20 lat CSP

W dniu 27 sierpnia 2010 r. upływa dwadzieścia lat działalności Centrum Szkolenia Policji. Utworzone zostało na podstawie zarządzenia nr 85/90 Ministra Spraw Wewnętrznych z postawionym głównym zadaniem „przygotowania wyspecjalizowanych kadr do zadań związanych z ochroną bezpieczeństwa obywateli oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego”. Centrum powstało na bazie majątku czterech zlikwidowanych szkół resortu spraw wewnętrznych: Wydziału Bezpieczeństwa Państwa ASW w Legionowie, Szkoły Ruchu Drogowego w Piasecznie, Ośrodka Doskonalenia Kadr Kierowniczych w Łodzi oraz Szkoły Chorążych Biura „B” MSW w Warszawie. Również część kadry zlikwidowanych szkół – łącznie około 400 osób – kontynuowała służbę w Centrum.

 

mł. insp. w st. spocz. Julian Mościbrodzki
Naczelnik Wydziału Wydawnictw i Poligrafii CSP w latach 1990-2010

 

Utworzenie , początki działalności

Prace przygotowawcze związane z utworzeniem szkoły rozpoczęły się w lipcu 1990 r. wraz z powołaniem przez Ministra Spraw Wewnętrznych pełnomocnika ds. organizacji Centrum Szkolenia Policji. Był nim nadinsp. Zdzisław Wewer, który po utworzeniu szkoły został jej pierwszym komendantem, funkcję tę pełnił do 25 września 1990 r. W pierwszych miesiącach funkcjonowania szkoły praca koncentrowała się głównie na przygotowaniu i uruchomieniu pierwszych kursów, kompletowaniu kadry szkoły, opracowaniu projektu statutu oraz porządkowaniu spraw związanych z przejmowanym majątkiem zlikwidowanych szkół i tworzeniu podstawowej bazy dydaktycznej.

Pierwsze kursy zostały uruchomione we wrześniu, a do końca 1990 r. liczba absolwentów CSP wyniosła 500. W okresie tym szkoła nie posiadała ośrodków zamiejscowych. Z dniem 5 października 1990 r. komendantem został insp. dr Stanisław Laskus, funkcję tę pełnił do 8 sierpnia 1991 r. Kilkumiesięczne prace – powołanego we wrześniu 1990 r. przez komendanta Centrum – zespołu ds. opracowania projektu Statutu CSP, zakończyły się na początku stycznia 1991 r. W dniu 18 stycznia weszło w życie podpisane przez Ministra Spraw Wewnętrznych zarządzenie nr 13 nadające CSP statut. Głównymi ogniwami strukturalnymi w systemie funkcjonowania Centrum były cztery szkoły: Szkoła Doskonalenia Kadr Kierowniczych; Szkoła Ruchu Drogowego; Szkoła Techniki Kryminalistycznej; Szkoła Techniki Operacyjnej i Obserwacji. Były to niewielkie kadrowo komórki organizacyjne, które odpowiadały za organizowanie, wyodrębnionej dla każdej z nich, grupy kursów i które pełniły funkcje dowódcze wobec przebywających na tych kursach słuchaczy. Zadania szkoleniowe na potrzeby szkół wykonywały specjalistyczne zakłady dydaktyczne.

Kadra kierownicza CSP na dzień 18 stycznia 1991 r.

Komendant CSP
insp. dr Stanisław Laskus

Zastępca Komendanta ds. Dydaktycznych
insp. prof. dr hab. Józef Jan Skoczylas

Kwatermistrz
insp. Jerzy Gołębiowski

Komórki podległe Komendantowi CSP

Szkoła Doskonalenia Kadr Kierowniczych
Komendant: Zdzisław Zasada

Szkoła Ruchu Drogowego
Komendant: Jerzy Górski

Z-ca: Bogdan Jóźwiak

Szkoła Techniki Kryminalistycznej
Komendant: Edward Sobków

Szkoła Techniki Operacyjnej i Obserwacji
Komendant: Kazimierz Ochociński

Samodzielna Sekcja Kadr
Kierownik: Mikołaj Dziadziuluk

Z-ca: Ewa Borowiecka

Samodzielna Sekcja Ochrony
Kierownik: Jan Urbański

Samodzielna Sekcja Prezydialna
Kierownik: Ryszard Bełdzikowski
Z-ca: Stanisław Nakonieczny

Komórki podległe Z-cy Komendanta ds. Dydaktycznych

Zakład Prawa
Kierownik: Wiesław Baraniewicz
Z-ca: Jerzy Skowron

Zakład Stosunków Policji z Ludnością, Etyki Zawodowej i Historii Zawodu
Kierownik: Alicja Dominowska-Szcześniewska

Zakład Taktyki Kryminalistycznej i Kryminologii
Kierownik: Bernard Turowski

Zakład Techniki Kryminalistycznej i Medycyny Sądowej
Kierownik: Mieczysław Goc

Zakład Prewencji
Kierownik: Stanisław Kraszewski

Zakład Organizacji i Kontroli Ruchu Drogowego
Kierownik: Andrzej Smoczyński
Z-ca: Jerzy Pietrzyk
Z-ca: Edward Rejsel

