OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY POLICJANTÓW SŁUŻBY PREWENCYJNEJ

Zawody dla policjantów służby prewencyjnej to nie tylko etap podsumowujący rok szkoleniowy realizowany w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego, ale i forma współzawodnictwa. Dla najlepszych policjantów wyłonionych z dwuetapowych eliminacji przeprowadzanych na poziomie KPP/KMP/KRP oraz KWP/KSP to możliwość rywalizacji na poziomie centralnym. To także szansa spotkania się z koleżankami i kolegami „po fachu”, nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń.
W 2013 r. po raz kolejny przeprowadzono Ogólnopolskie Zawody Policjantów Prewencji – Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku”. Po kilkuletniej przerwie ponownie zostały rozegrane zawody dzielnicowych oraz Kynologiczne Mistrzostwa Policji.

 

  Finał Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji  
  – Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku 2013”   

Ogólnopolskie Zawody Policjantów Prewencji – Turniej Par Patrolowych ,,Patrol Roku” na stałe wpisały się w harmonogram imprez sportowo-szkoleniowych Policji, stając się tym samym jedną z efektywniejszych form doskonalenia zawodowego policjantów pionu prewencji. W 2013 r. już po raz dwudziesty Szkoła Policji w Słupsku gościła funkcjonariuszy, którzy w ramach swoich codziennych obowiązków dbają o szeroko rozumiane bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że codzienna służba wymaga od nich nie tylko twardego respektowania przepisów prawa, ale również wdrażania w życie filozofii przemawiającej za nawiązywaniem i utrzymywaniem więzi ze społecznością lokalną w celu tworzenia atmosfery poczucia bezpieczeństwa i współodpowiedzialności za zapobieganie wszelkim zagrożeniom. Nabyte w ramach różnorodnych szkoleń umiejętności oraz wiedza mogły zostać zaprezentowane przez policjantów w innej formie − w trakcie rywalizacji turniejowej. Uczestnictwo w turnieju krzewi jednak nie tylko szlachetną ideę współzawodnictwa, lecz także umacnia wizerunek sprawnego, zdecydowanego w działaniu i profesjonalnie przygotowanego policjanta.
Eliminacje do finału XX Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji – Turniej Par Patrolowych ,,Patrol Roku” składały się z dwóch etapów. Zawodami I stopnia były eliminacje na szczeblu komendy miejskiej/powiatowej/rejonowej Policji, natomiast zawody II stopnia obejmowały eliminacje na szczeblu komendy wojewódzkiej/Stołecznej Policji.
Finał turnieju „Patrol Roku” przeprowadzono w Szkole Policji w Słupsku w dniach 25−27 września 2013 r. Do startu zgłoszono 34 patrole ze wszystkich komend wojewódzkich Policji oraz Komendy Stołecznej Policji (po dwa patrole z każdej komendy).
Puchar Komendanta Głównego Policji za zajęcie I miejsca w klasyfikacji drużynowej finału zdobyła KWP w Białymstoku, którą reprezentowali: sierż. szt. Mieczysław Kotowski, st. sierż. Adrian Moszczyński, st. sierż. Adrian Onoszko oraz sierż. Piotr Bołtruczuk, natomiast Puchar Przechodni Prezydenta RP za zajęcie I miejsca w klasyfikacji generalnej oraz złote odznaki zdobyli: sierż. szt. Mieczysław Kotowski i st. sierż. Adrian Moszczyński z KWP w Białymstoku.

 

  Finał VI Ogólnopolskich Zawodów   
  Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”   

