Podsumowanie kursów specjalistycznych zrealizowanych przez Zakład Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w I półroczu 2024 r.

W niniejszym artykule autorzy za główny cel postawili sobie przedstawienie analizy liczby i rodzajów zrealizowanych kursów specjalistycznych oraz funkcjonariuszy Policji przeszkolonych przez Zakład Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w I półroczu 2024 r. Należy nadmienić, że poszczególne kursy realizowane były zarówno na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, jak również w formie kursów wyjazdowych przeprowadzonych dla funkcjonariuszy poszczególnych komend wojewódzkich Policji, dlatego też autorzy dodatkowo podjęli się zadania, aby zaprezentować rozlokowanie poszczególnych kursów specjalistycznych, ich specjalizację oraz liczbę policjantów przeszkolonych w tym zakresie.

Niemniej jednak przed przedstawieniem przeprowadzonej analizy, w celu odpowiedniego wprowadzenia do omawianej problematyki, zasadne jest scharakteryzowanie specyfiki funkcjonowania Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Zakład ten w strukturze jednostki znajduje się w pionie dydaktycznym. Pod względem wielkości jest drugą komórką dydaktyczną i liczy 35 etatów. Na powyższą liczbę składają się 34 etaty policyjne (w tym 2 etaty kierownicze) oraz 1 etat pracowniczy. Do głównych zadań komórki dydaktycznej należy realizowanie zajęć na szkoleniach zawodowych podstawowych, szkoleniach zawodowych podoficerskich, szkoleniach zawodowych aspiranckich oraz niżej wymienionych kursach specjalistycznych:

  • w zakresie ruchu drogowego (RD);
  • w zakresie ręcznych mierników prędkości (RMP);
  • w zakresie obsługi wideorejestratora (VR);
  • w zakresie kontroli tachografów cyfrowych (T);
  • w zakresie doskonalenia techniki kierowania samochodem osobowym (TJS);
  • w zakresie doskonalenia techniki kierowania motocyklem szosowym (TJMS).

W ramach realizacji przedmiotowych szkoleń i kursów kadra dydaktyczna ZRD przekazuje wiedzę i kształci umiejętności m.in. z zakresu przepisów ruchu drogowego, kontroli transportu drogowego, kontroli stanu technicznego pojazdów, kierowania ruchem drogowym, użycia urządzeń kontrolno-pomiarowych oraz doskonalenia techniki jazdy motocyklem szosowym i samochodem osobowym. Z uwagi na różnorodność tematyki, a także szeroki zakres specjalizacji realizowanych kursów, w celu zapewnienia jak najwyższej jakości kształcenia ZRD został podzielony na 5 zespołów, tj.:

  1. Zespół Taktyki Pracy Policjanta Ruchu Drogowego;
  2. Zespół Przepisów Ruchu Drogowego;
  3. Zespół Zajęć Praktycznych;
  4. Zespół Techniki Samochodowej;
  5. Zespół Motocyklowy.

1. Zespół Taktyki Pracy Policjanta Ruchu Drogowego

Zespół w trakcie zajęć zapoznaje kursantów z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi pracę policjanta ruchu drogowego oraz z zasadami bezpiecznego wykonywania zadań podczas kontroli drogowej. Prowadzi szkolenia dotyczące transportu drogowego oraz niezarobkowego przewozu drogowego osób i rzeczy. Na zajęciach prowadzonych przez policjantów zespołu taktyki kursanci, po przyswojeniu wiedzy teoretycznej, zdobytą wiedzę wykorzystują podczas zajęć praktycznych polegających na kontroli pojazdów na drogach publicznych, w szczególności pojazdów świadczących usługi zarobkowego transportu osób i rzeczy.

2. Zespół Przepisów Ruchu Drogowego

Zadaniem zespołu jest zapoznanie słuchaczy z przepisami dotyczącymi ruchu drogowego. Liczne zmiany przepisów wymuszają potrzebę stałego śledzenia i aktualizowania wiedzy w tym obszarze. Dokładna znajomość oraz właściwa interpretacja obowiązujących regulacji prawnych jest niezbędna i pozwala policjantom podejmować odpowiednie decyzje podczas codziennej służby.

3. Zespół Zajęć Praktycznych

Poza posiadaniem bardzo szerokiej wiedzy teoretycznej, służba policjanta ruchu drogowego wymaga także szerokich umiejętności praktycznych. Ich kształceniem zajmuje się przede wszystkim Zespół Zajęć Praktycznych. Do najważniejszych z nich należy kierowanie ruchem drogowym, prawidłowa technika jazdy samochodem osobowym, a także umiejętność wykorzystania mierników prędkości oraz wideorejestratorów. W pierwszej fazie szkolenia zajęcia odbywają się na autodromie, placu manewrowym, płycie poślizgowej, a następnie przenoszą się na drogi województwa mazowieckiego, gdzie kursanci, pod nadzorem doświadczonej kadry dydaktycznej, mają możliwość doskonalenia umiejętności w rzeczywistych warunkach drogowych.

