nr 4/2018Wykorzystanie przyrządów kontrolno-pomiarowych do pomiaru prędkościPodstawowe zadania Policji, jako umundurowanej i uzbrojonej formacji służącej społeczeństwu, przeznaczonej do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego, reguluje ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji1. Do tych zadań należą m.in.:
Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r.– Prawo o ruchu drogowym czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji2. W związku z tym policjant jest uprawniony do tego, aby w trakcie służby wykorzystywać przyrządy kontrolno-pomiarowe do określania prędkości poruszających się pojazdów oraz używania urządzeń rejestrujących3. Należy przy tym pamiętać, że przepisy wykonawcze precyzyjnie wskazują, że stosować te urządzenia może wyłącznie policjant z komórki organizacyjnej Policji właściwej do spraw ruchu drogowego, który ukończył kurs specjalistyczny w tym zakresie4. Prowadzone są trzy rodzaje kursów specjalistycznych w zakresie wykorzystywania w służbie przyrządów do pomiaru prędkości. W zależności od rodzaju ukończonego kursu policjant uzyskuje uprawnienie do używania w trakcie pełnienia służby przyrządów, których obsługa została ujęta w programie nauczania. I tak – zgodnie z:
W ramach każdego z powyższych kursów przewidziano 16 godzin dydaktycznych, podczas których policjant zapoznaje się z tematyką dotyczącą wybranych urządzeń. Zakres szkolenia obejmuje:
Wyżej wymienione kursy specjalistyczne są realizowane przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Szkołę Policji w Katowicach.
WYBRANE DEFINICJE Urządzenie rejestrujące – stacjonarne, przenośne lub zainstalowane w pojeździe albo na statku powietrznym urządzenie ujawniające i zapisujące za pomocą technik utrwalania obrazów naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami5. Wideorejestrator – prędkościomierz kontrolny, o którym mowa w przepisach w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych6. Ręczny miernik prędkości – radarowy albo laserowy przyrząd do pomiaru prędkości, o którym mowa w przepisach w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych7. Pojazd kontrolowany – pojazd, którego prędkość jest mierzona8. Prędkościomierz kontrolny – przyrząd, który wykonuje pomiar prędkości pojazdu kontrolowanego na podstawie:
Przyrząd laserowy – przyrząd emitujący promieniowanie laserowe, który:
Przyrząd radarowy – przyrząd emitujący wiązkę fal elektromagnetycznych o kierunku zbliżonym do równoległego lub o kierunku skośnym do kierunku ruchu pojazdu kontrolowanego, wykonujący pomiar prędkości pojazdu kontrolowanego na podstawie zmian częstotliwości fal elektromagnetycznych powstałych wskutek odbicia od ruchomych obiektów (efekt Dopplera)11.
(...)
sierż. szt. Marcin Gąsior Zakład Ruchu Drogowego CSP
Pełna wersja artykułu "Wykorzystanie przyrządów kontrolno-pomiarowych do pomiaru prędkości" w pliku PDF |