Zakład Organizacji i Kierowania
Kierownik: Andrzej Wiśniewski

Zakład Psychologii z Pracownią Psychotechniczną
Kierownik: Agnieszka Olszańska

Zakład Informatyki z Centrum Komputerowym
Kierownik: Sławomir Wikło
Z-ca: Gustaw Pietrzyk

Studium Języków Obcych
Kierownik: Wiesław Sadowski

Studium Wychowania Fizycznego
Kierownik: Waldemar Złoto

Biblioteka Centrum
Kierownik: Piotr Majer

Wydział Programowania
Naczelnik: Stanisław Michalski

Wydział Wydawnictw
Naczelnik: Julian Mościbrodzki

Komórki podległe Kwatermistrzowi

Wydział Transportu
Naczelnik: Jan Rybak

Wydział Gospodarczy
Naczelnik: Adam Łachowicz
Z-ca: Tomasz Żebrowski

Wydział Łączności
Naczelnik: Jerzy Walasek

Samodzielna Sekcja Finansowa
Kierownik: Alina Kucińska
Z-ca: Ewa Nowak

Samodzielna Sekcja Żywnościowa
Kierownik: Wanda Matryba

Samodzielna Sekcja Mundurowo-Techniczna
Kierownik: Anna Adamiak
Z-ca: Grzegorz Kędzierski

Samodzielna Sekcja Zdrowia i Spraw Socjalnych
Kierownik: Leonard Piotrowski

Opracowano na podstawie wydanej na początku 1991 r. książki telefonicznej CSP

Początki współpracy zagranicznej

W dniu 8 października 1991 r. do CSP przybyła z wizytą księżniczka Anna Mountbatten-Windsor, córka Elżbiety II, królowej Anglii. Krótki pobyt w Centrum stanowił fragment jej pierwszej wizyty w Polsce. Księżniczka obejrzała zorganizowane na tę okoliczność pokazy m.in. policji konnej oraz zapoznała się z wybranymi zagadnieniami procesu szkolenia polskich policjantów. Oficjalnie przekazała w darze dla CSP tzw. ścianę dydaktyczną, zainstalowaną w jednej z pracowni kryminalistycznych, obserwując przy tej okazji prowadzone tam zajęcia. W prowadzeniu tych zajęć współuczestniczył superintendent W. Fenton, przedstawiciel zespołu doradców realizującego program pomocy rządu Wielkiej Brytanii dla polskiej Policji. Jego pierwsza wizyta w Centrum miała miejsce w dniu 26 lutego 1991 r.

Wizyta księżniczki w CSP zapoczątkowała wieloletni okres kontaktów przedstawicieli CSP i polskiej Policji z brytyjskimi szkołami i jednostkami policyjnymi, co w szczególności zaowocowało utworzeniem, początkowo w strukturze CSP, a następnie KGP, COMS-u (Centralnego Ośrodka Metodyki Szkolenia) oraz przyjęciem brytyjskiego wzorca szkolenia podstawowego. Nawiązana została również szeroka współpraca z policją francuską. W 1992 r. jej przedstawiciele przeprowadzili w CSP kilka specjalistycznych szkoleń m.in. z zakresu zwalczania przemytu narkotyków, zwalczania przestępczości zorganizowanej, techniki jazdy motocyklem. W ramach tej współpracy wprowadzono też nauczanie polskich policjantów języka francuskiego.
Koordynatorem działań z ramienia rządu francuskiego był komisarz J. P. Bogat. W kolejnych latach podjęto także – szczególnie w zakresie szkoleniowym – współpracę z przedstawicielami instytucji porządku prawnego USA.

Włączenie ośrodka w Sułkowicach do centrum szkolenie policji

30 września 1992 r. do Centrum została włączona Szkoła Policyjna Przewodników i Tresury Psów w Sułkowicach. W strukturze organizacyjnej CSP pojawiły się dwie nowe komórki: Zakład Szkolenia Przewodników i Tresury Psów oraz Wydział Obsługi Zakładu Szkolenia i Tresury Psów. Dotychczasowy Komendant sułkowickiej szkoły insp. Andrzej Beuth, został zastępcą Komendanta CSP.

W 2006 r. ośrodek w Sułkowicach obchodził 50-lecie swego istnienia. Z tej okazji odsłonięty został wykonany w kamieniu pomnik autorstwa Witolda Marcewicza – przedstawiający owczarka niemieckiego, ufundowany przez społeczność miast i gmin Pińczów, Góry Kalwarii, Chynowa oraz przez Bank BPH. Ośrodek ten był i jest jedynym ośrodkiem szkolenia przewodników i tresury psów na potrzeby Policji. Tresowane tam psy są wykorzystywane m.in. w służbie patrolowej, do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych. Od 1998 r. w Sułkowicach jest organizowany corocznie ogólnokrajowy konkurs, który w 2000 r. uzyskał status Kynologicznych Mistrzostw Policji. Ważne znaczenie dla ośrodka miała decyzja, podjęta pod koniec lat dziewięćdziesiątych dotycząca budowy internatu. Połowa pomieszczeń nowego internatu przekazana została do użytku we wrześniu 2004 r., a pozostała część w styczniu 2010 r. Łącznie nowy internat dysponuje 240 miejscami o wysokim standardzie.

