NA GRANICY TERRORYZMU. Szkolenia z zakresu reagowania kryzysowego

Zainicjowany w 2009 r. projekt Na granicy terroryzmu – szkolenia z zakresu reagowania kryzysowego, realizowany przez Komendę Główną Policji w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich, jest wieloletnim przedsięwzięciem finansowanym w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Koszty szkoleń są pokrywane w całości z budżetu projektu, ich uczestnicy mają zapewnione bezpłatne materiały szkoleniowe, zakwaterowanie oraz wyżywienie w ośrodkach, w których odbywają się zajęcia.
Wartość projektu wynosi 1 184 700 CHF (wg kursu z chwili rozpoczęcia szkoleń stanowiło to kwotę 2 877 992 zł), w tym poziom dofinansowania przez stronę szwajcarską stanowi 85%.

Przygotowany w GSP KGP program szkolenia obejmuje zakres wiedzy niezbędny do podejmowania kompleksowych działań w obszarze reagowania kryzysowego na poziomie gminnym. W ramach szkoleń, w trakcie 11 godzin wykładów i 5 godzin ćwiczeń, omawiane były następujące zagadnienia:

  • podstawy prawne działań kryzysowych w Polsce,
  • struktury kryzysowe funkcjonujące w administracji państwowej,
  • infrastruktura krytyczna,
  • tworzenie planów i procedur w zakresie działań kryzysowych,
  • katastrofy naturalne,
  • skażenia,
  • zakłócenia w systemie dostaw surowców strategicznych,
  • zdarzenia o charakterze terrorystycznym,
  • sytuacje kryzysowe związane z atakiem terrorystycznym,
  • epidemie i pandemie,
  • inne zagrożenia o charakterze kryzysowym,
  • załączniki funkcjonalne do planów zarządzania kryzysowego,
  • komunikacja kryzysowa jako instrument podniesienia poziomu bezpieczeństwa ludności.

Należy jednak podkreślić, że choć program szkolenia został opracowany w komórce organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej w sprawach zarządzania kryzysowego w Policji, nie jest to projekt przeznaczony tylko dla tej formacji. Udział policjantów w ogólnej liczbie uczestników szkoleń kształtuje się na poziomie ok. 5%.
Projekt obejmował cykl 87 dwudniowych szkoleń realizowanych w formie wykładów i ćwiczeń z zachowania w sytuacjach kryzysowych, w tym w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Szkolenia były skierowane do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, pogotowia ratunkowego, GOPR-u, WOPR-u, którzy są odpowiedzialni za reagowanie kryzysowe – z 66 gmin i 21 powiatów zlokalizowanych w rejonie wschodniej granicy Polski. Odbywały się na terenie województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego i były prowadzone przez profesjonalną firmę szkoleniową wyłonioną w postępowaniu przetargowym.
Celem projektu jest usprawnienie funkcjonowania i zacieśnienie współpracy w zakresie reagowania kryzysowego pomiędzy odpowiednimi służbami oraz organami administracji rządowej i samorządowej na obszarze wschodniej granicy Unii Europejskiej. Spodziewanym efektem szkolenia będzie zdobycie bądź pogłębienie wiedzy i doświadczenia w obszarze działań związanych z reagowaniem kryzysowym i rozpoznawaniem potencjalnych zagrożeń, a przede wszystkim nawiązanie bezpośrednich kontaktów i wzajemne poznanie się osób odpowiedzialnych za bezpośrednie reagowanie kryzysowe w sytuacjach realnego/rzeczywistego wystąpienia zagrożenia.
Planowane jest, aby na podstawie przeprowadzonych szkoleń i zebranych w ich trakcie uwag oraz spostrzeżeń uczestników powstał – jako wartość dodana projektu – tzw. zbiór dobrych praktyk z zakresu reagowania kryzysowego.
Każdy cykl wojewódzki rozpoczynał się konferencją promującą organizowaną przez Komendę Główną Policji we właściwym terytorialnie mieście wojewódzkim. Spotkania te cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli służb i instytucji zaangażowanych w działania z zakresu reagowania kryzysowego. Organizacja konferencji promujących w podziale na panel wykładowy, zawierający prelekcje i przemówienia przedstawicieli: Komendy Głównej Policji i Związku Powiatów Polskich – jako organizatorów projektu, a także właściwych miejscowo komend wojewódzkich Policji i wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego – jako gospodarzy regionu, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przedstawicieli świata nauki i firmy szkoleniowej odpowiedzialnej za realizację szkoleń, oraz mniej oficjalny panel dyskusyjny pozwoliła na nieskrępowaną wymianę uwag, doświadczeń i poglądów, a także wyjaśnienie zgłaszanych wątpliwości przyszłych uczestników szkoleń.
Od listopada 2012 r. do końca stycznia 2014 r. przeszkolono 2100 osób z gmin i powiatów przygranicznych.
W związku z korzystną zmianą kursu franka szwajcarskiego oraz oszczędnościami uzyskanymi przez KGP w trakcie realizacji projektu, a także przygotowanymi planami ich zagospodarowania, Komenda Główna Policji wystąpiła z wnioskiem o zmianę w projekcie, w tym o przesunięcie terminu jego zakończenia z końca I kwartału br. na koniec I kwartału 2015 r. Więcej na ten temat będzie wiadomo po uzgodnieniu szczegółów z władzą wdrażającą programy europejskie oraz darczyńcą – stroną szwajcarską.

kom. Sylwester Smoleński,
ekspert Zespołu Zarządzania Kryzysowego GSP KGP