DOSKONALENIE ZAWODOWE CENTRALNE DLA SŁUŻBY KRYMINALNEJ REALIZOWANE W CSP

Podstawową działalność Centrum stanowi realizacja szkolenia i doskonalenia zawodowego policjantów. W 2014 r. oprócz szkolenia zawodowego podstawowego CSP powierzono do realizacji aż 73 programy kursów specjalistycznych, z czego 40 na wyłączność. Należy przypomnieć, że Centrum Szkolenia Policji w Legionowie jako jedyna jednostka szkoleniowa Policji w kraju prowadzi doskonalenie zawodowe centralne w zakresie: ruchu drogowego (część szczególna), tresury psów służbowych, policji wodnej, działań minersko-pirotechnicznych oraz techniki operacyjnej. Szkoła realizuje także doskonalenie zawodowe obejmujące obszerny zakres zagadnień prawnych, techniki kryminalistycznej, prewencji, szkolenia strzeleckiego oraz taktyki i technik interwencji. Uczestnikami kursów specjalistycznych są nie tylko policjanci i pracownicy cywilni Policji, lecz także funkcjonariusze innych służb mundurowych.

W ofercie szkoleniowej Centrum znaczącą pozycję zajmują kursy specjalistyczne skierowane do policjantów służby kryminalnej, realizowane przez Zakład Służby Kryminalnej, Zakład Techniki Operacyjnej, Zakład Służby Prewencyjnej i Zakład Szkoleń Specjalnych.

Uczestnicy tych kursów mogą poszerzać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności z zakresu: stosowania prawa karnego i prawa wykroczeń, wybranych zagadnień prawa administracyjnego oraz prawa cywilnego, ustalania okoliczności zdarzeń, prowadzenia czynności poszukiwawczych, prowadzenia czynności w postępowaniu przygotowawczym i postępowaniu w sprawach o wykroczenia, przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich, prowadzenia pracy operacyjnej, techniki kryminalistycznej, funkcjonowania i wykorzystywania systemów informatycznych, a także obsługi aplikacji Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP).

Skalę realizowanych zadań szkoleniowych z tego zakresu obrazuje liczba absolwentów kursów doskonalenia zawodowego centralnego kierowanego do policjantów służby kryminalnej. W 2013 r. przeszkolono 936 osób, a w 2014 r. – 1937 osób (dane na dzień 17 listopada).

 

  Kursy specjalistyczne realizowane przez Zakład Służby Kryminalnej  

Kurs specjalistyczny dla policjantów pełniących funkcję oskarżyciela publicznego

Na kurs kierowani są policjanci, którzy wykonują albo są przewidywani do wykonywania zadań związanych z nadzorem nad czynnościami wyjaśniającymi i występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w postępowaniu przygotowawczym w sprawach o wykroczenia. Celem kursu jest przygotowanie policjantów do występowania w sądzie w charakterze oskarżyciela publicznego. Po 5 dniach szkolenia (36 godzin dydaktycznych) absolwenci kursu posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu dokonywania formalnej i merytorycznej oceny materiałów zgromadzonych w toku czynności wyjaśniających, wykonywania funkcji oskarżyciela publicznego w postępowaniu sądowym oraz sporządzania środka zaskarżania.
Wskaźnik zaspokojenia potrzeb szkoleniowych na tym rodzaju kursu w bieżącym roku wyniósł 100%.

Kurs specjalistyczny z zakresu taktyki i technik przesłuchań

Kurs skierowany jest do policjantów służby kryminalnej i śledczej, którzy posiadają doświadczenie zawodowe w pracy operacyjnej i dochodzeniowo-śledczej nie mniejsze niż 4 lata i nie większe niż 20 lat. Zajęcia są prowadzone przez specjalistów z zakresu taktyki i technik przesłuchań oraz przez psychologów. Policjanci zdobywają wiedzę i umiejętności o charakterze uniwersalnym i zawodowym związane z przesłuchiwaniem osób (świadków i podejrzanych). Kurs trwa 5 dni (42 godziny dydaktyczne).
W 2014 r. potrzeby szkoleniowe na kursie zostały zaspokojone przez CSP w 98%.