W dniach 26–27 listopada 2013 r. w Szkole Policji w Katowicach odbył się finał VI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Celem zawodów, objętych honorowym patronatem przez Ministra Spraw Wewnętrznych, jest poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych dzielnicowych, w tym pobudzenie ich inicjatywy własnej, zwiększenie skuteczności działań zapewniających stałą poprawę poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie służbowym oraz podniesienie rangi dzielnicowego.
W ogólnopolskiej rywalizacji brało udział 34 funkcjonariuszy – po 2 najlepszych dzielnicowych z każdego garnizonu, wyłonionych w drodze kolejnych etapów zawodów. Zawody I stopnia przeprowadzone zostały na szczeblu komend powiatowych/miejskich/rejonowych Policji w terminie do dnia 31 sierpnia 2013 r. II etap zawodów odbywał się na szczeblu komend wojewódzkich/Stołecznej Policji i został zakończony do 31 października 2013 r.
Zawody I stopnia składały się z testu wiedzy zawodowej, opracowanego w Szkole Policji w Katowicach.
Zawody II stopnia obejmowały 2 części: test wiedzy policyjnej i symulację – przyjęcie interesanta. Do tego etapu przystępowali policjanci, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w zawodach I stopnia.
Ogólnopolski finał składał się z trzech konkurencji: testu wiedzy policyjnej i analizy dokumentu, w tych dwóch pierwsze miejsce zajął sierż. Jakub Skrzypiec z KWP w Szczecinie oraz z symulacji przyjęcia interesanta, w której zwyciężył st. asp. PiotrJagoda z KWP w Opolu.
Test wiedzy policyjnej składał się z 80 pytań i obejmował problematykę z zakresu działania policjantów służby prewencyjnej ukierunkowaną na profilaktykę społeczną i prewencję kryminalną.
Druga konkurencja – symulacja przyjęcia interesanta obejmowała problematykę z zakresu prewencji, prawa oraz psychologii. Ocenie podlegały tu w szczególności predyspozycje do wykonywania zawodu i umiejętności dzielnicowych.
Analiza dokumentu obejmowała problematykę z zakresu czynności służbowych realizowanych przez dzielnicowego, a zwłaszcza sprawdzenie umiejętności prawidłowego udokumentowania czynności służbowych poprzez zadanie polegające na wskazaniu błędów formalnych i merytorycznych w wypełnionym dokumencie służbowym.
Najlepszym dzielnicowym 2013 r. został sierż. Jakub Skrzypiec z garnizonu zachodniopomorskiego. Drugie miejsce zdobył asp. Robert Klima z KPP w Oświęcimiu, a na trzecim miejscu uplasował się sierż. szt. Maciej Kuźma z KMP w Nowym Sączu.

 

  XIII Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji  

W dniach 4–6 września 2013 r. w Zakładzie Kynologii Policyjnej CSP w Legionowie odbył się XIII Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji. Organizatorem finału Mistrzostw było Centrum Szkolenia Policji w Legionowie we współpracy z BPiRD KGP. Patronat honorowy objął Minister Spraw Wewnętrznych. Mistrzostwa odbyły się po 3-letniej przerwie. Wcześniej, w latach 1998–2009, to przedsięwzięcie było organizowane cyklicznie w celu oceny wiedzy i umiejętności policjantów – przewodników psów służbowych. Mistrzostwa dają szansę zaprezentowania poziomu umiejętności praktycznych w służbie z psem, propagują skuteczność działania psów służbowych, umożliwiają wymianę doświadczeń, a także są okazją do zaprezentowania dorobku polskiej Policji w tej dziedzinie.

W zmaganiach brały udział reprezentacje wszystkich komend wojewódzkich/Stołecznej Policji. Policjanci rywalizowali w konkurencjach:

  • ogólne posłuszeństwo psa,
  • praca węchowa psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz zapachów narkotyków.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji w klasyfikacji generalnej drużynowo zwyciężyli policjanci – przewodnicy z psami służbowymi z KWP zs. w Radomiu w składzie: asp. Paweł Pikała z psem BARWIK i asp. Jacek Zajda z psem ZANGEL. Drugie miejsce zajęła drużyna z KWP w Białymstoku w składzie: asp. Adam Sołowiej z psem DYŻUR i asp. Krystian Chim z psem COMBI. Natomiast na trzeciej pozycji uplasowali się przewodnicy z KWP w Rzeszowie w składzie: asp. Andrzej Janusz z psem EKLEREK i asp. Roland Wawszczak z psem EFEKTON.
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył asp. Adam Sołowiej z psem DYŻUR z KWP w Białymstoku, drugie miejsce zajął asp. Jacek Zajda z psem ZANGEL z KWP zs. w Radomiu, natomiast trzecie – mł. asp. Janusz Kochanowski z psem GABDEL z KWP w Opolu.
Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe statuetki i dyplomy, a także nagrody ufundowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych, Komendanta Głównego Policji, Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Prezesa Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych oraz władze samorządowe.

