podinsp. Robert Dąbrowski
Komenda Główna Policji
1. Czym jest demaskacja oraz jakie są jej rodzaje?
Biuro Analiz i Dokumentacji Kancelarii Senatu uważa, iż whistleblowing to demaskacja nielegalnych, niemoralnych lub bezprawnych praktyk zachodzących w najbliższym otoczeniu2. Z kolei Wojciech Rogowski z Instytutu Allerhanda mianem whistleblowing określa działania demaskujące podejmowane samorzutnie przez pracownika będącego świadkiem nieprawidłowości w jego miejscu pracy3. Rodzaje demaskatorstwa to whistleblowing naturalny oraz motywowany, innym kryterium podziału może być ujawnianie wewnętrzne, zewnętrzne oraz na szerokim forum.
Whistleblowing naturalny (autonomous whistleblowing) to spontaniczne demaskowanie nieprawidłowości, szczególnie gdy naruszają one bezpieczeństwo pracownika, ale również, gdy zagrażają jego szerszemu otoczeniu społecznemu, w tym funkcjonowaniu państwa4.
Pojęcie whistleblowingu motywowanego, instytucjonalnego (legal – backed whistleblowing) jest pojęciem znacznie obszerniejszym od whistleblowingu naturalnego. W przypadku zaistnienia w danej organizacji infrastruktury umożliwiającej sprawne przekazywanie właściwym organom informacji o nieprawidłowościach, weryfikację tych informacji oraz pomoc w ewentualnym procesie sądowym możemy mówić o demaskacji motywowanej5. Innym kryterium podziału, zaproponowanym przez Wielką Brytanię w ramach ustawy o ujawnianiu w interesie publicznym informacji poufnych, jest ujawnienie wewnętrzne, zewnętrzne, oraz na szerokim forum6.
Cały artykuł do pobrania w pliku PDF