PODSTAWOWE FORMY PEŁNIENIA SŁUŻBY PATROLOWEJ

Podstawowym sposobem pełnienia służby patrolowej jest patrol pieszy. Właściwe nasilenie tego rodzaju służbami wzmacnia poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli. Widoczni policjanci patrolujący ulice i osiedla nie tylko oddziałują prewencyjnie na potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń, lecz także służą pomocą osobom jej potrzebującym. Szybkie podjęcie interwencji umożliwiają policjantom środki transportu będące na wyposażeniu wszystkich jednostek organizacyjnych Policji.

To – w znacznym stopniu – najnowocześniejsze samochody osobowe wyposażone w niezbędny sprzęt łączności, w tym w terminale mobilne umożliwiające szybkie sprawdzenie osób i rzeczy. Tabor w Policji jest sukcesywnie wymieniany, co gwarantuje jego wysoką niezawodność.
Każdego dnia w Polsce kierowanych jest do służby patrolowej i obchodowej blisko 13 000 policjantów. Wspierają ich również funkcjonariusze innych służb, w tym: Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, straży miejskich i gminnych oraz żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Należy podkreślić, że w celu skutecznej walki z przestępczością w rejonach przygranicznych polscy policjanci pełnią wspólne patrole z kolegami policji niemieckiej, czeskiej, słowackiej i litewskiej. W związku z tym, że służba taka realizowana jest na terenach sąsiadujących ze sobą państw, korzyści z niej płynące odczuwalne są dla obu stron. Polscy obywatele wypoczywający w okresie letnim na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego mogą być zaskoczeni obecnością umundurowanych funkcjonariuszy polskiej Policji. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że od 2010 r. w okresie wakacyjnym dwoje polskich policjantów służy bezpośrednią pomocą turystom z naszego kraju.
Utrzymująca się tendencja spadkowa liczby stwierdzonych przestępstw to w znacznej mierze efekt właściwej dyslokacji służby zewnętrznej.
Wśród pojazdów wykorzystywanych podczas pełnienia służby patrolowej znaczącą rolę odgrywają quady, które sprawdzają się w terenach leśnych i trudno dostępnych. Ich wysoka moc i osprzęt pozwalają na pokonanie przeszkód na pozór nie do przebycia. Policjanci, pełniąc służbę z wykorzystaniem quadów, sieją postrach wśród złodziei drzewa z lasu oraz kłusowników.

 

  Służba na wodach   

Zapewnieniem bezpieczeństwa osób korzystających z rekreacji wodnej podczas wypoczynku oraz zwalczaniem kłusownictwa na wodach zajmuje się w głównej mierze 158 etatowych policjantów z 10 jednostek i komórek wodnych Policji. Są oni wspierani w okresie letnim przez 350 policjantów tzw. komórek sezonowych. Intensywne działania prewencyjne, w tym akcje informacyjne, niestety nie odstraszają amatorów letniej kąpieli pod wpływem alkoholu. Alkohol i brawura to główne przyczyny utonięć.
Niejednokrotnie zdarza się, że policjanci, wykorzystując swoje nietuzinkowe umiejętności, a także sprzęt w postaci 270 jednostek pływających oraz specjalnie szkolone psy służbowe, ratują ludzi w ostatniej chwili. Zakup łodzi morskiej Sportis K 10500 dysponującej dwoma silnikami o łącznej mocy 880 KM dla KMP w Gdańsku umożliwia pełnienie służby i niesienie pomocy potrzebującym również na wodach Bałtyku. Służba pełniona na wodach to również intensywne działania na rzecz ochrony przyrody i środowiska naturalnego. Kłusownictwo i zanieczyszczanie rzek i jezior to niestety ciągle aktualny problem.

 

  Patrole rowerowe   

Aktywna obserwacja zmian zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości oraz stała analiza zagrożenia przestępczością wymusza na Policji poszukiwanie nowych rozwiązań organizacyjnych, które pozwolą na skuteczne zwalczanie zachowań niepożądanych społecznie. Wprowadzenie patroli rowerowych jako nowej formy pełnienia służby w Policji to konsekwencja dynamicznego rozwoju obszarów rekreacyjnych w miastach. Ten ekologiczny środek transportu sprawdza się wyjątkowo dobrze w okresie letnim, umożliwiając szybką reakcję głównie na drobne, ale jakże uciążliwe wykroczenia porządkowe. Ten rodzaj służby patrolowej realizowany jest w 81 jednostkach Policji w kraju przez ponad 300 policjantów.