Kurs specjalistyczny w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej

W kursie mogą uczestniczyć policjanci (wszystkich rodzajów służb), którzy wykonują zadania albo przewidziani są do wykonywania zadań związanych ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej. W ciągu 10 dni szkoleniowych (75 godzin dydaktycznych) policjanci zdobywają wiedzę teoretyczną dotyczącą zjawiska narkomanii i związanej z nią przestępczości, środków i substancji narkotykowych oraz technologii ich produkcji, a także nabywają umiejętności związane z ujawnianiem i ściganiem dilerów narkotykowych.
Dotychczas zaspokojono 98% zgłoszonych potrzeb szkoleniowych.

Kurs specjalistyczny w zakresie neutralizacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków

Na kurs kierowani są policjanci, którzy spełniają łącznie następujące kryteria: ukończyli kurs doskonalenia zawodowego w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej, są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji wykonującymi zadania związane ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej lub są funkcjonariuszami służby kryminalnej wykonującymi od co najmniej 5 lat zadania związane bezpośrednio ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej oraz posiadają aktualne poświadczenie bezpieczeństwa o klauzuli dostępu minimum „tajne”.
Trwający 5 dni szkoleniowych (40 godzin dydaktycznych) kurs ukierunkowany jest głównie na wykorzystanie wiedzy przy praktycznym neutralizowaniu miejsca nielegalnej produkcji narkotyków. Uczestniczący w nim policjanci wykonują czynności związane z neutralizacją i oględzinami miejsca nielegalnej produkcji narkotyków. Zajęcia prowadzą doświadczeni specjaliści z Centrum Szkolenia Policji oraz CBŚP.
Potrzeby szkoleniowe w zakresie przygotowania policjantów do realizacji zadań związanych z neutralizacją miejsc nielegalnej produkcji narkotyków spełniono w 88%.

Kurs specjalistyczny w zakresie uzyskiwania informacji z Internetu dla policjantów zwalczających przestępczość komputerową

W zajęciach na kursie mogą uczestniczyć policjanci, którzy spełniają następujące kryteria: zajmują się bezpośrednio zwalczaniem przestępczości komputerowej – uzyskiwaniem informacji z Internetu, zajmują stanowiska wykonawcze w komórkach zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i kryminalnej, posiadają podstawową wiedzę informatyczną, rozumianą jako znajomość obsługi komputera klasy PC z zainstalowanym systemem MS Windows, oraz znają polskie prawo karne w zakresie przestępczości komputerowej.
Kurs przygotowuje policjantów do uzyskiwania informacji z Internetu przy zwalczaniu przestępczości komputerowej. Słuchacz nabywa umiejętności praktycznych, które może wykorzystywać w czasie prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa komputerowe. Kurs trwa 5 dni szkoleniowych (45 godzin dydaktycznych).
CSP w zakresie tego kursu specjalistycznego zaspokoiło potrzeby szkoleniowe w 99%.

Kurs specjalistyczny w zakresie ujawniania, identyfikacji i zabezpieczenia mienia podlegającego zajęciu w postępowaniu przygotowawczym

Kurs skierowany jest do policjantów służby kryminalnej, którzy muszą posiadać poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą co najmniej „poufne”. Uczestnicy kursu, który trwa 5 dni szkoleniowych (40 godzin dydaktycznych), zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne do odzyskiwania mienia w kraju i za granicą. Zajęcia obejmują złożoną problematykę i są prowadzone przez specjalistów z zakresu prawa, pracy operacyjnej, taktyki kryminalistycznej oraz informatyki. W ich realizacji często uczestniczą również przedstawiciele Wydziału ds. Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz właściwych merytorycznie instytucji pozapolicyjnych.
Do tej pory na tego rodzaju kursie potrzeby szkoleniowe zostały zaspokojone w 96%.

