W skład zestawu przeciwuderzeniowego wchodzą:
- kamizelka przeciwuderzeniowa z kołnierzem ochronnym – model OPP-4/K,
- ochraniacze barków i ramion – model OPP-4/O,
- ochraniacze przedramion,
- ochraniacze ud,
- ochraniacze nóg,
- rękawice przeciwuderzeniowe – model 02,
- kask ochronny.
Kamizelka – model OPP-4/K
Kamizelka składa się z następujących elementów podstawowych:
- części przedniej kamizelki,
- części tylnej kamizelki,
- części przedniej kołnierza,
- części tylnej kołnierza,
- osłony podbrzusza,
- patek bocznych,
- małego emblematu z napisem „POLICJA”,
- dużego emblematu z napisem „POLICJA”.
Wyżej wymienione elementy mają wielowarstwową budowę.
Kamizelka przeciwuderzeniowa model OPP-4/K jest wyposażeniem chroniącym zasadnicze organy wewnętrzne użytkownika przed uderzeniami niebezpiecznymi przedmiotami, typu kij, pałka, kamień itp., oraz przed krótkotrwałym działaniem płomienia.
Kamizelka chroni w zakresie:
- przodu tułowia – od ramion do linii pasa,
- tyłu tułowia – od ramion do linii nerek,
- szyi z przodu i z tylu,
- podbrzusza.
Kamizelka wyposażona jest w:
- system szybkiego wypięcia,
- uchwyt ewakuacyjny.
Kamizelka jest kompatybilna z ochraniaczami barków i ramion OPP-4/O, a także z płytami balistycznymi M008/HPE GROM-1 lub z równoważnymi płytami balistycznymi o zbliżonym kształcie i wymiarach.
Ochraniacze barków i ramion – model OPP-4/O
Ochraniacze barków i ramion OPP-4/O są wyposażeniem chroniącym górną część ręki użytkownika przed uderzeniami niebezpiecznymi przedmiotami, typu: kij, pałka, kamień itp., oraz przed krótkotrwałym działaniem płomienia. Ochraniacze barków i ramion składają się z osłony barku oraz osłony ramienia połączonych trwale za pomocą odcinka taśmy technicznej.
Ochraniacz okrywa około 50% obwodu chronionych nim części ciała. Ochraniacz wykonany jest w jednym rozmiarze (uniwersalnym) i jest przeznaczony do ochrony lewej lub prawej kończyny (ochraniacz lewy jest lustrzanym odbiciem ochraniacza prawego).
Ochraniacz chroni:
- staw barkowy,
- obszar od stawu barkowego do stawu łokciowego.
Ochraniacze przedramion
Ochraniacze przedramion stanowią ochronę przeciwuderzeniową przedramion – od nadgarstka do łokcia włącznie.
Są kompatybilne z ochraniaczami barków i ramion.
Ochraniacze przedramion mają budowę wielowarstwową. Od strony ciała użytkownika występują kolejno następujące warstwy:
- część osłaniająca przedramię,
- część osłaniająca łokieć.
Konstrukcja ochraniacza pozwala na wykonywanie czynności służbowych, nie ogranicza ruchów ręki oraz umożliwia szybkie i łatwe zakładanie i zdejmowanie. Lewy ochraniacz przedramienia jest lustrzanym odbiciem ochraniacza prawego. Na wierzchniej stronie ochraniacza, od strony wewnętrznej przedramienia umieszczony jest pionowy odblaskowy napis „POLICJA” w kolorze srebrnym.
Ochraniacze ud
Ochraniacze ud stanowią ochronę przeciwuderzeniową ud.
Od strony ciała użytkownika występują kolejno 3 elementy zbudowane z następujących warstw:
- I element – tkanina z włókien trudnopalnych w kolorze czarnym, polietylenowy spieniony materiał o zamkniętych komórkach, tkanina z włókien trudnopalnych w kolorze czarnym;
- II element – o budowie analogicznej do budowy elementu I, naszyty na element I pod powierzchnią kształtki półelastycznej w celu zwiększenia amortyzacji uderzenia;
- III element – profilowana kształtka półelastyczna, np. z tworzywa ABS w kolorze czarnym.
Konstrukcja ochraniacza pozwala na wykonywanie czynności służbowych, nie ogranicza ruchów nogi oraz umożliwia szybkie i łatwe zakładanie i zdejmowanie. Regulację obwodu ochraniacza i dopasowania go do uda użytkownika zapewnia pasek z gumy i taśmy technicznej. Pasek zakończony jest odcinkami taśmy samosczepnej. Lewy ochraniacz uda jest lustrzanym odbiciem ochraniacza prawego. Na wierzchniej stronie ochraniacza, od strony zewnętrznej nogi, umieszczony jest pionowy odblaskowy napis „POLICJA” w kolorze srebrnym.
