Piotr Maciejczak
zastępca redaktora naczelnego
„Kwartalnika Policyjnego”
Kiedy w Komendzie Głównej Policji zastanawiano się nad lokalizacją Centrum Dowodzenia Operacją podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, padła propozycja umieszczenia go w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, jako jednostce leżącej w bezpośredniej bliskości stolicy i zapewniającej odpowiednie warunki lokalowe i kwaterunkowe. Tak się też stało, a na pomieszczenia sztabowe, w których będzie działał „mózg” operacji, wybrano budynek starej pralni.
POŁOŻENIE CDO
Obiekt zlokalizowany jest w północnej części kompleksu CSP, w pobliżu hotelu Międzynarodowego Centrum Szkoleń Specjalistycznych Policji, budynku dydaktycznego, motodromu i parkingów.
Zbudowano go w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku z przeznaczeniem na pralnię o wydajności dziennej 1500 kg i łaźnię dla 100 osób. Jest to budynek dwukondygnacyjny o konstrukcji szkieletowej, z dwiema klatkami schodowymi, o łącznej kubaturze 6597 m3 i powierzchni użytkowej 1191 m2. Wykonane ekspertyzy dowiodły, że elementy konstrukcyjne nie zostały nadwyrężone ani zniszczone, w kiepskim stanie jednak znajdowały się posadzki, tynki, stolarka drzwiowa i okienna, urządzenia higieniczno-sanitarne, instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne itp., co było efek-tem m.in. prowadzenia szkoleń dla jednostek specjalnych.
Centrum Dowodzenia Operacją oraz funkcjonujące w jego ramach Centrum Wymiany Informacji muszą spełniać najwyższe standardy. Zgodnie z założeniami do pełniących tu służbę funkcjonariuszy należeć będzie bowiem m.in. zapewnienie ciągłości dopływu informacji pozwalających na dokonywanie niezależnych ocen sytuacji, kierowanie siłami Policji, a także koordynowanie współpracy z innymi podmiotami zaangażowanymi w działania zabezpieczające mistrzostwa. Ponadto funkcjonariusze zarządzać będą działaniami ogólnokrajowymi oraz wypracowywać na podstawie otrzymanych informacji wnioski i prognozy rozwoju sytuacji, a w razie konieczności określać siły i środki niezbędne do usunięcia zaistniałych zagrożeń.
Obiekt zostanie więc wyposażony w wiele nowoczesnych urządzeń z zakresu informatyki i łączności, będzie oferował także wysoki standard socjalny. Znajdować się w nim będą m.in.: recepcja z holem, pomieszczenia socjalne, pokoje dowódcy, szefa sztabu, sala odpraw i sala operacyjna, pomieszczania dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, pokój koordynatora CDO i jego zespołu obsługi, pomieszczenie teletechniczne z akumulatorownią, kancelaria jawna i osobno – w wydzielonej części budynku – kancelaria tajna, pomieszczenia dla przedstawicieli policji zagranicznych oraz Interpolu, Sirene i Europolu, pokój służb kryminalnych (BWK, BK i CBŚ), a także centrum sprawdzeń.
Nasycenie obsady Centrum zostanie rozpoczęte od stycznia 2012 r. i jego początkowa liczba to około kilkunastu policjantów, którzy będą mieli za zdanie sprawdzić kompatybilność sprzętu teleinformatycznego będącego na wyposażeniu obiektu, a także przeprowadzić szkolenia dla osób stanowiących obsadę Centrum. Od połowy maja, z chwilą rozpoczęcia ogólnopolskiej operacji policyjnej, aż do końca lipca, służba będzie pełniona już całodobowo, przez ponad 180 policjantów. Choć do tego gorącego okresu pozostało jeszcze wiele miesięcy, to już w 2010 r. rozpoczęto intensywne prace remontowe.
W CO KONKRETNIE BĘDZIE WYPOSAŻONE CDO?
