DZIAŁALNOŚĆ AUDYTU WEWNĘTRZNEGO W KOMENDZIE GŁÓWNEJ POLICJI

Zespół Audytu Wewnętrznego Komendy Głównej Policji (ZAW KGP) jest komórką organizacyjną o randze biura KGP bezpośrednio podległą Komendantowi Głównemu Policji. Realizowanie funkcji audytu wewnętrznego w KGP stanowi wypełnienie obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Istotą działania ZAW KGP jest wspieranie Komendanta Głównego Policji w realizacji celów i zadań, przede wszystkim poprzez dostarczanie niezależnej i obiektywnej oceny funkcjonowania obszarów poddanych audytowi, sposobu wykonywania określonych zadań, a także świadczenie tzw. czynności doradczych, w efekcie których przedstawiane są wnioski i opinie dotyczące usprawnienia badanego procesu.

  Czemu służy audyt wewnętrzny   

W odróżnieniu od klasycznej kontroli audyt wewnętrzny jest ukierunkowany w swoich działaniach na zapobieganie różnego rodzaju ryzykom. Nie ogranicza się tym samym do porównania stanu faktycznego ze stanem pożądanym (np. poprzez zbadanie sposobu działania w odniesieniu do sformalizowanych wymogów w tym zakresie), ale ma za zadanie rekomendowanie działań zmierzających do poprawy funkcjonowania badanej działalności czy systemu. W praktyce audyt ocenia, w jakim stopniu przyjęte i stosowane rozwiązania organizacyjne są skuteczne w zapobieganiu występowania błędów.

 

  Rozumienie pojęcia audyt wewnętrzny  

Z uwagi na fakt, iż audyt wewnętrzny jest stosunkowo nową instytucją w sektorze publicznym, warto wyjaśnić pewne kwestie związane z jego rozumieniem. Jednocześnie należy wskazać, iż mylne jest łączenie audytu wewnętrznego jedynie z zagadnieniami finansowymi (co najprawdopodobniej wynika z przywołanej wcześniej podstawy prawnej jego funkcjonowania), bowiem audyt wewnętrzny może dotyczyć każdego obszaru działania jednostki. Podobnie nie jest właściwe jego utożsamianie z auditem wewnętrznym wynikającym z wdrożenia w jednostce systemu zarządzania jakością (system taki wdrożono na przykład w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji).
Istotne jest także zaznaczenie, iż generalnie zakres podmiotowy audytu wewnętrznego obejmuje jednostkę, w której funkcjonuje komórka audytu, czyli Komendę Główną Policji, w przeciwieństwie do funkcji kontrolnej wykonywanej przede wszystkim w stosunku do jednostek podległych i nadzorowanych.
Wykonywanie audytu wewnętrznego w jednostkach Policji szczebla wojewódzkiego zapewniają komórki organizacyjne w nich usytuowane. Metodologia realizacji audytu wewnętrznego została usankcjonowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 1 lutego 2010 r. w sprawie przeprowadzania i dokumentowania audytu wewnętrznego. Szczegółowe zasady funkcjonowania audytu wewnętrznego w KGP określono zaś w Karcie Audytu Wewnętrznego wprowadzonej decyzją nr 367 Komendanta Głównego Policji z dnia 9 września 2013 r. w sprawie karty audytu wewnętrznego w Komendzie Głównej Policji.

(...)

Emilia Majszczyk
Audytor Wewnętrzny – koordynator Zespołu Audytu Wewnętrznego
Komendy Głównej Policji


Pełna wersja artykułu w pliku PDF

Pliki do pobrania