Ochraniacze nóg
Ochraniacze nóg przeznaczone są do noszenia łącznie z butami mającymi obcasy. Stanowią ochronę przeciwuderzeniową kolana, goleni i śródstopia wraz z kostkami zewnętrzną i wewnętrzną włącznie. Wyrób jest kompatybilny z ochraniaczami ud. Ochraniacz nogi ma budowę wielowarstwową. Od strony ciała użytkownika występują kolejno następujące warstwy:
- części osłaniające kolano,
- części osłaniające goleń,
- części osłaniające śródstopie.
Zastosowany układ zapięć zapewnia stabilizację ochraniacza na nodze. Lewy ochraniacz nogi jest lustrzanym odbiciem ochraniacza prawego. Na wierzchniej stronie ochraniacza, od strony zewnętrznej goleni, umieszczony jest pionowy odblaskowy napis „POLICJA” w kolorze srebrnym.
Rękawice przeciwuderzeniowe – model 02
Rękawice przeciwuderzeniowe opracowano specjalnie do potrzeb i wymagań funkcjonariuszy Policji prowadzących działania interwencyjne, bardzo narażonych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia, pracujących całodobowo w różnych okolicznościach i warunkach pogodowych oraz klimatycznych. Zastosowane technologie umożliwiły osiągnięcie najwyższych poziomów zręczności oraz ochrony przed przecięciem czy podczas palenia. Specjalne, hydrofobowe wykończenie skóry pozwala na zachowanie dobrego chwytu na mokrych przedmiotach i zabezpiecza rękawice przed szybkim nasiąkaniem. Rękawice są symetryczne, wykonane z hydrofobowej, trudnopalnej anilinowej skóry koziej, grubości 0,8–0,9 mm, w kolorze czarnym. Na górze rękawicy, pod warstwą skóry umiejscowiono twardy ochraniacz nakłykciowy, formowany w anatomicznie dopasowanym kształcie, podklejony pianką absorbującą energię uderzenia. Wewnątrz rękawicy, od strony dłoniowej, znajduje się dzianinowa, antybakteryjna i wysokiej klasy antyprzecięciowa podszewka zapobiegająca przecięciu wnętrza dłoni przy ataku ostrymi przedmiotami. Budowa rękawicy ma za zadanie chronić użytkownika przed urazami w najbardziej możliwy sposób przy jednoczesnym, możliwie jak największym zakresie ruchliwości i zręczności wymaganym przy obsłudze radia, telefonu, kajdanek, broni itd.
Kask ochronny
Kask składa się z czerepu, wkładu amortyzującego, wymiennego wkładu higienicznego, uprzęży mocującej, osłony twarzy, osłony karku. Konstrukcja kasku zapewnia możliwość instalacji zestawów łącznościowych stosowanych w oddziałach prewencji Policji (CEOTRONICS). Kask wyposażony jest w zaczepy/gniazda umożliwiające mocowanie maski przeciwgazowej, umieszczone na zewnętrznej stronie czerepu. Osłona twarzy jest wykonana z wysoko wytrzymałego, przezroczystego, odpornego na zarysowania tworzywa, niepowodującego zniekształceń widoczności. Osłona karku zapewnia ochronę karku policjanta przed urazami powstałymi na skutek uderzenia niebezpiecznym narzędziem, np. kijem, pałką drewnianą, kamieniem.
Zasady użytkowania i konserwacji
Zakładanie należy rozpocząć od ochraniaczy nóg, w tym celu należy wykonać następujące czynności:
- sprawdzić, na którą nogę jest przeznaczony ochraniacz; przy prawidłowym założeniu ochraniaczy umieszczone na nich napisy „POLICJA” powinny znajdować się na zewnętrznej stronie nóg;
- odpiąć wszystkie zapięcia;
- przyłożyć ochraniacz do nogi, tak aby osłona śródstopia dotykała do powierzchni buta;
- zapiąć klamerkę zatrzaskową z boku kolana i dopasować długość paska gumowego do obwodu za pomocą regulatora;
- opasać goleń paskami i połączyć taśmy samosczepne na kształtce półelastycznej;
- pasek mocujący osłony kostek przełożyć przez ramkę, opasać nogę z przodu na wysokości kostki i po dopasowaniu do obwodu spiąć taśmy samosczepne na kostce zewnętrznej;
- linkę mocującą śródstopie przełożyć pod spodem buta (z obcasem) i zaczepić o hak umiejscowiony po zewnętrznej stronie.
Wymienione czynności powtórzyć w tej samej kolejności przy zakładaniu drugiego ochraniacza nóg.