4. Zespół Techniki Samochodowej

Postęp naukowo-techniczny w dziedzinie motoryzacji wymaga od policjantów ruchu drogowego posiadania olbrzymiej, a przede wszystkim aktualnej wiedzy w tym zakresie. Wykładowcy, którzy na bieżąco zapoznają się z nowinkami technologicznymi, zdobytą wiedzę w zakresie aktualnych przepisów dotyczącą warunków technicznych pojazdów oraz kontroli ich stanu technicznego przekazują następnie kursantom. Zajęcia prowadzone są zarówno na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, w specjalnie do tego przygotowanej stacji kontroli pojazdów, jak i w warunkach rzeczywistych ‒ na drogach publicznych województwa mazowieckiego.

5. Zespół Motocyklowy

Tradycją komórek ruchu drogowego jest posługiwanie się w służbie motocyklami. Efektywność służby, jak również bezpieczeństwo policjanta − motocyklisty zależy od posiadanych umiejętności kierowania tymi pojazdami. Zakład Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, realizując szkolenia w tym zakresie, wychodzi naprzeciw istniejącym potrzebom. Doświadczeni instruktorzy uczą słuchaczy prawidłowej eksploatacji jednośladów, techniki jazdy motocyklem szosowym, zatrzymywania do kontroli drogowej podczas pełnienia służby na motocyklu, pilotażu, jazdy w kolumnie oraz asysty motocyklowej. Zajęcia odbywają się zarówno na motodromie, jak również na drogach publicznych.

Warto zaznaczyć, że Zakład Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Zakład Prewencji i Ruchu Drogowego Szkoły Policji w Katowicach są jedynymi komórkami szkoleniowymi w Policji realizującymi zajęcia w zakresie ruchu drogowego. Przy czym kursy specjalistyczne dla policjantów ruchu drogowego w zakresie doskonalenia techniki kierowania samochodem osobowym (TJS) oraz doskonalenia techniki kierowania motocyklem szosowym (TJMS) realizowane są wyłącznie przez Zakład Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W związku z powyższym to na tych komórkach spoczywa cały ciężar przeszkolenia wszystkich policjantów realizujących swoje obowiązki służbowe w komórkach ruchu drogowego.

Poniżej przedstawiono liczbę przeszkolonych policjantów oraz zrealizowanych kursów przez kadrę dydaktyczną Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w I półroczu 2024 r., zarówno na terenie jednostki, jak również w ramach kursów zamiejscowych.

Kursy specjalistyczne zrealizowane na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

1. Kurs specjalistyczny w zakresie ruchu drogowego (RD).

W omawianym okresie czasu zrealizowano 3 edycje kursu. Łącznie rozpoczęło je 160 funkcjonariuszy, a ukończyło 155.

2. Kurs specjalistyczny w zakresie ręcznych mierników prędkości (RMP).

Przeprowadzono 5 edycji przedmiotowego kursu, łącznie przystąpiło do nich 100 funkcjonariuszy i wszyscy ukończyli go z wynikiem pozytywnym.

3. Kurs specjalistyczny w zakresie obsługi wideorejestratora (VR).

W pierwszym półroczu 2024 r. zrealizowano 5 edycji przedmiotowego kursu. Łącznie przystąpiły 74 osoby i wszyscy ukończyli je z wynikiem pozytywnym.

4. Kurs specjalistyczny w zakresie doskonalenia techniki kierowania samochodem osobowym (TJS).

Zrealizowano jedną edycję kursu, podczas której przeszkolono 16 funkcjonariuszy.

5. Kurs specjalistyczny dla policjantów ruchu drogowego w zakresie doskonalenia techniki kierowania motocyklem szosowym (TJMS).

W I półroczu zrealizowano jedną edycję kursu TJMS. Kurs rozpoczęło 18 osób, a z wynikiem pozytywnym ukończyło 15.

6. Kurs specjalistyczny w zakresie kontroli tachografów cyfrowych (T).

Przeprowadzono 2 edycje kursu, podczas których przeszkolono 20 policjantów.

Kursy specjalistyczne zrealizowane na terenie poszczególnych komend wojewódzkich Policji

1. Kursy specjalistyczne zrealizowane dla policjantów podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Kurs w zakresie ręcznych mierników prędkości (RMP).

Zrealizowano 2 edycje kursu, podczas których przeszkolono 40 funkcjonariuszy.

