„BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM”. Projekt współfinansowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (SPPW) jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim, które przystąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r.
20 grudnia 2007 r. w Bernie zawarto umowy międzynarodowe, na mocy których ponad 1 mld franków szwajcarskich trafi do dziesięciu nowych państw członkowskich, z czego niemal połowa (około 489 mln CHF) do Polski.
Program Szwajcarski zakłada 5-letni okres zaciągania zobowiązań i 10-letni okres wydatkowania, który rozpoczął się 14 czerwca 2007 r., tj. w dniu przyznania pomocy finansowej Polsce przez Parlament Szwajcarski. Fundusze szwajcarskie mają na celu zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami UE oraz różnic na terytorium Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym.
W ramach Programu Szwajcarskiego beneficjentem i liderem projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” została Komenda Główna Policji.
W dniu 17 lipca 2012 r. na konferencji w Białymstoku I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Krzysztof Gajewski oraz Dyrektor Departamentu Programów Europejskich Władzy Wdrażającej Programy Europejskie Mariusz Kasprzyk podpisali umowę w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia. Czas trwania projektu: 1 lipca 2012 r. – 30 czerwca 2015 r., całkowita jego wartość wynosi 4 621 061 CHF, tj. 15 827 135 PLN.
Partnerami w projekcie zostało 6 powiatów z województwa podlaskiego i lubuskiego (po 3 jednostki z każdego województwa) oraz Szwajcarski Instytut Policji w Neuchatel. W województwie podlaskim są to następujące powiaty: suwalski, siemiatycki i wysokomazowiecki, natomiast w województwie lubuskim: międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki i sulęciński.
Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. wśród najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego, tj. kierujących jednośladami, osób starszych i pieszych.
Projekt Szwajcarski będzie kontynuowany także w 2014 i 2015 r. Planowany jest także zakup dwóch nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorem, wyposażenia tzw. sal profilaktyki w KWP w Białymstoku i Gorzowie Wielkopolskim oraz inwestycje poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego w powiecie wyszkowskim (województwo mazowieckie).

Działania, które w ramach tego przedsięwzięcia mają przyczynić się do osiągnięcia zakładanego celu, to:

  • realizacja inwestycji poprawiających bezpieczeństwo w ruchu drogowym w wytypowanych powiatach województwa lubuskiego i podlaskiego – wykonano 44 inwestycje;
  • zakup 12 nieoznakowanych pojazdów wraz z wyposażeniem i wideorejestratorem dla Policji, przeznaczonych do działań na terenie województwa lubuskiego i podlaskiego – 5 grudnia 2013 r. przekazano pojazdy do jednostek;
  • prowadzenie ogólnopolskiego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego dla 650 osób – przedstawicieli Policji, administracji rządowej, samorządów i organizacji pozarządowych – trwa IV edycja szkolenia z XIII zaplanowanych;
  • uruchomienie ogólnopolskiej kampanii społecznej w trzech odsłonach, skierowanej do kierujących jednośladami, osób starszych i pieszych – kampania została zrealizowana i będzie kontynuowana w 2014 r.
  • 8 wyjazdów studyjnych, w tym 4 wizyty przedstawicieli Szwajcarii w Polsce i 4 wizyty przedstawicieli Polski w Szwajcarii, których celem jest wymiana doświadczeń i „dobrych praktyk” pomiędzy szwajcarskimi a polskimi przedstawicielami instytucji i stowarzyszeń działających na szczeblu centralnym i lokalnym na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – zrealizowano 5 z 8 wyjazdów.

Mirosława Świdzińska,
starszy specjalista Wydziału Profilaktyki BPiRD KGP