CENTRUM OPERACYJNE KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

Jednym z priorytetowych zadań Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji jest zarządzanie procesem przygotowań zabezpieczenia przebiegu największych masowych imprez sportowych (np. Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 czy meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej), zgromadzeń publicznych (np. uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości), spotkań organizacji międzynarodowych z udziałem osób o statusie VIP oraz wizyt głów państw (np. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Baraka Obamy i Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina) czy zwierzchnika Kościoła katolickiego, a także monitorowanie sytuacji kryzysowych.
Proces przygotowań to m.in. opracowanie, w kontekście danego przedsięwzięcia, odpowiedniej struktury dowodzenia, schematu przepływu informacji, dokumentacji planistycznej, a także współpraca z innymi służbami, instytucjami i podmiotami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa na terenie kraju. Nierzadko współpraca obejmuje swoim zasięgiem przedstawicieli policji innych krajów oraz organizacji o charakterze międzynarodowym.
Wszystkie te zadania, sprowadzające się do koordynacji i monitorowania przebiegu operacji policyjnych oraz przedsięwzięć, które obejmują znaczną część obszaru oraz zasobów ludzkich, funkcjonariusze GSP KGP w głównej mierze realizują, wykorzystując funkcjonalność Centrum Operacyjnego Komendanta Głównego Policji (CO KGP), które mieści się w budynku Komendy Głównej Policji przy ul. Puławskiej 148/150 w Warszawie.
CO KGP zostało powołane na podstawie zarządzenia Komendanta Głównego Policji nr 1401 z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie utworzenia w Komendzie Głównej Policji Centrum Operacyjnego Komendanta Głównego Policji1. Obsadę Centrum stanowi pięć zespołów, w skład każdego z nich wchodzi 4 funkcjonariuszy. W poszczególnych zespołach znajdują się zarówno policjanci z GSP KGP – kierownicy zmian, jak i funkcjonariusze z pozostałych biur KGP. Obsada CO KGP pracuje według ściśle określonego harmonogramu, ustalonego z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. Każdy z zespołów wykonuje obowiązki zgodnie z planem tygodniowych dyżurów, z uwzględnieniem możliwości pełnienia służby poza wyznaczonym terminem w sytuacjach nagłych, wymagających zapewnienia ciągłości funkcjonowania CO KGP.
CO KGP to łącznie 7 stanowisk pracy z miejscami przeznaczonymi dla innych służb i podmiotów wspomagających pracę Policji oraz stanowisko ochrony dokumentów niejawnych. Centrum jest wyposażone w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny, konsole dyspozytorskie umożliwiające wykonanie połączeń zarówno telefonicznych, jak i radiowych, a także odbiornik monitoringu wizyjnego miasta stołecznego Warszawy z funkcją nagrywania obrazu na elektronicznych nośnikach danych. Infrastruktura CO KGP przewiduje doraźną oraz stałą rozbudowę sieci IT o dodatkowe narzędzia teleinformatyczne, m.in. o systematycznie wykorzystywany odbiornik strumienia wizyjnego przesyłanego ze statku powietrznego. Ponadto w jednym z pomieszczeń znajduje się sala konferencyjna wyposażona w terminal do nawiązywania połączeń wideokonferencyjnych.
Do głównych zadań, jakie zostały postawione przed obsadą CO KGP, należy monitorowanie przebiegu przedsięwzięć i niezwłoczne przekazywanie gromadzonych informacji kierownictwu Komendy Głównej Policji.
W ubiegłym roku CO KGP funkcjonowało 39 razy, m.in. podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, generalnego strajku „Solidarności”, rocznicy katastrofy smoleńskiej, finału Pucharu Polski, zgromadzeń publicznych organizowanych przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” czy rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, a także podczas poszczególnych kolejek rozgrywek piłkarskich.

mł. asp. Daniel Kędziora,
specjalista Wydziału Operacyjnego GSP KGP


1 Dz. Urz. KGP Nr 24, poz. 151.