W następnej kolejności należy założyć ochraniacze ud.
W tym celu należy wykonać następujące czynności:
- sprawdzić, na które udo przeznaczony jest ochraniacz; przy prawidłowym założeniu ochraniaczy umieszczone na nich napisy „POLICJA” powinny znajdować się na zewnętrznej stronie ud;
- odpiąć taśmy samosczepne paska mocującego udo;
- przyłożyć ochraniacz do uda i opasać go paskiem mocującym, dostosowując długość paska do obwodu uda;
- spiąć taśmy samosczepne na kształtce półelastycznej;
- odpiąć klamerki pasków przyszytych do górnej części ochraniacza; wewnętrzne części pasków przełożyć pod pasem głównym i połączyć z częściami zewnętrznymi, zapinając klamerki; dostosować długość pasków indywidualnie do wzrostu za pomocą regulatorów.
Wymienione czynności powtórzyć w tej samej kolejności przy zakładaniu drugiego ochraniacza uda.
W następnej kolejności należy założyć kamizelkę. W tym celu należy wykonać następujące czynności:
- w kamizelce przeciwuderzeniowej odpiąć patki z taśmą samosczepną służące do połączenia części przedniej z tylną oraz do regulacji obwodu;
- przełożyć kamizelkę przez głowę;
- dopasować obwód kamizelki do obwodu ciała poprzez odpowiednie zapięcie patek z taśmą samosczepną.
W następnej kolejności należy założyć ochraniacze przedramion oraz barków i ramion. W tym celu należy wykonać następujące czynności:
- sprawdzić, na którą rękę przeznaczony jest ochraniacz; przy prawidłowym założeniu ochraniaczy umieszczone na nich napisy „POLICJA” powinny znajdować się po wewnętrznej stronie ręki;
- paski mocujące przedramię i łokieć w ochraniaczu przedramienia przełożyć luźno przez ramki, opasać nimi rękę, rozpoczynając od wewnętrznej strony, i spiąć taśmy samosczepne na kształtce z tworzywa, dopasowując ich długość indywidualnie do obwodu ręki.
Wymienione czynności powtórzyć w tej samej kolejności przy zakładaniu drugiego ochraniacza przedramienia. Analogicznie postępujemy przy ochraniaczach barków i ramion.
Na końcu należy założyć rękawice. W tym celu należy wykonać następujące czynności:
- poluzować pasek zaopatrzony w odcinki taśmy samosczepnej usytuowany na wysokości nadgarstka;
- wsunąć dłoń w rękawicę;
- dopasować długość paska do obwodu nadgarstka.
Zdejmowanie poszczególnych elementów zestawu przeciwuderzeniowego należy wykonać w odwrotnej kolejności niż zakładanie.
Konserwacja i przechowywanie elementów zestawu OPP-4/K
W przypadku zabrudzenia kamizelki przeciwuderzeniowej, ochraniaczy barków i ramion, ochraniaczy przedramion, ud i nóg należy je szamponować z użyciem miękkiej szczotki lub gąbki pianą o małej zawartości wilgoci w temperaturze 20–40ºC. Usuwanie piany może odbywać się sposobem mechanicznym lub ręcznym.
Rękawice przeciwuderzeniowe, wykonane ze skóry naturalnej, należy odświeżać środkami przeznaczonymi do konserwacji skóry. Przybrudzone rękawice należy delikatnie przetrzeć ściereczką (najlepiej z flaneli) zamoczoną w wodzie z rozpuszczonym mydłem lub płatkami mydlanymi, nie dopuszczając do ich przemoczenia. Nie dopuszcza się innych metod konserwacji. Suszyć w temperaturze pokojowej. Po wysuszeniu nałożyć na ręce i uformować.
Zestaw przeciwuderzeniowy powinien być przechowywany w pomieszczeniach suchych, przewiewnych, nienasłonecznionych, w warunkach zabezpieczających go przed zamoczeniem, zabrudzeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.
Zestaw przeciwuderzeniowy może być przewożony dowolnymi środkami transportu w warunkach zabezpieczających go przed zamoczeniem, zabrudzeniem, uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.
podinsp. Tomasz Midro
Wydział Dowodzenia CSP
The new model of the police anti-riot armour kit, OPP-4/K. Construction, operating principles, and maintenance
The article aims to familiarize the reader with the currently used anti-riot armour kit, OPP-4/K, which is designed for riot police officers. It serves as body protection in the covered areas, reducing the impact of blows from batons, sticks, and similar objects. The article describes the main components of the kit, as well as the methods of its use and maintenance. It is supplemented by photographs of the individual kit components.
Tłumaczenie: Joanna Łaszyn