Kurs specjalistyczny obsługi Krajowego Systemu Informacyjnego Policji oraz wykorzystania zasobów informacyjnych Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych w zakresie zagadnień operacyjno-dochodzeniowych

Celem kursu jest przygotowanie policjantów do obsługi Krajowego Systemu Informacyjnego Policji oraz Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych w zakresie zagadnień operacyjno-dochodzeniowych, a także do posługiwania się policyjną pocztą elektroniczną. Uczestniczą w nim policjanci realizujący zadania związane z obsługą Krajowego Systemu Informacyjnego Policji oraz Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych ze szczególnym uwzględnieniem sprawdzeń i rejestracji. Kurs trwa 5 dni szkoleniowych (40 godzin dydaktycznych).
Na tym kursie potrzeby szkoleniowe zostały zaspokojone na poziomie 100%.

Kurs specjalistyczny obsługi Krajowego Systemu Informacyjnego Policji w zakresie zagadnień prewencyjnych

Celem kursu jest przygotowanie policjantów do obsługi Krajowego Systemu Informacyjnego Policji w zakresie zagadnień prewencyjnych i posługiwania się policyjną pocztą elektroniczną. Uczestnikami 8-dniowego kursu (60 godzin dydaktycznych) są policjanci realizujący zadania związane z obsługą Krajowego Systemu Informacyjnego Policji ze szczególnym uwzględnieniem modułu Ekran Dyżurnego i Policyjny Rejestr Imprez Masowych. Na kursie tym zajęcia prowadzą specjaliści z zakresu informatyki z Zakładu Służby Kryminalnej.
Wskaźnik zaspokojenia potrzeb szkoleniowych na tym rodzaju kursu wyniósł 91%.

Kurs specjalistyczny dla rzeczników dyscyplinarnych 

W czasie 5-dniowego kursu (40 godzin dydaktycznych) jego uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu przebiegu czynności wyjaśniających i postępowania dyscyplinarnego oraz doskonalą umiejętności wykonywania czynności w postępowaniu dyscyplinarnym.

 

  Kursy specjalistyczne realizowane przez Zakład Służby Prewencyjnej  

Kurs specjalistyczny w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań podejmowanych na rzecz małoletnich

Kurs stanowi ofertę dla policjantów, którzy pełnią służbę w komórkach organizacyjnych do spraw nieletnich i patologii, przestępczości nieletnich, w izbach dziecka lub przewidziani są do pełnienia służby w tych komórkach oraz posiadają poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „poufne”. Na kurs można skierować również policjantów (wszystkich rodzajów służb) pełniących służbę na innych stanowiskach, jeżeli wykonują zadania z zakresu problematyki nieletnich i małoletnich. Dotychczas uczestniczyło w nim 67 osób.
Kurs realizowany jest przez 40 dni szkoleniowych i wymaga przeprowadzenia 318 godzin lekcyjnych. W czasie zajęć policjanci doskonalą umiejętności niezbędne do wykonywania czynności w ramach postępowania w sprawie nieletniego, w tym potrzebne do realizacji czynności procesowych i rejestracyjno-statystycznych. Uczestnicy kursu zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia działań profilaktycznych, stosowania wybranych form i metod pracy operacyjnej, przepisów prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz rozpoznawania wybranych zjawisk patologii społecznej i im przeciwdziałania. Uczą się także przeprowadzania interwencji z udziałem małoletnich i udzielania pierwszej pomocy.
W celu podniesienia efektywności procesu kształcenia do realizacji wybranych zajęć są angażowani przedstawiciele instytucji pozapolicyjnych, np. biegły sądowy z zakresu psychologii, eksperci z placówek specjalistycznych, fundacji lub organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą psychologiczną dla dziecka krzywdzonego.

Kurs specjalistyczny w zakresie taktycznych aspektów prowadzenia postępowania w sprawach nieletnich

Kurs trwa 11 dni szkoleniowych, w czasie których realizowanych jest 91 godzin lekcyjnych.
Jego uczestnikami mogą być policjanci służby prewencyjnej lub służby kryminalnej, którzy wykonując zadania służbowe, przeprowadzają czynności z udziałem nieletnich oraz posiadają poświadczenie bezpieczeństwa, upoważniające ich do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą co najmniej „poufne”.
Słuchacze poznają zagadnienia dotyczące zasad postępowania w sprawach nieletnich, uprawnień Policji w postępowaniu z nieletnim, wybranych czynności procesowych i pracy operacyjnej. Doskonalą też umiejętności z zakresu taktyki prowadzenia czynności w sprawach nieletnich oraz posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego i stosowania taktyki adekwatnej do sytuacji interwencyjnej.
Większość zajęć ma charakter umiejętnościowy i interdyscyplinarny, odbywa się zarówno w porze dziennej, jak i wieczorowo-nocnej, z wykorzystaniem infrastruktury dydaktycznej Centrum Szkolenia Policji.
Potrzeby szkoleniowe w zakresie tego kursu zostały zaspokojone w 92%.

