Aktualne wydanie nr 3/2022


Trening siłowy z wykorzystaniem taśm oporowych

Ludzie trenują siłowo od zarania dziejów, wystarczy spojrzeć na sylwetki starożytnych atletów. Posąg Heraklesa Farnezyjskiego czy kopia Grupy Laokoona mówią same za siebie. Kallos sthenos – piękno i siła – tak starożytni określali trening siłowy, do którego wykorzystywali jedynie ciężar własnego ciała. Spartanie, szykując się do bitwy pod Termopilami, wykonywali w ramach zaprawy podciągania, pompki, przysiady i skoki. Jednak do treningu siłowego wykorzystywano nie tylko ciężar własnego ciała, ale także kamienie, worki z piachem, ołowiane płyty. Wraz z ewolucją świata rozwijał się też sprzęt treningowy: kamienie i worki z piachem zostały zastąpione odważnikami kettlebell, workami bułgarskimi, sztangami, hantlami oraz gumami oporowymi, które są bardzo ciekawą propozycją w treningu siłowym.

Można powiedzieć, że guma oporowa została wynaleziona w Szwajcarii 28 maja 1895 r. przez Gustava Gossweilera. Przyrząd ten stanowił ekspander, który przypominał wyglądem elastyczną linę z uchwytami. Według wynalazcy atutami tego sprzętu były lekkość, oszczędność miejsca, wszechstronność treningu i łatwość przenoszenia [2].

Gumy treningowe przez cały czas trwania ruchu utrzymują napięcie, które rośnie proporcjonalnie do ich rozciągania. Dzięki temu zapewniają ciągłe działanie sił na mięśnie oraz nowe bodźce treningowe, a dodatkowo także urozmaicenie treningowe. Generowanie oporu we wszystkich kierunkach i płaszczyznach to kolejna korzyść tego ciekawego sprzętu treningowego. Gumy oporowe świetnie sprawdzają się w rehabilitacji, ponieważ wpływają na kontrolowane napięcie mięśni. Pomagają osobom po przebytych kontuzjach wrócić do formy. Oszczędzają stawy, a zatem pozwalają ludziom w podeszłym wieku cieszyć się treningiem oporowym.

Gumy oporowe można podzielić na:

  • taśmy z metra – mają dwa końce używane najczęściej do rehabilitacji, ale również do treningów siłowych;
  • opaski oporowe – ich głównym przeznaczeniem jest trening siłowy; mają różną długość i zamkniętą formę.

 

Zależność oporu gumy w stosunku do jej szerokości wygląda w sposób następujący:

  • 13 mm: 5–10 kg,
  • 22 mm: 10–16 kg,
  • 32 mm: 16–25 kg,
  • 44 mm: 25–35 kg,
  • 64 mm: 35–45 kg,
  • 83 mm: 45–55 kg.

Taśmy oporowe umożliwiają wykonanie treningu każdej grupy mięśniowej bez narażania się na nadmierne przeciążenia stawów i bez ryzyka wystąpienia kontuzji.
(...)

Arkadiusz Bordzio
Zakład Interwencji Policyjnych CSP

 


Pełna wersja artykułu "Trening siłowy z wykorzystaniem taśm oporowych" w pliku PDF

 

powrót
drukuj