Ośrodek jest oddalony od CSP w Legionowie o około 55 km (w linii prostej). Obiekty i budynki są położone na działce o powierzchni około 17 ha, do której przylega poligon o powierzchni około 28 ha. Po II wojnie światowej, od 1946 r. do 1956 r. funkcjonował tam ZTPS KBW, który następnie został przejęty przez MO. Historia szkolenia przewodników i tresury psów na potrzeby Milicji Obywatelskiej sięga września 1945 r., gdy w Junikowie pod Poznaniem utworzono Szkołę Przewodników i Tresury Psów Milicyjnych. Do czasu jej likwidacji – na wiosnę 1946 r. – tresowano tam psy na potrzeby jednostek MO województwa poznańskiego.

W czerwcu 1946 r. w Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku utworzono Szkołę Przewodników i Tresury Psów Służbowych, która funkcjonowała przez 4 lata. Na początku 1950 r. szkolenie przewodników i tresurę psów na potrzeby MO przeniesiono ze Słupska do Sułkowic, przekształcając funkcjonujący tam ZTPS KBW na ZTPS KBW i MO.

5-lecie CSP – podsumowanie działalności szkoleniowej

Efekty działalności szkoleniowej CSP za okres 1990-1994 obrazuje liczba 18 014 absolwentów przeprowadzonych w tym czasie kursów. (...)

Nadanie sztandaru 17 czerwca 1995 r.

W ramach obchodów jubileuszu 5-lecia działalności CSP odbyła się uroczystość wręczenia Centrum sztandaru ufundowanego przez społeczność Legionowa. Uroczystość odbyła się na placu apelowym. W kościele garnizonowym w Legionowie została odprawiona msza w intencji CSP.

Międzynarodowe Kon ferencje Policji / Milicji Kryminalnej (1992-1997)

W dzieje Centrum na trwałe wpisały się organizowane tutaj corocznie, w latach 1992-1997, Międzynarodowe Konferencje Policji/Milicji Kryminalnej. Pierwsza z nich miała miejsce w dniach 17-20 listopada 1992 r., a uczestniczyli w niej przedstawiciele: Białorusi, Estonii, Federacji Rosyjskiej, Litwy, Łotwy, Mołdowy, Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej. W charakterze obserwatorów w konferencji uczestniczyli ponadto przedstawiciele UOP, BBN i KG Straży Granicznej. Delegacji polskiej Policji przewodniczył insp. Zdzisław Centkowski zastępca Komendanta Głównego Policji. Inicjatorem zorganizowania konferencji było Biuro Operacyjno-Rozpoznawcze KGP, zaś jej formalną podstawą Decyzja nr 61 Komendanta Głównego Policji z dnia 12 października 1992 r. w sprawie zwołania roboczej konferencji z policjami innych państw. Podstawowym celem konferencji było wypracowanie zasad współpracy w zwalczaniu przestępczości kryminalnej i gospodarczej, udzielania wzajemnej pomocy oraz wymiany informacji z tym związanej. Jej efektem był podpisany Protokół z Konferencji Przedstawicieli Kryminalnych Policji/Milicji „Legionowo ’92”, w którym m.in. przyjęto zasadę cyklicznego organizowania tego typu spotkań i ustalono termin kolejnej konferencji (maj 1993 r.).

Obradom kolejnych konferencji przewodniczyli rotacyjnie sygnatariusze Protokołu z 1992 r., rozszerzał się krąg uczestniczących w niej obserwatorów (np. w 1993 r. w charakterze obserwatorów uczestniczyli przedstawiciele policji Austrii, Francji, Niemiec i Włoch; w 1994 r. akredytowani w Polsce oficerowie łącznikowi Francji, Holandii, Niemiec, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, a także przedstawiciele Sekretariatu Europejskiego INTERPOLU).

W Komunikacie Konferencji „Legionowo’93” została zawarta propozycja Policji polskiej udzielania pomocy w szkoleniu w CSP policjantów/milicjantów państw sygnatariuszy Protokołu z 1992 r. Idea ta została następnie rozwinięta na spotkaniu komendantów europejskich szkół policji, zorganizowanym przez Radę Europy w Messynie w dniach 25-28 września 1995 r., na której komendant Centrum Szkolenia Policji insp. Piotr Caliński z upoważnienia Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jerzego Stańczyka przedstawił propozycję utworzenia w strukturze Centrum europejskiej specjalistycznej szkoły policyjnej. Inicjatywy te stanowiły podstawę uroczyście otwartego w dniu 24 lipca 1998 r. Międzynarodowego Centrum Szkoleń Specjalistycznych Policji
CSP. Pierwszym szkoleniem, które zostało przeprowadzone, było szkolenie FBI w dniach 25-27 sierpnia 1998 r. nt. negocjacji. Uczestniczyło w nim 25 słuchaczy, 3 wykładowców i 2 tłumaczy.