 

  Kursy specjalistyczne realizowane przez Zakład Techniki Operacyjnej  

Kurs specjalistyczny dla policjantów techniki operacyjnej w zakresie prowadzenia obserwacji pieszej

To pierwszy etap doskonalenia zawodowego dla nowo przyjętych policjantów z komórek organizacyjnych KGP/KWP/KSP właściwych w sprawach techniki operacyjnej. Ze względu na niejawne, w znacznej części, treści doskonalenia, możliwość korzystania z bazy funkcjonującej na prawach obiektu specjalnego i specjalistycznego sprzętu techniki operacyjnej, niezbędne jest posiadanie przez słuchaczy odpowiednich poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających do dostępu do informacji niejawnych.
Kurs trwa 29 dni szkoleniowych. Realizacja treści kształcenia zawartych w programie kursu specjalistycznego wymaga przeprowadzenia 228 godzin lekcyjnych.
W 2014 r. w zajęciach na kolejnych edycjach kursu uczestniczyło 125 osób.

Kurs specjalistyczny dla policjantów techniki operacyjnej w zakresie prowadzenia kontroli operacyjnej – podsłuch telekomunikacyjny

Ze względu na niejawne, w znacznej części, treści doskonalenia zawodowego, możliwość korzystania z bazy funkcjonującej na prawach obiektu specjalnego i specjalnego sprzętu techniki operacyjnej, niezbędne jest posiadanie przez słuchaczy poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających do dostępu do informacji niejawnych.
Kurs trwa 18 dni szkoleniowych, w czasie których jest zrealizowanych 106 godzin dydaktycznych.
Potrzeby szkoleniowe zgłaszane na ten rodzaj kursu zaspokojono w 84%.

Kurs specjalistyczny dla policjantów służby kryminalnej w komórkach organizacyjnych techniki operacyjnej z zakresu prowadzenia obserwacji samochodowej

Na doskonalenie zawodowe kierowani są policjanci, którzy posiadają minimum 2-letni staż służby w komórce organizacyjnej techniki operacyjnej z zakresu obserwacji, a także poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą co najmniej „poufne”. Realizacja treści kształcenia zawartych w programie doskonalenia zawodowego wymaga przeprowadzenia 187 godzin lekcyjnych w ciągu 5 tygodni. Absolwenci kursu są przygotowani do wykonywania zadań obserwacyjnych z wykorzystaniem radiowozów, specjalistycznego sprzętu nawigacji satelitarnej, a także kierowania grupą obserwacyjną.

 

  Kursy specjalistyczne realizowane przez Zakład Szkoleń Specjalnych  

Kurs specjalistyczny w zakresie prowadzenia śledztwa po wybuchu

Trwający 11 dni szkoleniowych (86 godzin dydaktycznych) kurs przygotowuje policjanta służby kryminalnej i minera-pirotechnika (teoretycznie i praktycznie) do prowadzenia śledztwa po wybuchu. W 2014 r. uczestniczyło w nim 30 osób.
Na kursie realizowane są zagadnienia ukierunkowane na kształtowanie umiejętności w zakresie rozpoznawania materiałów wybuchowych wojskowych i górniczych
w podstawowym zakresie, rozpoznawania środków inicjujących wybuch, rozpoznawania urządzeń wybuchowych pochodzenia wojskowego oraz samodziałowych urządzeń wybuchowych, prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia po wybuchu oraz stosowania metod pracy operacyjnej przydatnych w zwalczaniu przestępczości z użyciem materiałów wybuchowych.

