SEMINARIUM CSŻW

Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej wspólnie z Mazowiecką Komendą Policji w Radomiu zorganizowało warsztaty, które odbyły się w dniach 6–7 czerwca i objęły szeroko zakrojoną tematykę zabezpieczania śladów biologicznych.

Problematyka spotkania dotyczyła wszystkich etapów zabezpieczania śladów biologicznych – od przygotowania się zespołu kryminalistyków do oględzin, poprzez pobieranie i analizowanie materiału, aż do jego wykorzystania jako dowodu w sprawie.
W seminarium wzięli udział naukowcy z Zakładu Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanego przez prof. dr. hab. Pawła Krajewskiego: dr Magdalena Konarzewska, dr Sylwia Tarka oraz dr Marcin Fudalej. W jednym z wystąpień wzięli także udział przedstawiciele Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego, z którym Centrum Szkolenia współpracuje już kilka lat. Na zakończenie pierwszego dnia spotkania uczestnicy mogli wziąć udział we wspólnej dyskusji – wymienić się doświadczeniami i przedstawić swoje problemy, z jakimi spotykają się technicy kryminalistyki z Policji i wojska. Dyskutowali też nad ich rozwiązaniami.
Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu specjalistów z całego kraju. Wśród gości znaleźli się m.in.: była Minister Sprawiedliwości – sędzia Barbara Piwnik, Pierwszy Zastępca Wojewódzkiego Komendanta Mazowieckiego Policji insp. Rafał Korczak, Sekretarz Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych Agata Kaczyńska wraz z przedstawicielem komisji. Swą obecnością spotkanie zaszczycił też Andrzej Mroczek z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz kierownik Kliniki Psychiatrycznej 10 Szpitala Wojskowego płk dr n. med. Jan Wilk. Na warsztaty przybyli także przedstawiciele prokuratur wojskowych: z Warszawy – płk Grzegorz Skrzypek z zastępcą oraz z Olsztyna – płk Tomasz Jabłoński. Komendę Główną ŻW reprezentował Zastępca Komendanta Głównego płk Robert Jędrychowski oraz szef Oddziału Dochodzeniowo-Śledczego płk Stanisław Stępniak.
Kolejnego dnia goście mogli oderwać się od problemów kryminalistyki. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, gdzie zapoznali się ze sprzętem używanym przez lotników oraz obiektami ŻW w Mińsku Mazowieckim.

 


Pełna wersja artykułu w pliku PDF

Pliki do pobrania