PATROL SZKOLNY

Formuła pełnienia służby w tzw. patrolach szkolnych ma kilkuletnią tradycję. Patrol szkolny to dwuosobowy zespół składający się z policjanta i strażnika miejskiego bądź z policjantów lub ze strażników miejskich, realizujący zadania prewencyjne i interwencyjne na rzecz dzieci i młodzieży poprzez zapobieganie i eliminowanie zjawisk patologicznych występujących na terenie i w obrębie placówek oświatowych, a także w miejscach gromadzenia się młodych osób. Zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779, z późn. zm.), w związku z wykonywaniem swoich zadań straż współpracuje z Policją. W tym celu wójt, burmistrz (prezydent miasta) może zawierać z właściwym terytorialnie komendantem Policji porozumienie o współpracy straży i Policji.

Formy tej współpracy określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie form współpracy straży gminnej (miejskiej) z Policją oraz sposobu informowania wojewody o tej współpracy (Dz. U. Nr 220, poz. 1732):

Na podstawie art. 9 ust. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych zarządza się, co następuje:

§ 1. Obowiązek współpracy straży gminnych (miejskich) z Policją powstaje w chwili utworzenia straży gminnej (miejskiej), zwanej dalej „strażą”, i przekazania uchwały powołującej straż właściwemu terytorialnie komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji.

§ 2. 1. Komendanci straży i komendanci jednostek organizacyjnych Policji realizują współpracę, o której mowa w art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, w szczególności przez:

  1. okresowe spotkania komendantów lub osób przez nich wyznaczonych, w celu dokonywania ocen zagrożenia bezpieczeństwa ludzi oraz porządku i bezpieczeństwa publicznego, a także wytyczania wspólnych zadań;
  2. wzajemne, bieżące konsultacje w zakresie wykonywanych zadań;
  3. organizowanie odpraw w przypadku konieczności podjęcia wspólnych zadań straży i Policji;
  4. wyznaczenie strażników gminnych (miejskich), zwanych dalej „strażnikami”, i policjantów do utrzymywania bieżących kontaktów.

2. Spotkania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na kwartał.

§ 3. Właściwy terytorialnie komendant Policji udziela strażom pomocy w zakresie:

  1. wsparcia straży w czynnościach, w których siły straży są niewystarczające;
  2. zapewnienia, na wniosek wójta, burmistrza (prezydenta miasta) lub komendanta straży, kadry do przeprowadzenia szkolenia podstawowego lub szkoleń specjalistycznych strażników.

§ 4. Komendanci straży oraz właściwi terytorialnie komendanci Policji przekazują właściwemu terytorialnie komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji do dnia 31 stycznia każdego roku wspólne informacje o współpracy między tymi formacjami. Zbiorcze informacje z obszaru województwa komendant wojewódzki Policji składa do końca lutego każdego roku wojewodzie.

§ 5. 1. W przypadku powszechnego zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, katastrofy lub klęski żywiołowej wójt, burmistrz (prezydent miasta), na wniosek wojewody, może na czas określony zarządzić użycie straży do wspólnych działań z Policją.

2. W przypadku wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, katastrofy lub klęski żywiołowej na obszarze województwa lub gminy z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, może wystąpić właściwy terytorialnie komendant Policji.

3. W sytuacjach, o których mowa w ust. 1 i 2, straże podlegają dowództwu właściwego terytorialnie komendanta Policji.

§ 6. Porozumienia o współpracy straży i Policji zawarte na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów zachowują moc prawną.

Przepisy rozporządzenia nie wskazują wprost, iż jedną z form współpracy straży z Policją są wspólne patrole, jednak ustawodawca, poprzez użycie w § 2 ust. 1 przywołanego rozporządzenia zwrotu „w szczególności poprzez” umożliwił także taką formę współpracy. Tym samym w praktyce wspólne patrole są popularną formą współpracy Policji i straży, tym bardziej iż tego typu współdziałanie ma bezpośredni wpływ na liczbę patroli na danym terenie i dysponowanie siłami
i środkami obu formacji.

 


Pełna wersja artykułu w pliku PDF

Pliki do pobrania