Organizatorem wsparcia działań na rzecz rozminowania Ukrainy była Polska Fundacja Solidarności Międzynarodowej oraz Japońska Agencja Współpracy Międzynarodowej – JICA. Gospodarzem ww. szkolenia w Kambodży była organizacja Cambodian Mine Action Centre (CMAC) – Kambodżańskie Centrum Rozminowywania – ze względu na jej doświadczenie z wieloletniej współpracy Japońskiej Agencji z CMAC podczas rozminowania ogromnych obszarów Królestwa Kambodży. Dziewięciu ukraińskich beneficjentów szkoliło się z zakresu wykorzystania nowatorskiego systemu wykrywania min ALIS (Advanced Landmine Imaging System), czyli zaawansowanego wykrywacza metalu połączonego z georadarem wizualizującym przedmioty znajdujące się w ziemi. Szkolenie to stanowiło jeden z etapów przygotowania służb ukraińskich do wykorzystania tego systemu i poświęcone było teoretycznym i praktycznym aspektom jego stosowania, włącznie ze szczegółami konstrukcyjnymi, zasadami wykorzystania oraz analizą danych uzyskanych przy jego użyciu.
Ze strony polskiej Policji, na polecenie Komendanta Głównego Policji, do udziału w tym przedsięwzięciu zostało oddelegowanych dwóch minerów-pirotechników, nadkom. Marek Sadowski – Zastępca Dowódcy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie oraz kom. Leszek Czerski – wykładowca Zakładu Szkoleń Specjalnych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Wszystkie zagadnienia związane z delegacją wspomnianych policjantów do uczestnictwa w szkoleniu były koordynowane przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji. Polscy policjanci uczestniczyli w nim w roli obserwatorów, dzięki czemu możliwe było zdobycie wiedzy poglądowej na temat rozminowania terenu przy wykorzystaniu systemu ALIS. Drugi etap szkolenia, jako kontynuacja, odbędzie się w bieżącym roku na terenie Polski w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Wiedza zdobyta podczas pierwszego etapu w ośrodku szkoleniowym CMAC w Kambodży będzie przydatna podczas realizacji szkolenia na terenie Polski, w trakcie którego polscy policjanci będą mogli asystować i skutecznie wspierać ekspertów zagranicznych, szkolących służby ukraińskie. Jest ona również przydatna z punktu widzenia rozwoju ogólnej wiedzy i umiejętności zawodowych kadry dydaktycznej Zespołu Minersko-Pirotechnicznego.
Oprócz merytorycznej części tego międzynarodowego przedsięwzięcia, dzięki ogromnej gościnności gospodarzy, uczestnicy mogli się zapoznać z historią, kulturą i zwyczajami Kambodży. Kierownictwo i kadra CMAC dołożyło wszelkich starań, żeby pobyt w ich kraju zapadł głęboko w pamięć. Po przywitaniu i przedstawieniu kultury khmerskiej w siedzibie CMAC delegacja zwiedziła okolice Pałacu Królewskiego, muzeum Tuol Sleng oraz Win-Win Memorial poświęcony odbudowie Królestwa Kambodży po wojnie domowej. Po pięciu dniach intensywnych ćwiczeń, na zakończenie szkolenia, uczestnicy zostali zaproszeni do Muzeum Pokoju, następnie obserwowali demonstrację całego procesu rozminowania z wykorzystaniem wszelkich urządzeń i psów, a na koniec zwiedzili kompleks świątyń Angkor Wat wpisanych w 1992 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
kom. Leszek Czerski
Zakład Szkoleń Specjalnych CSP