Kurs specjalistyczny w zakresie podnoszenia umiejętności prowadzenia śledztwa po wybuchu

Na kurs kierowani są policjanci w służbie stałej ze służby kryminalnej, będący absolwentami kursu w zakresie prowadzenia śledztwa po wybuchu oraz policjanci z komórki minersko-pirotechnicznej Policji, którzy są absolwentami kursów w zakresie prowadzenia śledztwa po wybuchu lub (warunkowo) w zakresie samodzielnego prowadzenia działań minersko-pirotechnicznych realizowanych przez Policję.
Kurs trwa 5 dni szkoleniowych (38 godzin), w czasie których doskonalone są umiejętności w zakresie nowych tendencji w zwalczaniu przestępczości z użyciem materiałów wybuchowych, rozpoznawania materiałów wybuchowych wojskowych i górniczych w podstawowym zakresie, rozpoznawania środków inicjujących wybuch, rozpoznawania urządzeń wybuchowych pochodzenia wojskowego oraz samodziałowych urządzeń wybuchowych, prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia po wybuchu.
Potrzeby szkoleniowe w zakresie tego rodzaju kursu zostały zaspokojone w 52%.

Kurs specjalistyczny dla techników kryminalistyki

Realizacja treści kształcenia zawartych w programie kursu wymaga przeprowadzenia 540 godzin lekcyjnych w czasie 72 dni szkoleniowych.
Na treści programowe składają się następujące zagadnienia: interdyscyplinarność wiedzy i umiejętności specjalisty, ujawnianie, zabezpieczanie i wykorzystanie śladów kryminalistycznych, czynności prowadzone z udziałem specjalisty, fotografia kryminalistyczna oraz medycyna sądowa.
Z tego rodzaju doskonalenia zawodowego skorzystało w bieżącym roku 120 policjantów.

Kurs specjalistyczny z zakresu techniki kryminalistycznej – poziom zaawansowany

Kurs trwa 5 dni szkoleniowych (33 godziny dydaktyczne). W jego trakcie realizowane są zajęcia z zakresu: ujawniania i zabezpieczania, a także wykorzystania śladów kryminalistycznych oraz metodyki oględzin miejsca zdarzenia złożonego pod względem organizacyjnym.
W 100% zostały zaspokojone potrzeby szkoleniowe na tym kursie.

Kurs specjalistyczny dla policjantów wykonujących czynności na miejscu zdarzenia drogowego

Na kurs kierowani są policjanci wykonujący czynności procesowo-kryminalistyczne na miejscu zdarzenia drogowego. W przypadku policjantów z komórek organizacyjnych ruchu drogowego wymogiem jest ukończenie przeszkolenia z zakresu ruchu drogowego.
Kurs trwa 20 dni szkoleniowych (152 godziny lekcyjne), w czasie których słuchacze poznają zagadnienia z zakresu: śladów kryminalistycznych związanych ze zdarzeniem drogowym, fotografii kryminalistycznej, rekonstrukcji zdarzenia drogowego, oględzin miejsca zdarzenia drogowego oraz zagadnień prawno-kryminalistycznych.
W 2014 r. w kolejnych edycjach kursu uczestniczyło łącznie 63 policjantów.

Kurs specjalistyczny dla policjantów kierujących zespołami oględzinowymi

Na kurs mogą być kierowani policjanci posiadający wiedzę i doświadczenie zawodowe w zakresie pracy dochodzeniowo-śledczej oraz policjanci techniki kryminalistycznej
z komend wojewódzkich i Komendy Stołecznej Policji.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach w kursie mogą uczestniczyć policjanci z niższych poziomów jednostek organizacyjnych Policji.
Zakres tematyczny nauczania obejmuje: kryminalistyczne badanie miejsca zdarzenia, doskonalenie umiejętności niezbędnych w kierowaniu zespołem oględzinowym i wystąpienie członków zespołu oględzinowego przed sądem.
Realizacja treści kształcenia zawartych w programie wymaga przeprowadzenia 45 godzin lekcyjnych.

