NATIONAL FOOTBALL INFORMATION POINT (NFIP). Krajowy Punkt Informacyjny do spraw imprez sportowych (KPI)

Zgodnie z zapisami decyzji Rady Unii Europejskiej 2002/348/WSiSW z dnia 25 kwietnia 2002 r. dotyczącej bezpieczeństwa w związku z meczami piłki nożnej o charakterze międzynarodowym1 w każdym państwie członkowskim funkcjonuje narodowy punkt informacyjny o charakterze policyjnym dla piłki nożnej (NFIP). Każdy NFIP powstał jako bezpośredni, centralny punkt kontaktowy do wymiany istotnych informacji oraz dla ułatwiania międzynarodowej współpracy policyjnej w zakresie meczów piłki nożnej o charakterze międzynarodowym. Wymiana informacji pomiędzy punktami zwykle ma charakter bezpośredni, czasem jednak wymaga pośrednictwa oficerów łącznikowych polskiej Policji (obecnie akredytowanych przy polskich placówkach dyplomatycznych w siedmiu krajach europejskich) lub kanałów Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji wykorzystywanych do kontaktów z międzynarodowymi organizacjami policyjnymi – Europolem i Interpolem.
Rola oraz zadania punktów NFIP regulowane są m.in. przez rezolucję Rady z dnia 3 czerwca 2010 r. w sprawie zaktualizowanego podręcznika z zaleceniami w zakresie międzynarodowej współpracy policyjnej oraz w zakresie działań prewencyjnych i kontrolnych związanych z aktami przemocy i zakłóceniami porządku podczas międzynarodowych meczów piłki nożnej, które dotyczą co najmniej jednego państwa członkowskiego (2010/C 165/01)2. Zgodnie z tym dokumentem polski NFIP, podobnie jak jego odpowiedniki w innych państwach europejskich, realizuje zadania w zakresie koordynacji wymiany informacji policyjnych (pozaoperacyjnych) związanych z meczami piłki nożnej o charakterze międzynarodowym (w szczególności dotyczących przemieszczania się uczestników imprez sportowych o charakterze masowym, ich liczby i ewentualnych zagrożeń z ich strony), uaktualniania analizy ryzyka dotyczącej klubów piłkarskich i drużyny narodowej, a także zarządzania danymi osobowymi kibiców stwarzających zagrożenie. Tym samym stanowi główne wsparcie informacyjne dla krajowych podmiotów i służb zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa organizowanych w kraju meczów piłkarskich o charakterze międzynarodowym. W praktyce zakres działalności polskiego NFIP – podobnie jak punktów NFIP w wielu innych krajach – rozciąga się na inne popularne dyscypliny sportowe, co wynika bezpośrednio z roli, jaką komórka ta odgrywa jednocześnie na gruncie rodzimym, gdzie funkcjonuje pod nazwą wprost wskazującą na obszar jej zainteresowania, mianowicie Krajowego Punktu Informacyjnego do spraw Imprez Sportowych (pierwotnie Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Imprez Masowych).
Będąc nadrzędną tego typu komórką informacyjną w kraju, mającą charakter policyjny, KPI jest umocowany w strukturze i organizacji Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji i realizuje zadania z zakresu gromadzenia i przetwarzania informacji, o których mowa w ustawie z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych3. Szczegółowe zasady działania KPI wynikają z zarządzenia nr 982 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 września 2007 r. w sprawiezasad organizacji i trybu wykonywania przez Policję zadań związanych z rozpoznaniem, zapobieganiem, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń popełnianych w związku z imprezami sportowymi oraz gromadzenia i przetwarzania informacji dotyczących bezpieczeństwa masowych imprez sportowych4. Zgodnie z treścią zarządzenia i hierarchizacją struktur organizacyjnych w Policji, KPI współpracuje z analogicznymi, podrzędnymi podmiotami policyjnymi przetwarzającymi informacje z zakresu bezpieczeństwa masowych imprez sportowych5, tj. wojewódzkimi punktami kontaktowymi do spraw imprez masowych (którym z kolei podlegają miejskie i powiatowe punkty kontaktowe). Na każdym szczeblu organizacyjnym sprawna i efektywna praca punktów wymaga ścisłej współpracy komórek właściwych w sprawach sztabowych z komórkami pionu kryminalnego.

Joanna Redzicka,
specjalista Wydziału Operacyjnego Głównego Sztabu Policji KGP


1 Dz. U. L121/1 z 8.05.2001.
2 Dz. U. C 165/1 z 24.06.2010.
3 Dz. U. z 2013 r. poz. 611, z późn. zm.
4 Dz. Urz. KGP Nr 17, poz. 129.
5 Dwa razy w roku KPI KGP opracowuje raporty statystyczne z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych. Raporty te są dostępne na stronie internetowej punktu: www.kpk.policja.gov.pl w zakładkach „Statystyki” oraz „EURO 2012”.

Akty prawne
Rezolucja Rady 2010/C 165/01 z dnia 3 czerwca 2010 r. w sprawie zaktualizowanego podręcznika z zaleceniami w zakresie międzynarodowej współpracy policyjnej oraz w zakresie działań prewencyjnych i kontrolnych związanych z aktami przemocy i zakłóceniami porządku podczas międzynarodowych meczów piłki nożnej, które dotyczą co najmniej jednego państwa członkowskiego (Dz. U. C 165/1 z 24.06.2010).
Decyzja Rady Unii Europejskiej 2002/348/WSiSW z dnia 25 kwietnia 2002 r. dotyczącej bezpieczeństwa w związku z meczami piłki nożnej o charakterze międzynarodowym (Dz. U. L121/1 z 8.05.2001).
Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 611, z późn. zm.).
Zarządzenie nr 982 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 września 2007 r. w sprawie zasad organizacji i trybu wykonywania przez Policję zadań związanych z rozpoznaniem, zapobieganiem, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń popełnianych w związku z imprezami sportowymi oraz gromadzenia i przetwarzania informacji dot. bezpieczeństwa masowych imprez sportowych (Dz. Urz. KGP Nr 17, poz. 129).