Nad wejściem głównym zostaną wykonane tzw. wiatrołapy wraz z kurtyną powietrzną. Ocieplona zostanie część murowana oraz wykonana aluminiowa stolarka okienna i drzwiowa. Szyby okienne będą zespolone, przyciemniane, o określonej przenikalności cieplnej, przepuszczalności energii, refleksyjności i transmisji światła. Dodatkowo, w oknach części strefy wydzielonej (m.in. dla kancelarii tajnej) szyby zabezpieczone będą folią uniemożliwiającą wgląd do pomieszczeń oraz okratowane. Ze względu na system pracy ciągłej, dużą liczbę urządzeń wydzielających ciepło oraz w związku z faktem, że w części niejawnej budynku niewskazane jest otwieranie okien, zostanie zamontowany bardzo wydajny system klimatyzacyjny.
System urządzeń elektrycznych będzie wymagać dużego poboru mocy, a CDO musi być całkowicie niezależne od ewentualnych usterek miejskiej sieci elektrycznej. Dlatego też obiekt będzie miał system zasilania awaryjnego z agregatu prądotwórczego, który będzie posiadać automatyczny przełącznik i moc pozwalającą przynajmniej na zasilanie instalacji teletechnicznej i oświetlenia awaryjnego budynku. Dodatkowe agregaty zapewnią prąd dla mniej istotnych urządzeń technicznych.
Ponadto obiekt zostanie wyposażony w przyłącze telewizji kablowej oraz system kanalizacji teletechnicznej o długości około 900 m, łączącej go z siecią zewnętrzną operatora telekomunikacyjnego oraz z wybranymi budynkami na terenie CSP, także na potrzeby systemu kontroli dostępu.
SYSTEM KONTROLI DOSTĘPU
Umiejscowienie Centrum Dowodzenia Operacją na terenie jednostki policyjnej samo w sobie stanowi gwarancję jej bezpieczeństwa, lecz mimo to przewiduje się wykonanie dodatkowo trzech stref dostępu do obiektu, nie mówiąc już o wymaganiach technicznych, jakim muszą sprostać pomieszczenia przewidziane na kancelarię tajną.
Ściany i stropy zostaną wykonane z materiałów niepalnych, a drzwi będą miały grubość co najmniej 35 mm i zostaną wyposażone w dwa zamki – szyfrowy oraz kluczowy. Specyfikacja techniczna określa nawet takie detale, jak długość kotew do mocowania futryn (nie mogą być krótsze niż 15 cm), co ma uniemożliwić ich wyważenie lub usunięcie. Ściany, w których zostaną osadzone drzwi, muszą być murowane lub betonowe, o grubości min. 12 cm. Ponadto pomieszczenia strefy bezpieczeństwa będą wyposażone w systemy sygnalizacji pożarowej oraz sygnalizacji włamania i napadu. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo teleinformatyczne, to specyfikacja również obejmuje wiele niezwykle istotnych szczegółów, takich jak montaż komputerowych stanowisk dostępowych w minimalnej odległości 1,5 m od aparatu telefonicznego lub linii telefonicznej w celu przeciwdziałania elektromagnetycznej emisji przewodzonej.
System bezpieczeństwa, jaki musi funkcjonować podczas EURO 2012 na terenie CDO, spowoduje również istotne zmiany w systemie zabezpieczeń całego Centrum Szkolenia Policji. W celu eliminacji zagrożeń związanych z próbą wejścia na teren osób nieuprawnionych oraz kontroli osób wchodzących wszystkie wejścia na teren szkoły zostaną zabezpieczone elektronicznym systemem kontroli dostępu.
Przy bramach wjazdowych zostaną zamontowane czytniki kart zbliżeniowych, co umożliwi automatyczną identyfikację każdego wjazdu i wyjazdu osoby uprawnionej i jego odnotowanie w systemie kontroli dostępu. Dodatkowo, jeżeli w samochodzie znajdować się będą pasażerowie, służba ochrony będzie potwierdzać ich uprawnienia do wjazdu na teren obiektu przez zalogowanie indywidualnych identyfikatorów pasażerów na dodatkowym czytniku.
Ponadto zarówno wjazd, jak i wejście dla pieszych bramką typu tripod (tzw. kołowrotek), będzie nadzorowane przez kamerę obserwacyjną, dającą recepcjoniście możliwość sprawdzenia, czy osoba wchodząca (szczególnie ktoś bez stałych uprawnień) nie ukrywa jakichś przedmiotów poza jego polem widzenia.