Kurs specjalistyczny w zakresie organizowania i prowadzenia oględzin miejsc katastrof komunikacyjnych i budowlanych

Skierowany jest do policjantów o specjalności dochodzeniowo-śledczej i techniczno-kryminalistycznej wyspecjalizowanych lub mających się specjalizować w prowadzeniu czynności na miejscu katastrof.
Uczestnicy kursu zdobywają wiedzę i doskonalą umiejętności w zakresie: rodzajów katastrof, zasad organizacji dowodzenia i współdziałania służb oraz innych podmiotów podczas oględzin miejsca katastrofy, organizowania i kierowania oględzinami miejsca katastrofy, współpracy prokuratora i Policji z komisjami badania katastrof, postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi oraz przedmiotami i dowodami rzeczowymi na miejscu katastrofy oraz specyfiki czynności procesowych i techniczno-kryminalistycznych na miejscach katastrof. Kurs trwa 5 dni szkoleniowych.

Kurs specjalistyczny dla policjantów komórek służby kryminalnej realizujących czynności techniczno-kryminalistyczne na miejscu zdarzenia bez udziału techników kryminalistyki

Na kurs powinni być kierowani funkcjonariusze Policji po przeszkoleniu w zakresie operacyjno-rozpoznawczym i/lub dochodzeniowo-śledczym, wykonujący samodzielnie czynności oględzinowe lub przewidziani do samodzielnego ich wykonywania. Realizacja treści kształcenia zawartych w programie kursu wymaga przeprowadzenia 40 godzin lekcyjnych w ciągu 5 dni szkoleniowych. W czasie teoretycznej części kursu słuchacze poznają treści z zakresu: ujawniania, zabezpieczania i wykorzystywania wybranych rodzajów śladów kryminalistycznych i badań kryminalistycznych, procesowo-kryminalistycznych czynności dowodowych oraz technicznego dokumentowania oględzin. Część praktyczna polega na prowadzeniu oględzin miejsca zdarzenia, osób i rzeczy.

 

  Podsumowanie  

Kadra dydaktyczna Centrum Szkolenia Policji, w trosce o jak najwyższy poziom realizowanych zajęć dydaktycznych, systematycznie zdobywa wiedzę oraz doskonali umiejętności poprzez udział w kursach metodycznych realizowanych w ramach doskonalenia zawodowego lokalnego, w praktykach zawodowych, a także poprzez uczestnictwo w europejskich projektach edukacyjnych. Dużą rolę w procesie rozwoju zawodowego nauczycieli policyjnych odgrywają również szkolenia prowadzone przez współpracujące z CSP podmioty, do których można zaliczyć m.in. Centralne Biuro Śledcze (zajęcia na kursach specjalistycznych dotyczących neutralizacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków), Komendę Stołeczną Policji (zajęcia na kursach specjalistycznych w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej), Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w zakresie zabezpieczenia dokumentów, a także z Grupę Allegro i Grupę „Nasza Klasa” oraz Stowarzyszenie Dystrybutorów Telewizyjnych „SYGNAŁ” w zakresie zwalczania przestępczości komputerowej i kradzieży sygnału telewizyjnego.

Zajęcia dydaktyczne odbywają się w pracowniach specjalistycznych przystosowanych do prowadzenia zajęć praktycznych, symulatorniach, na poligonie, jak też na terenie otwartym w obrębie Centrum Szkolenia Policji, w zależności od rodzaju treści nauczania i celów kursu.

Do dyspozycji słuchaczy jest także hala sportowa, pływalnia oraz hala sportów walki. CSP posiada również najnowocześniejszy w kraju zespół strzelnic. Dopełnieniem infrastruktury dydaktycznej jest odnowione zaplecze logistyczne – wyremontowane akademiki, zmodernizowana stołówka dla słuchaczy czy przebudowany układ drogowy dla terenu sportowo-rekreacyjnego szkoły. Warto podkreślić, że kierownictwo i kadra Centrum Szkolenia Policji wychodzą naprzeciw nowym kierunkom i wyzwaniom, jakie w okresie kilku ostatnich lat pojawiły się w kształceniu zawodowym. Mamy świadomość, że najważniejszym celem szkoły jest przygotowanie funkcjonariuszy do wykonywania zadań zawodowych na jak najwyższym poziomie, z uwzględnieniem priorytetów Policji i oczekiwań społecznych.

podinsp. Hanna Grochowska
ekspert Wydziału Prezydialnego CSP