„BIAŁE CZAPKI” Z LEGIONOWA

Zakład Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie utworzono 27 sierpnia 1990 r. z wykorzystaniem bazy Szkoły Ruchu Drogowego Milicji Obywatelskiej w Piasecznie. Jest on obecnie jedyną placówką na terenie kraju szkolącą policjantów ruchu drogowego.

Kadra Zakładu Ruchu Drogowego CSP prowadzi zajęcia z następujących dziedzin: prawo o ruchu drogowym i inżynieria, taktyka pracy policjanta ruchu drogowego, technika samochodowa oraz doskonalenie umiejętności jazdy motocyklem służbowym i samochodem osobowym. Zajęcia są ukierunkowane na praktyczne zdobywanie wiedzy i kształcenie umiejętności oraz doskonalenie ich w warunkach rzeczywistych. W procesie dydaktycznym stosuje się metody aktywizujące, łączy teorię z praktyką i koncentruje się na kształceniu umiejętności policjantów, korzystając z doświadczeń europejskiego szkolnictwa policyjnego.


Programy szkolenia

Programy kształcenia policjantów ruchu drogowego były w czasie istnienia Zakładu kilkakrotnie zmieniane. Modyfikacja programów miała na celu wypracowanie jak najbardziej efektywnego programu, zapewniającego właściwe przygotowanie policjantów do pełnienia służby na drogach.
Obecnie realizowany jest kurs doskonalenia zawodowego policjantów służby prewencyjnej ruchu drogowego – DZRD, wprowadzony Decyzją nr 199 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 marca 2007 r. (Dz. Urz. KGP Nr 6, poz. 58). Kurs obejmuje wiedzę i umiejętności, których opanowanie jest niezbędne do tego, aby policjant był przygotowany (teoretycznie i praktycznie) do wykonywania zadań w służbie prewencyjnej ruchu drogowego.
Program kursu został opracowany zgodnie z metodologią tzw. modułów umiejętności zawodowych, w której zadania służbowe w zawodzie policjanta w służbie prewencyjnej ruchu drogowego stanowią kryterium doboru i organizacji treści nauczania/uczenia się. W opracowaniu programu brali udział przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W programie uwzględniono także problematykę zgłaszaną przez jednostki terenowe Policji.
Dla zapewnienia efektywnej modyfikacji realizowanego w wersji pilotażowej programu nauczyciele i instruktorzy policyjni są zobowiązani do bieżącego przekazywania ewentualnych uwag, m.in. uwzględniania zmian w obowiązujących przepisach.

Słuchacze
Na kurs doskonalenia zawodowego kierowani są policjanci, którzy:

    * pełnią służbę w komórkach organizacyjnych ruchu drogowego w jednostkach Policji lub są przewidziani do jej pełnienia;
    * ukończyli szkolenie podstawowe;
    * nie posiadają przeszkolenia z zakresu ruchu drogowego;
    * posiadają aktualne zaświadczenie potwierdzające spełnienie wymagań do kierowania pojazdami służbowymi, w tym uprzywilejowanymi;
    * posiadają prawo jazdy kategorii A, B.

Po ukończeniu kursu absolwent jest przygotowany do realizacji zadań w zakresie:

    * kontroli ruchu drogowego,
    * taktyki pełnienia służby,
    * realizacji czynności na miejscu zdarzenia drogowego,
    * techniki jazdy samochodem,
    * kierowania ruchem drogowym,
    * obsługi urządzeń rejestrujących zachowania uczestników ruchu drogowego,
    * kontroli tachografów.

W trakcie kursu policjant doskonali również wcześniej nabyte umiejętności, niezbędne do realizacji zadań w służbie ruchu drogowego, tzn.: umiejętność udzielania pierwszej pomocy, umiejętność posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego oraz bronią palną.
Formą realizacji programu jest kurs prowadzony w systemie stacjonarnym. Policjanci na okres kursu są zakwaterowani w jednostce szkoleniowej Policji.
Absolwent kursu otrzymuje świadectwo ukończenia kursu doskonalenia zawodowego potwierdzające uzyskanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania czynności służbowych w służbie prewencyjnej ruchu drogowego jednostek organizacyjnych Policji. Uzyskuje także uprawnienia w zakresie obsługi urządzeń rejestrujących zachowania uczestników ruchu drogowego, a także w zakresie kontroli tachografów cyfrowych.
Realizacja programu kursu wymaga przeprowadzenia 472 godzin lekcyjnych, w 40-godzinnym układzie tygodniowym. Program zawiera dużą liczbę zajęć praktycznych, które są realizowane w warunkach rzeczywistych, na drogach publicznych. Ponadto podczas omawiania treści programowych wymagających nawiązywania do zasad etyki zawodowej, praw człowieka, polityki antydyskryminacyjnej lub też działań antykorupcyjnych obowiązkiem każdego nauczyciela policyjnego jest kształtowanie pożądanych postaw i zachowań w tym zakresie.

Profil zawodowy
Właściwa realizacja programu wymaga, aby jednostka szkoleniowa prowadząca określony kurs dysponowała odpowiednimi warunkami organizacyjnymi oraz technicznymi. Aby prowadzenie zajęć praktycznych odbywało się na wysokim poziomie, konieczne jest wyposażenie Centrum Szkolenia Policji w najnowocześniejsze urządzenia do pomiaru prędkości i rejestrowania zachowania uczestników ruchu drogowego oraz w sprzęt transportowy. Niezbędne jest również – ze względu na potrzeby kształcenia – wybudowanie na terenie CSP płyty poślizgowej odpowiadającej standardom europejskim oraz remont istniejącego autodromu, gdzie kierujący pojazdami służbowymi doskonaliliby swoją technikę jazdy.
W procesie dydaktycznym ogromne znaczenie ma profesjonalne przygotowanie nauczycieli. Kadra Zakładu Ruchu Drogowego CSP z ogromnym zaangażowaniem realizuje powierzone obowiązki. Wykształcenie oraz duże doświadczenie zawodowe pozwala jej na prowadzenie zajęć na wysokim poziomie, a co za tym idzie – na odpowiednie, oczekiwane przez społeczeństwo przygotowanie policjantów do pełnienia służby w pionie ruchu drogowego.

kom. Krzysztof Duszkiewicz
kierownik Zakładu Ruchu Drogowego
CSP w Legionowie
mł. asp. Agnieszka Sałkowska
wykładowca Zakładu Ruchu Drogowego
CSP w Legionowie