Prezydenci RP w CSP

Spośród wielu znamienitych osobistości, jakie w okresie 20 lat gościło CSP, byli prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Lech Wałęsa przebywał w Centrum dwukrotnie, po raz pierwszy w dniu 9 września 1992 r., a następnie w lipcu 1993 r. Wizyty te wiązały się ze spotkaniem Prezydenta z kadrą kierowniczą Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Stanowiły jednocześnie dobrą okazję zaprezentowania gościowi CSP.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w Centrum przebywał w dniu 23 stycznia 2002 r., uczestnicząc w naradzie kadry kierowniczej Policji i resortu sprawiedliwości. Dokonał przy tej okazji otwarcia ufundowanej dla Centrum kawiarenki internetowej.

10-lecie Centrum. Dorobek dydaktyczny

Świadectwem dorobku dydaktycznego pierwszej dekady działalności CSP (lata 1990-1999) jest liczba 44 200 absolwentów ponad 2000 zorganizowanych w tym okresie kursów. Ściśle rzecz ujmując, na dzień 10. rocznicy utworzenia Centrum (27 sierpnia 2000 r.) liczba ta wynosiła 48 000 absolwentów ponad 2200 kursów. Różnice w liczbie absolwentów w poszczególnych latach wynikały ze struktury przeprowadzonych kursów, których czas trwania wahał się od kilku dni do 6-7 miesięcy. Oferta szkoleniowa w tym okresie obejmowała średnio 40-50 typów szkoleń, przy czym CSP posiadało wyłączność na prowadzenie niektórych z nich. Były to w szczególności szkolenia policji ruchu drogowego, szkolenie przewodników i tresura psów, intensywne szkolenia językowe, szkolenia policji wodnej, szkolenia minersko-pirotechniczne.

CSP jako ośrodek konferencyjny Policji

Centrum od czasu powstania pełniło funkcję ośrodka konferencyjno- odprawowego Policji, a w szczególności Komendy Głównej Policji. Powodami pełnienia tej funkcji są: położenie Legionowa w pobliżu Warszawy, łatwy dojazd oraz kompleksowość oferty CSP dla organizatorów takich przedsięwzięć: zakwaterowanie, wyżywienie, transport, poligrafia, sale konferencyjne i powierzchnie wystawowe oraz obsługa organizacyjna.

Dla części organizatorów tych przedsięwzięć ważnym powodem jest możliwość zapoznania się z procesem szkolenia policjantów. Spectrum przedsięwzięć z tego zakresu jest szerokie i różnorodne, obejmuje: narady i odprawy służbowe, wizyty delegacji zagranicznych, szkolenia i kursy inne niż ujęte w planie szkolenia, konferencje, seminaria, spotkania zespołów, pokazy, konkursy itp.

Według prowadzonych statystyk za lata 1993-2003, w CSP odbyło się 2202 tego rodzaju przedsięwzięć, w których uczestniczyło około 83,5 tys. osób (dane obejmują również
przedsięwzięcia organizowane w MCSSP). W skali 20 lat liczby te wyniosą odpowiednio: ok. 3200 przedsięwzięć i 125 tys. uczestników.

Rozbudowa i modernizacja CSP

W okresie 20-lecia zostało zrealizowanych wiele zadań inwestycyjnych i remontowych. W poniższym przekroju przedstawiono tylko te najważniejsze. W okresie 1990-1998 zostały wykonane (etapami) dwa zadania inwestycyjne: budynek nr 40 w Legionowie oraz budynek mieszkalny w Sułkowicach. Dwie wyższe kondygnacje prawego skrzydła budynku nr 40 oddane zostały do użytku w 1994 r., a na początku 1996 r. dwie pozostałe, w tym parter na potrzeby drukarni i biblioteki.

Budynek mieszkalny w Sułkowicach przekazano do użytku w 1997 r. W 1997 r. i w pierwszej połowie 1998 r. prowadzone były intensywne prace związane z budową lewego skrzydła budynku nr 40 na potrzeby przyszłego MCSSP. Łącznie wydano na to zadanie (wraz z wyposażeniem) około 7,5 mln zł (punktem wyjścia inwestycji była żelbetowa konstrukcja budynku wzniesiona w latach osiemdziesiątych).

W latach 1999-2003 zrealizowanych zostało wiele zadań remontowych, na które wydano (wraz z dotacjami WFOŚiGW i NFOŚiGW) ponad 22 mln zł. W okresie tym wykonano docieplenie i wymieniono elewację większości budynków CSP, zmodernizowano węzły cieplne, dokonano również wymiany stolarki okiennej w większości budynków szkoły. W okresie tym został przeprowadzony m.in. gruntowny remont stołówki wraz ze zmianą jej elewacji.