 

  Służba na stokach narciarskich    

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom samych narciarzy, Policja już od kilku lat pełni służbę na stokach, dbając o ich bezpieczeństwo. Służba ta pełniona jest na terenie pięciu województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Trzeba podkreślić, że znaczna część z około 200 policjantów pełniących służbę na stokach przeszła kurs szkoleniowy prowadzony przez instruktorów Polskiego Związku Narciarskiego, uzyskując niezbędną wiedzę oraz umiejętności praktyczne, w tym z zakresu pierwszej pomocy. Realizując postanowienia porozumienia zawartego w dniu 19 października 2011 r. między Komendantem Głównym Policji a Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego oraz Polskim Związkiem Narciarskim w sprawie współdziałania w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego na zorganizowanych terenach narciarskich, corocznie kolejna grupa policjantów nabywa umiejętności, które umożliwiają efektywne pełnienie tego rodzaju służby patrolowej. Na koniec 2013 r., dzięki współpracy z PZN i SIiTN PZN, w Policji służbę pełniło 23 instruktorów i 16 pomocników instruktora narciarstwa PZN. Służba na stokach narciarskich to nie tylko zapobieganie zachowaniom mogącym stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i ich mienia oraz naruszającym porządek publiczny, ale także pomoc specjalistycznym organizacjom ratowniczym (GOPR, TOPR) podczas ratowania życia i zdrowia ofiar wypadków na stokach narciarskich. Należy także wskazać działalność profilaktyczną Policji w tym obszarze. Wśród wielu inicjatyw na szczególną uwagę zasługuje udział policjantów z garnizonów, na których terenie pełniona jest służba patrolowa na stokach narciarskich, w akcji „Bezpieczeństwo sportów śnieżnych” w ramach kampanii „Światowy Dzień Śniegu”. Ponadto policjanci małopolscy organizują na swoim terenie cykl imprez dla dzieci w wieku szkolnym pod nazwą „Bezpiecznie na stoku z inspektorem Wawelkiem”, w trakcie których omawiają bezpieczne zachowanie na stoku, a także zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas jazdy na nartach. Małopolska Policja brała także udział w nagraniu 3 odcinków programu „Ślizg”, emitowanego cyklicznie w okresie zimowym w regionalnym ośrodku telewizyjnym. Policjanci garnizonu dolnośląskiego w trakcie całego sezonu zimowego 2012/2013 uczestniczyli w spotkaniach z władzami miast, gestorami stoków i właścicielami wyciągów narciarskich oraz obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w ramach działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na stokach i w rejonach stacji narciarskich. Bielscy policjanci aktywnie uczestniczyli w akcji „Beskidzka 5” promującej wspólnie z Radiem Zet zimowy projekt „Bezpieczny Stok”, ucząc najmłodszych bezpiecznych zachowań na stoku oraz przekazując ulotki o bezpieczeństwie w górach.

 

  Służba z wykorzystaniem psów i koni służbowych   

Służba prewencyjna to nie tylko ludzie i sprzęt. Niebagatelną rolę pełnią w niej również zwierzęta, które z oddaniem wspomagają policjantów. Blisko tysiąc psów służbowych różnych kategorii, tj. patrolowo-tropiące, patrolowe, tropiące, do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, narkotyków czy zwłok ludzkich, jest codziennie gotowych do pełnienia służby.
Konie służbowe, chociaż jest ich znacznie mniej w służbie Policji, bo około 60, odgrywają istotną rolę w ochronie porządku publicznego. Służby 8 funkcjonujących w kraju komórek konnych trwale wpisały się w krajobraz miast. Te mocno zbudowane zwierzęta budzą respekt i pomagają przywrócić naruszony porządek publiczny podczas masowych imprez sportowych.

mł. insp. Dariusz Prządka, radca WP BPiRD KGP