Kurs specjalistyczny w zakresie obsługi wideorejestratora (VR).

Zrealizowano 2 edycje kursu, podczas których przeszkolono 24 funkcjonariuszy.

2. Kursy specjalistyczne zrealizowane dla policjantów podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Kurs w zakresie ręcznych mierników prędkości (RMP).

Zrealizowano 2 edycje kursu, podczas których przeszkolono 79 funkcjonariuszy.

3. Kursy specjalistyczne zrealizowane dla policjantów podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Kurs w zakresie ręcznych mierników prędkości (RMP).

Zrealizowano 2 edycje kursu, podczas których przeszkolono 40 funkcjonariuszy.

Kurs specjalistyczny w zakresie w zakresie obsługi wideorejestratora (VR).

Zrealizowano 3 edycje kursu, podczas których przeszkolono 45 funkcjonariuszy.

4. Kursy specjalistyczne zrealizowane dla policjantów podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Kurs w zakresie ręcznych mierników prędkości (RMP).

Zrealizowano 2 edycje kursu, podczas których przeszkolono 40 funkcjonariuszy.

5. Kursy specjalistyczne zrealizowane dla policjantów podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Kurs w zakresie ręcznych mierników prędkości (RMP).

Zrealizowano 2 edycje kursu, podczas których przeszkolono 60 funkcjonariuszy.

6. Kursy specjalistyczne zrealizowane dla policjantów podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Kurs w zakresie ręcznych mierników prędkości (RMP).

Zrealizowano 2 edycje kursu, podczas których przeszkolono 74 funkcjonariuszy.

7. Kurs specjalistyczny zrealizowany dla policjantów podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Kurs w zakresie ręcznych mierników prędkości (RMP).

Zrealizowano 1 edycję kursu, podczas którego przeszkolono 20 funkcjonariuszy.

Podsumowanie

Jak wynika z zaprezentowanej analizy, kadra dydaktyczna Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, w I półroczu 2024 r. zrealizowała 35 kursów specjalistycznych, podczas których przeszkoliła 822 policjantów komórek ruchu drogowego z jednostek organizacyjnych Policji całego kraju.

W analizie autorzy pominęli szkolenia zawodowe podstawowe, szkolenia zawodowe podoficerskie oraz szkolenia zawodowe aspiranckie, gdyż te przedsięwzięcia realizowane są we współpracy z kadrą dydaktyczną innych komórek organizacyjnych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a celem było przedstawienie kursów specjalistycznych pozostających we właściwości merytorycznej Zakładu Ruchu Drogowego. Ponadto autorzy pominęli szkolenia, doskonalenia i kursy realizowane dla innych komórek Policji, niebędących komórkami ruchu drogowego, a także dla podmiotów pozapolicyjnych, gdyż te przedsięwzięcia realizowane są zależnie od bieżącej potrzeby i nie mają stałego charakteru. Natomiast autorom zależało, aby skupić się na kursach, które mają charakter stały i wynikają z potrzeby przeszkolenia policjantów na co dzień pełniących swoje obowiązki służbowe w komórkach ruchu drogowego Policji.

Autorzy zdają sobie sprawę, że temat nie został w pełni wyczerpany i można by pokusić się o bardziej szczegółową analizę przedstawionej problematyki, jednakże z uwagi na ograniczenia objętości niniejszego materiału skupiono się na najważniejszych wątkach. Jednocześnie autorzy żywią nadzieję, że przedmiotowy artykuł przybliży czytelnikom zakres zadań i sposób funkcjonowania Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a także zachęci ich do dalszego zgłębienia literatury dotyczącej służby funkcjonariuszy komórek ruchu drogowego Policji.

mł. insp. Sławomir Hołoweńko
Kierownik
Zakładu Ruchu Drogowego CSP

kom. Wojciech Biedrzycki
Zastępca Kierownika
Zakładu Ruchu Drogowego CSP


 

Summary of specialized courses carried out by the Road Traffic Department of the Police Training Centre in Legionowo in the first half of 2024

The introductory part of the article, as an introduction to the discussed issues, characterizes the specifics of the functioning of the Road Traffic Department of the Police Training Centre in Legionowo, including its organizational structure, tasks, and division into teams. The main part of the study presents an analysis of the number and types of specialized courses completed as well as the number of police officers trained by the Road Traffic Department of the Police Training Centre in Legionowo in the first half of 2024. This includes both courses carried out at the Police Training Centre in Legionowo and off-site courses conducted for officers of various provincial police headquarters. Regarding the off-site courses, the article presents the location of particular specialized courses, their specialization, and the number of police officers trained in this area.

Tłumaczenie: Joanna Łaszyn

Pliki do pobrania