W latach 2000-2003 CSP realizowało 2 zadania inwestycyjne. W 2000 r. rozpoczęto budowę strzelnicy krytej, na bazie starej, zbudowanej w 1936 r., stołówki. Strzelnica została uroczyście oddana do użytku w 2003 r. Jej budowa została w części sfinansowana z dotacji WFOŚiGW, UKFiS i MENiS. Drugim zadaniem inwestycyjnym tego okresu była budowa akademika w Sułkowicach, dokumentacja projektowa została wykonana w roku 2000, prace rozpoczęły się w połowie 2001 r., a pierwsza część budynku została przekazana do użytkowania w 2004 r. Koszt wyniósł około 8,8 mln zł.

Lata 2004-2006 były skromne w zakresie remontów, wraz z dotacją WFOŚiGW wydano na nie w ciągu 3 lat około 6,6 mln zł, a w zakresie inwestycji około 2,65 mln zł, z tego większość na budowę internatu w Sułkowicach w 2004 r. Okres 2007-2009, w związku z uchwaloną przez Sejm Ustawą z dnia 12 stycznia 2007 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009”, charakteryzował się najwyższymi w historii szkoły wydatkami zarówno na inwestycje, jak i na remonty. W 2007 r. wydatki inwestycyjne wyniosły 1,775 mln zł (z tego 1,752 mln z programu modernizacji), które przeznaczono na zakup dokumentacji projektowej dla 5 zaplanowanych zadań. Wydatki na remonty w 2007 r. wyniosły łącznie 9,469 mln zł (z tego 4,720 mln z programu modernizacji i 1,125 mln zł dotacji WFOŚiGW). Wykorzystano je w większości na pokrycie kosztów remontu starej hali sportowej, remontu budynku nr 3, przebudowę chodników i dróg oraz wykonanie dokumentacji projektowej dla 2 planowanych zadań remontowych (ośrodek sprawności fizycznej i Kal).

W 2008 r. wydatki na inwestycje wyniosły 14,336 mln zł, a na remonty 17,413 mln zł, w 2009 r. odpowiednio 32,392 mln zł i 11,639 mln zł. Łącznie w okresie 3 lat na inwestycje wydano około 48,5 mln zł, a na remonty około 38,5 mln zł. Główne zadania inwestycyjne to: zespół strzelnic, hala do sportów walki, nowe kojce dla psów, dokończenie budowy internatu w Sułkowicach. Główne zadania remontowe: remont starej hali sportowej wraz z wymianą elewacji, remont ośrodka w Kalu, remont ośrodka sprawności fizycznej.

Otwarcie Cmentarza Wojennego w Miednoje – 2 września 2000 r.

W dniach od 31 sierpnia do 4 września 2000 r. kadra i słuchacze Centrum wzięli udział w zabezpieczeniu podróży pociągiem specjalnym uczestników uroczystości otwarcia Cmentarza Wojennego w Miednoje. Etap pierwszy pomocy był związany z wyjazdem pociągu, etap drugi związany był z podróżą i samą uroczystością otwarcia Cmentarza. W wyjeździe uczestniczyło 11 pracowników i 14 słuchaczy Centrum.

Uroczystość poświęcenia i otwarcia Cmentarza Wojennego w Miednoje miała miejsce 2 września 2000 r. Na ręce Komendanta Głównego Policji i Komendanta CSP wpłynęły podziękowania
za udzieloną pomoc od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” i od Federacji Rodzin Katyńskich.

W 1995 r. Centrum brało udział w przygotowaniu uroczystości związanych z wmurowaniem kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego pod budowę Cmentarza Wojennego w Miednoje, m.in. Wydawnictwo CSP przygotowało materiały informacyjne na tę uroczystość, drukowało także cegiełki (nominały 5-100 zł), których sprzedaż w połowie 1999 r. wsparła finansowo budowę Cmentarza. Prace ekshumacyjne w Miednoje prowadzone były w dniach 15-30 sierpnia 1991 r., a 31 sierpnia odbyły się uroczystości pogrzebowe. Prace ekshumacyjne prowadzone były jeszcze dwukrotnie – w okresie 6-22 listopada 1994 r. i od 7 czerwca do 31 lipca 1995 r. Kamień węgielny pod budowę został położony 11 czerwca 1995 r., prace rozpoczęto 2 lipca 1999 r., a zakończono 28 sierpnia 2000 r. (por. strona www Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Katowicach; www.osrp1939.policja.katowice. pl/rp1939_1a.htm)”.

Włączenie ośrodka w Kalu do CSP – 2002 r.

Realizację kursów w Kalu CSP rozpoczęło w 1997 r. W ośrodku odbywają się szkolenia policjantów na kursach steromotorzystów, płetwonurków, kursy minersko-pirotechniczne oraz kursy bosmanów. Ówczesna nazwa ośrodka: Centralny Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Policji Wodnej w Kalu k. Węgorzewa.

Oprócz CSP z ośrodka korzystały także inne jednostki Policji: KWP Olsztyn, KWP Białystok, KGP oraz dzieci na koloniach letnich oraz obozach żeglarskich w ramach Centralnej Akcji Letniej organizowanej przez KGP. Z bazy tej, jako miejsca wypoczynku, mogą korzystać również pracownicy CSP wraz z rodzinami.