 

  Otwarte zawody funkcjonariuszy służb mundurowych  
  w ratownictwie wodnym   

„Otwarte zawody funkcjonariuszy służb mundurowych w ratownictwie wodnym” odbyły się w dniach 6–7 czerwca 2013 r. na terenie Parku Wodnego w Hajnówce. W zawodach, których organizatorem był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Urząd Miasta Hajnówka, rywalizowało 15 2-osobowych drużyn z komend wojewódzkich Policji w: Białymstoku, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Lublinie, Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach, Olsztynie, a także reprezentacja policji łotewskiej oraz drużyna Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Policja litewska uczestniczyła w przedsięwzięciu w roli obserwatora.

Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach:

  • 25 m w umundurowaniu ćwiczebnym z przeszkodą,
  • 50 m – ratowanie manekina,
  • 75 m – ratownik,
  • wyścig australijski.

Laureatami w klasyfikacji drużynowej byli: sierż. szt. Robert Ratkowski i st. sierż. Łukasz Pańczyszyn z KWP Szczecin, natomiast w klasyfikacji generalnej na I miejscu uplasował się st. sierż. Łukasz Pańczyszyn (KWP Szczecin).

mł. insp. Dariusz Prządka, radca WP BPiRD KGP

 

  XXVI Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”   

W dniach 17–20 września 2013 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbył się XXVI Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego” pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych.
Ideą konkursu jest poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych policjantów ruchu drogowego, a także promowanie tak ważnej tematyki, jaką jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Współorganizatorami konkursu na szczeblu wojewódzkim były wydziały ruchu drogowego komend wojewódzkich Policji oraz Komendy Stołecznej Policji we współpracy z wydziałami kadr i szkolenia. Nadzór nad ich organizacją i przebiegiem pełnili komendanci wojewódzcy Policji/Komendant Stołeczny Policji. Pierwszą konkurencją, do której stanęli ,,najlepsi z najlepszych”, był test z wybranych przepisów prawa o ruchu drogowym, prawa karnego, procedury karnej, prawa o wykroczeniach, procedury wykroczeniowej, taktyki pracy policjanta oraz innych przepisów służbowych, a także zagadnień związanych z udzielaniem pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.
Następny etap konkursu to strzelanie z broni służbowej.
Kolejną konkurencją był sprawdzian praktycznych umiejętności kierowania ruchem drogowym na skrzyżowaniu z wyłączoną sygnalizacją świetlną, pod bacznym okiem komisji sędziowskiej. W tej konkurencji brano pod uwagę m.in. płynność ruchu, udrożnienie skrzyżowania, reakcję na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego w obrębie skrzyżowania, a także prezencję policjanta kierującego ruchem. Jest to jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji i gromadzi duże grupy widzów ze względu na fakt, iż odbywa się na miejskich skrzyżowaniach w trakcie normalnego ruchu ulicznego.
Dwie ostatnie konkurencje to jazda sprawnościowa motocyklem służbowym oraz samochodem osobowym po wyznaczonym torze. Jazda motocyklem odbywa się na placu manewrowym i polega na jak najszybszym, a przy tym bezbłędnym przejechaniu wyznaczonego toru. Istotne jest to, że w tej konkurencji za każdy błąd naliczane są sekundy karne. Natomiast konkurencja jazdy samochodem po wyznaczonym torze polega na jednokrotnym przejechaniu wyznaczonego toru, w jak najkrótszym czasie (czas przejazdu mierzy urządzenie pomiarowe z fotokomórką) i – oczywiście – bez błędów w postaci np. przewrócenia pachołka wyznaczającego tor jazdy.

Zwycięzcami XXVI finału konkursu „Policjant Ruchu Drogowego” w klasyfikacji indywidualnej w 2013 r. byli:

  • I miejsce – sierż. szt. Michał Kasprzak z KWP w Poznaniu,
  • II miejsce – sierż. szt. Tomasz Mysiak z KWP w Lublinie,
  • III miejsce – sierż. szt. Łukasz Tomoń z KWP w Krakowie.

W klasyfikacji drużynowej:

  • I miejsce – KWP w Poznaniu,
  • II miejsce – KWP w Krakowie,
  • III miejsce – KWP zs. w Radomiu.

Laureaci zostali wyróżnieni nagrodami finansowymi ufundowanymi przez Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Komendanta Głównego Policji.

podkom. Jarosław Gnatowski, ekspert WP BPiRD KGP