W samym budynku CDO będzie się odbywać kolejna kontrola uprawnień osób wchodzących do środka. Wejście do pomieszczenia recepcji będzie zaopatrzone w jednostronną kontrolę dostępu, aby mogły przebywać w nim tylko osoby uprawnione. Generalnie, cały system kontroli dostępu na terenie CSP będzie wyposażony w czytniki, karty transponderowe (karty ID odporne na czynniki atmosferyczne), rygle elektromagnetyczne, bramki obrotowe, szlabany, bramy automatyczne i tzw. zasilanie bezprzerwowe. Wejście i wyjście do strefy zastrzeżonej będzie możliwe za pomocą czytników kart zbliżeniowych, a ponadto zostanie zainstalowany wideodomofon umożliwiający zezwolenie na wejście osoby na obszar, gdzie będą się znajdować pokoje centrum sprawdzeń, ODN (stanowisko do tworzenia dokumentów niejawnych), służb kryminalnych oraz stanowisko SUŁTELP.
POMIESZCZENIA W STANDARDZIE EUROPEJSKIM
Osoby pracujące i pełniące służbę w budynku CDO będą miały do dyspozycji sprzęt techniczny i kwaterunkowy w odpowiednio wysokim standardzie. Dla przykładu, pokój dowódcy będzie miał powierzchnię nie mniejszą niż 15 m2, na podłodze wykładzinę dywanową, ściany malowane farbą emulsyjną i oświetlenie jarzeniowe. Będą się w nim znajdowały biurko, laptop, drukarka laserowa, telefony: dyspozytorski, resortowy, miejski i rządowy, a także radio, telewizor LCD-32", niszczarka i lodówka.
Podobny standard wyposażenia będzie miała sala odpraw, o powierzchni nie mniejszej niż 65 m2. Również tutaj, prócz kompletu telefonów, zainstalowane będą komputery (stacjonarny i przenośny), drukarka, projektor multimedialny wraz z ekranem i system nagłaśniający. W pomieszczeniach prze-znaczonych dla Biura Ochrony Rządu i innych służb zostaną zamontowane dodatkowo przeszklone ścianki aluminiowe, dzielące pomieszczenie na kilka mniejszych boksów. funkcjonariusze z zagranicznych służb policyjnych będą dysponować pomieszczeniem o powierzchni nie mniejszej niż 150 m2, podzielonym ściankami działowymi i wyposażonym w pełną instalację teletechniczną, elektryczną i TV.
Pomieszczenia socjalne będą mieć powierzchnię nie mniejszą niż 20 m2, z podłogą łatwo zmywalną z PCV, ścianami malowanymi farbą emulsyjną i z oświetleniem jarzeniowym. W ich wyposażeniu znajdą się: zlewozmywak, kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny, lodówka, radio i telefon resortowy.
***
Obecnie w starej pralni trwają prace budowlane. Ich zakres jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. przebudowę klatek schodowych, termomodernizację, wykonanie elewacji, remont dachu, modernizację węzła cieplnego oraz wykonanie dróg.
Ekipy remontowe dokonują także wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji c.o., węzła cieplnego oraz montażu wentylacji i klimatyzacji. To jednak nie jedyne prace na terenie Centrum Szkolenia Policji związane z powstaniem Centrum Dowodzenia Operacją. W okresie nasilenia działań CSP będzie bowiem stanowić bazę kwaterunkową dla ponad 800 policjantów z Polski i zagranicy. Dlatego też intensywnie remontowana jest baza noclegowa – przede wszystkim akademiki. Na zmianach tych z pewnością skorzystają w przyszłości słuchacze, ponieważ wyremontowane obiekty po zakończeniu EURO 2012 pozostaną do dyspozycji szkoły.
Czasu na zakończenie prac pozostało – wbrew pozorom – niewiele, bowiem zgodnie z harmonogramem przygotowanym w Komendzie Głównej Policji szkolenia dla obsady Centrum Dowodzenia Operacją zaczną się już w styczniu przyszłego roku.