W latach 2008-2009 ośrodek poddany został gruntownej modernizacji, zakończonej w sierpniu 2009 r. Położenie: miejscowość Kal położona nad jeziorem Święcajty w gminie Węgorzewo. Powierzchnia jeziora – 869,4 ha; długość – 5,52 km; szerokość – 2,31 km; głębokość maksymalna – 28 m; głębokość średnia – 8,7 m; długość linii brzegowej – 18,9 km; położenie nad poziomem morza – 116,3 m n.p.m. Działka o powierzchni 0,34 ha. Status nieruchomości – własność Skarbu Państwa, od 12.12.2002 r. decyzją Starosty Powiatu Węgorzewskiego, przekazana w trwały zarząd Centrum Szkolenia Policji. Ośrodek został zbudowany w 1983 r. przez MSW, odremontowany w 1997 r. przez KGP i do czasu przekazania CSP administrowany przez KWP Olsztyn.

Gospodarstwo Pomocnicze CSP

Po uzyskaniu zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w dniu 1 stycznia 2003 r. decyzją Komendanta CSP zostało utworzone Gospodarstwo Pomocnicze Centrum Szkolenia Policji. Przed GP CSP postawione zostały następujące zadania:
–– świadczenie usług hotelowych;
–– organizowanie działalności rekreacyjnej i imprez sportowych;
–– obsługa przedsięwzięć – kursów, szkoleń, konferencji i innych;
–– świadczenie usług gastronomicznych, parkingowych, magazynowych, wystawienniczych.

Centrum przekazało Gospodarstwu w użytkowanie następujące składniki swojego majątku: część budynku nr 4 o powierzchni 2674 m2, dwie sale wykładowe w budynku nr 1, basen i siłownię w hali sportowej, część parkingów na terenie szkoły o łącznej powierzchni 8772,31 m2, działkę z garażami mieszkańców osiedla przy ul. Piaskowej oraz przekazało administrowanie powierzchniami w budynkach CSP, użytkowanymi przez różne podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

W kolejnych latach wykaz ten podlegał wielu zmianom. Gospodarstwo zatrudnia około 20 pracowników. Pierwszym Dyrektorem GP CSP był Jerzy Grzelakowski.

15-lecie Centrum, dorobek dydaktyczny

24 września 2005 r. odbyły się uroczyste obchody 15. rocznicy powstania Centrum połączone z Finałem Konkursu Policjant Ruchu Drogowego 2005. Z tej okazji na terenie szkoły, we współpracy z Urzędem Miasta Legionowa i Starostwem Powiatu Legionowskiego, został zorganizowany festyn, na którym m.in. wystąpił zespół „Horpyna folk & roll”, Zbigniew Wodecki, grupa VOX, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz odbyły się pokazy działań pododdziału antyterrorystyczego z użyciem śmigłowców, pokazy technik jazdy samochodem i motocyklem. Wokół placu apelowego rozstawione zostały stoiska prezentujące 15-letni dorobek CSP oraz stoiska Urzędu Miasta Legionowa, Starostwa Powiatu Legionowskiego i zaproszonych firm. W godzinach porannych w kościele garnizonowym w Legionowie została odprawiona Msza Święta z udziałem kadry i słuchaczy CSP w asyście pocztów sztandarowych CSP, KGP, KSP i KPP Legionowo. Wśród zaproszonych gości w obchodach uczestniczył m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Ryszard Kalisz, Wojewoda Mazowiecki Leszek Mizieliński, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Komendant Główny Policji gen. insp. Leszek Szreder.

Liczba absolwentów Centrum za okres 1990-2004 wyniosła 69 468, a za okres 15-lecia, tj. do końca sierpnia 2005 r., przekroczyła 72 000. CSP, pełniąc równocześnie funkcję zaplecza konferencyjnego Policji, gościło w tym okresie dodatkowo około 50 000 osób uczestniczących w ponad 1200 różnego typu spotkaniach, tj. konferencjach, naradach, seminariach i odprawach służbowych.

Finały WOŚP, krwiodawstwo

Centrum od 1996 r. corocznie uczestniczy w kolejnych Finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Udział ten przybierał różne formy, od zbiórek pieniędzy przeprowadzanych wśród słuchaczy i pracowników Centrum, do organizowania z tej okazji na terenie Warszawy stoisk i pokazów policyjnych. W dniu 23 września 2005 r. Jerzy Owsiak – Prezes Zarządu Fundacji WOŚP – przekazał na ręce Zastępcy Komendanta CSP insp. Jacentego Bąkiewicza w darze dla szkoły defibrylator AED. Centrum było jedną z 30 jednostek Policji, które otrzymały takie urządzenie zakupione przez Fundację w ramach działalności pożytku publicznego na cele programu popularyzującego szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestniczący w spotkaniu Komendant Główny Policji gen. insp. Leszek Szreder odznaczył z tej okazji Jerzego Owsiaka brązowym medalem „Za zasługi dla Policji”.

Spośród akcji o charakterze społecznym, w których uczestniczyli słuchacze i pracownicy CSP, wymienić należy również udział w honorowym krwiodawstwie. Wielokrotnie krew była oddawana także w ramach akcji „Ratunek”.

