Pamiętać wszystko, pamiętać i niczego nie zapomnieć

Aktualny numer

  • W służbie pamięci o Miednoje
    Ze względu na sytuację geopolityczną i wojnę na Ukrainie w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 25. rocznicę otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego polska Policja nie zapali znicza i nie złoży kwiatów w Miednoje. Dla mł. insp. Kingi Badeńskiej jest to szczególnie bolesne, ponieważ niemal od początku jej służby w Policji – czyli od ponad 25 lat, jest w pewnym sensie strażniczką ognia pamięci o pochowanych tam policjantach Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego. W 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej jej wspomnienia i relacje, a także zbiory fotografii stają się symbolicznym zniczem, zapalonym dla uczczenia ofiary pomordowanych funkcjonariuszy i ich upamiętnienia.
  • Muzeum Katyńskie. Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
    17 września 1939 r. Armia Czerwona, wypełniając zapisy niemiecko-sowieckiego paktu o nieagresji (wraz z dołączonym do niego tajnym protokołem), zaatakowała bez wypowiedzenia wojny Rzeczpospolitą, wspierając tym samym działania jednostek Wehrmachtu. Mimo mobilizacji społeczeństwa, wielkich ofiar i poświęcenia żołnierzy, funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych i cywilów Polska uległa. Zarówno Niemcy, jak i Sowieci na podbitych terenach prowadzili zdecydowanie antypolską politykę naznaczoną niebywałą przemocą, masowymi egzekucjami, pacyfikacjami i deportacjami, a także eksterminacją obywateli Rzeczypospolitej. Skupiając się na wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mogliby zagrozić ich „nowym porządkom”, podjęli działania skierowane zarówno przeciwko elitom, jak i zwykłym obywatelom. W tym samym czasie, dla tysięcy obrońców granic Rzeczpospolitej rozpoczął się okres niewoli. Setki tysięcy jeńców wojennych, którzy znaleźli się w niemieckich i sowieckich obozach, wyczekiwało upragnionej wolności. Nikt się nie spodziewał, że najwyższe władze Związku Sowieckiego 5 marca 1940 r. podejmą decyzję o likwidacji jeńców wojennych oraz więźniów politycznych, którzy dostali się w ręce NKWD.
  • Ostatni kurs przewodników psów służbowych w Policji Państwowej. Losy kynologów policyjnych po 1939 r.
    Informacje dotyczące ostatniego kursu przewodników psów służbowych w Policji Państwowej, rozpoczętego w czerwcu 1939 r. i przerwanego przez wybuch II wojny światowej, pozostawały przez lata nieznane. Kurs ten miał wszelkie szanse, by odnowić kynologię policyjną – przywrócić po kilkuletniej przerwie systemowe szkolenie przewodników psów służbowych, przygotować niezbędną kadrę oraz uzupełnić wybrakowane przez lata pogłowie psów policyjnych. Wybuch konfliktu zbrojnego przerwał te działania, a los kadry dydaktycznej oraz słuchaczy i przydzielonych im zwierząt pozostał w większości nieznany.
  • Współczesne zagrożenia. Cz. 1. Zagrożenia biologiczne i chemiczne
    Współczesne zagrożenia określa się najczęściej, używając popularnego akronimu „CBRNE”. Jest to skrót powstały od słów: Chemical, Biological, Radiological, Nuclear, Explosive, odnoszący się do zagrożeń związanych z użyciem lub uwolnieniem substancji chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych z wykorzystaniem, dla lepszej ich propagacji, materiałów wybuchowych1. Każdy z tych typów zagrożeń wiąże się z różnymi stopniami ryzyka, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego, bezpieczeństwa ekosfery oraz infrastruktury, w tym tej, uznawanej za tzw. infrastrukturę krytyczną.

Archiwum