Wydawnictwo CSP

Jednym z ważnych zadań Centrum jest prowadzenie działalności wydawniczej. Od chwili powstania do końca 2009 r. łączny nakład wydanych książek, broszur, czasopism, wydawnictw reklamowych przekroczył 1 mln egzemplarzy. Wydawane publikacje służą przede wszystkim jako pomoc dydaktyczna w działalności szkoleniowej, podstawowej dla szkoły, a tematyka związana jest z prowadzonymi typami kursów.

W okresie 19 lat zostało wydanych około 400 tytułów, wiele z nich było dotowanych przez KBN (MNiSzW), a także przez Ambasadę Francji i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Publikowane były również materiały pokonferencyjne z organizowanych przez CSP konferencji naukowych. Autorami publikacji są zarówno pracownicy Centrum, jak i policjanci z różnych jednostek Policji, a także pracownicy naukowi szkół wyższych. Od 2007 r. Centrum wydaje własne czasopismo „Kwartalnik Policyjny”.

Wydawnictwo CSP świadczy również szeroki zakres usług na rzecz KGP i MSWiA. Zajmuje się składem, drukiem i dystrybucją Dziennika Urzędowego Komendy Głównej Policji oraz Biuletynu Prawnego. Na rzecz MSWiA wydanych zostało kilkadziesiąt tytułów, szczególnie wiele na potrzeby Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Wykopaliska

Od 2008 r. w CSP są prowadzone prace archeologiczne na obszarze starego cmentarzyska sprzed około 2000 lat, związanego z zamieszkującą te tereny ludnością kultury przeworskiej. Ludność ta zamieszkiwała tereny obecnego powiatu legionowskiego przez około 400 lat, od przełomu III i II w. p.n.e. do połowy II w. n.e., pozostawiając po sobie ślady w postaci cmentarzyska z licznymi bogato wyposażonymi grobami (por. Wandalowie. Cmentarzysko kultury przeworskiej w Legionowie, wyd. Muzeum Historyczne w Legionowie, 2009). Pracami grupy archeologów kieruje Wawrzyniec Orliński z Muzeum Historycznego w Legionowie, w którym eksponowane są po zabiegach konserwatorskich, znalezione zabytki kultury.

Pracownicy Centrum

Dobrym punktem odniesienia do porównania stanu zatrudnienia CSP na przestrzeni 20-lecia jest stan etatowy i faktycznego zatrudnienia na dzień 31.12.1992 r., tj. po włączeniu do struktury Centrum ośrodka w Sułkowicach. Przedstawiał się on następująco: liczba etatów policyjnych 444, liczba etatów pracowniczych 71, liczba stanowisk z normatywu 270. Razem 785 etatów, z tego 121 w ośrodku w Sułkowicach (w tym 58 etatów policyjnych). Na dzień 1 stycznia 1992 r., a więc przed włączeniem ośrodka w Sułkowicach oraz przed przejęciem kilkunastu etatów rozwiązanego na początku 1992 r. Instytutu Nauk Policyjnych WSPol. z siedzibą w Legionowie, stan etatowy CSP wynosił 798, w tym 500 etatów policyjnych. W 1992 r. Centrum objęte zostało znaczną redukcją etatów. W kolejnych latach stan etatowy szkoły stopniowo wzrastał, osiągając w 1998 r. maksymalny w 20-leciu poziom 860 etatów, w tym 441 policyjnych. W latach 1998-2008 następowała stopniowa redukcja etatowa do poziomu 806 na dzień 31.12.2008 r., w tym już tylko 373 etaty policyjne. Rok 2009 był przełomowy w tym względzie. Na dzień 31.12.2009 r. CSP dysponowało 650 etatami, z tego 297 policyjnymi.

Prezentacje sprzętu i wyposażenia dla Policji

W latach 2006-2008 w Centrum odbywały się, organizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Biuro Logistyki Policji KGP i przez CSP, pokazy sprzętu i wyposażenia dla Policji. W każdym pokazie kilkanaście firm prezentowało swoją ofertę, w określonej dziedzinie, przedstawicielom służb logistycznych jednostek Policji z całego kraju, a także zapraszanym gościom z MSWiA, PSP, BOR, ŻW. Pierwsze prezentacje zorganizowane zostały 5 października 2006 r., ostatnie – w grudniu 2008 r. Szczególnie duży zakres miały prezentacje zorganizowane w styczniu 2007 r., na których 20 firm przedstawiło swoją ofertę w dziedzinie sprzętu i wyposażenia dla Policji ruchu drogowego – urządzenia do pomiaru prędkości, do oznakowania miejsca zdarzenia drogowego, urządzenia do wykonywania narkotestów i badania trzeźwości – a w części dynamicznej odbyły się pokazy z udziałem m.in. śmigłowca.

Ciekawe prezentacje odbyły się też w dniu 10 czerwca 2008 r. Wzięło w nich udział 19 firm produkujących sprzęt i specjalistyczne wyposażenie wspomagające kontrolę oraz dokumentowanie zdarzenia w ruchu drogowym. Mogli je obejrzeć także posłowie dwóch sejmowych komisji: Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Infrastruktury, które w tym dniu obradowały na wyjazdowym posiedzeniu w Centrum Szkolenia Policji pod przewodnictwem posła Zbigniewa Rynasiewicza, przewodniczącego Komisji Infrastruktury, zapoznając się ze stanem bezpieczeństwa w ruchu drogowym i działaniami zmierzającymi do jego poprawy. W posiedzeniu udział wzięli: Adam Rapacki podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Połeć Główny Inspektor Transportu Drogowego, gen. insp. Andrzej Matejuk Komendant Główny Policji oraz Andrzej Wojciechowski dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego. Prezentowany sprzęt obejrzeli także uczestnicy, zakończonego w tym dniu, XXI Finału Ogólnopolskiego Konkursu Policjant Ruchu Drogowego 2008.
Absolwenci w 20-leciu

Liczba absolwentów w 20-leciu

Liczba absolwentów kursów zakończonych w latach 1990-2009 wyniosła 92 788.  Pierwsza dekada działalności CSP (lata 1990-2000) zamknęła się liczbą 49 765 absolwentów, (...).

Łączna liczba zakończonych kursów w okresie 1990-2009 wyniosła około 4300. Na koniec 2009 r. w szkolnictwie policyjnym obowiązywało ogółem 87 programów nauczania, CSP posiadało uprawnienia do prowadzenia szkoleń w zakresie 62 programów (w tym 38 na zasadzie wyłączności), WSPol. odpowiednio 36 (16), SP w Katowicach 19 (0), SP w Słupsku 20 (3) i SP w Pile 20 (2).

Komendanci Centrum

▪▪ nadinsp. Zdzisław Wewer (27.08.1990 r. – 25.09.1990 r.)
▪▪ insp. dr Stanisław Laskus (5.11.1990 r. – 8.08.1991 r.)
▪▪ insp. Piotr Caliński (12.08.1991 r. – 22.02.2001 r. i 1.06.2004 r. – 25.02.2006 r.)
▪▪ insp. Włodzimierz Kędzierski (5.03.2001 r. – 31.05.2004 r.)
▪▪ insp. Jacenty Bąkiewicz (26.02.2006 r. – 7.05.2008 r.)
▪▪ insp. Arkadiusz Brzozowski (od 8.05.2008 r.)

Zastępcy Komendanta ds. Dydaktycznych
▪▪ insp. prof. dr hab. Józef Jan Skoczylas (27.08.1990 r. –
– marzec 1992 r.)
▪▪ mł. insp. Zbigniew Kowal (10.03.1992 r. – wrzesień 1998 r.)
▪▪ insp. Andrzej Beuth (1.10.1992 r. – 1994 r.)
▪▪ insp. Mieczysław Goc (15.05.1995 r. – 14.05.1997 r.)
▪▪ insp. Stanisław Stefanowicz (21.09.1998 r. – 13.03.2001 r.)
▪▪ insp. Ryszard Drożdż (14.03.2001 r. – 9.06.2003 r.)
▪▪ insp. Marek Flis (25.06.2003 r. – 31.10.2004 r.)
▪▪ insp. Wojciech Olewnik (1.11.2004 r. – 28.02.2005 r.)
▪▪ insp. Jacenty Bąkiewicz (1.03.2005 r. – 25.02.2006 r.)
▪▪ mł. insp. Anna Rosół (od 2.03.2006 r.)

Zastępcy Komendanta ds. Administracyjno-Gospodarczych
▪▪ insp. Jerzy Gołębiowski (1.09.1990 r. – 14.07.1996 r.)
▪▪ nadkom. Mirosław Skonieczny (15.07.1996 r. – 31.01.1997 r.)
▪▪ mł. insp. Ireneusz Jankowski (1.02.1997 r. – 12.10.2003 r.)
▪▪ mł. insp. Jan Michał Chojnowski (15.02.2004 r. –
– 31.10.2004 r.)
▪▪ podinsp. Ryszard Włodarczyk (1.11.2004 r. – 14.09.2005 r.)
▪▪ mł. insp. Jan Rudnicki (marzec 2006 r.)
▪▪ nadkom. Piotr Kucia (21.08.2006 r. – 28.08.2009 r.)
▪▪ insp. Leonides Wiśniewski (16.12.2009 r. – 16.03.2010 r.)
▪▪ mł. insp. Bogdan Maćkowski (od 17.03.2010 r.).

 

Jako źródło danych wykorzystano:
Sprawozdania z działalności CSP za poszczególne lata. Informacje zawarte w dokumentacji dotyczącej realizowanych przez CSP przedsięwzięć.
Publikacje:
Jubileusz 40-lecia Zakładu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów w Sułkowicach 1956-1996, Legionowo 2006. Jubileusz 5-lecia Centrum Szkolenia Policji, Legionowo 1995. Międzynarodowe Konferencje Policji/Milicji Kryminalnej 1992-1996, CSP Legionowo 1996.