NARADY I SZKOLENIA

Zgodnie z treścią § 19 zarządzenia nr 8 Komendanta Głównego Policji z dnia 15 marca 2013 r. w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz. Urz. KGP poz. 25) BPiRD KGP realizuje zadania związane m.in. z tworzeniem warunków do sprawnego i skutecznego przeciwdziałania przestępczości, wykroczeniom i zjawiskom patologii społecznej oraz organizowaniem i wdrażaniem systemowych rozwiązań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym w ruchu drogowym. Natomiast jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji na lata 2013–2015 jest zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby/pracy policjantom i pracownikom Policji w celu doskonalenia jakości wykonywanych przez nich zadań.
W celu realizacji powyższego zadania oraz priorytetu BPiRD KGP systematycznie wdraża przedsięwzięcia szkoleniowe w formie seminariów, warsztatów, odpraw czy kursów specjalistycznych w ramach doskonalenia lokalnego. Rozpowszechnianie w ten sposób innowacyjnych rozwiązań, narzędzi oraz dobrych praktyk sprzyja podnoszeniu jakości i efektywności zadań wykonywanych przez Policję. Zdobyta wiedza, umiejętności, znajomość wszelkich procedur i przepisów prawa służą osiąganiu celu funkcjonowania Policji – bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Z inicjatywy Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:

  • w dniach 16–17 stycznia 2013 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zorganizowane zostało seminarium szkoleniowe pn. „Środki przymusu bezpośredniego, broń palna – aktualny stan prawny w kontekście prowadzonych prac legislacyjnych”, adresowane w szczególności do policjantów z wydziałów prewencji komend wojewódzkich/ Stołecznej Policji oraz przedstawicieli szkół policyjnych prowadzących zajęcia dydaktyczne w przedmiotowym zakresie;
  • w dniach 27–28 lutego 2013 r. odbyła się narada służbowa naczelników wydziałów prewencji komend wojewódzkich/Stołecznej Policji, podczas której podsumowano wybrane obszary funkcjonowania służby prewencyjnej w roku 2012, jak również omówiono zadania planowane do realizacji w roku 2013;
  • w dniach 20–21 marca 2013 r. w Zakładzie Kynologii Policyjnej CSP w Legionowie zorganizowano szkolenie kierunkowe dla instruktorów ochrony lotnictwa cywilnego w Policji;
  • w dniach 3–4 kwietnia 2013 r. w Międzynarodowym Centrum Szkoleń Specjalistycznych Policji CSP w Legionowie miało miejsce seminarium nt. „Bezpieczeństwo na wodach i terenach przywodnych w sezonie 2013 r.”, adresowane w szczególności do kierowników jednostek/komórek wodnych Policji, koordynatorów wojewódzkich/Stołecznego Policji ds. bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych oraz przedstawicieli szkół Policji, w seminarium uczestniczyli także zaproszeni goście z Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności MSW.

Ponadto w dniu 26 września 2013 r. zorganizowano w Szkole Policji w Słupsku naradę dla naczelników wydziałów prewencji KWP/KSP oraz przedstawicieli szkół policyjnych. Jednym z tematów było omówienie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz narzędzi szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie.
W dniach 8–9 października 2013 r. w Ośrodku Centrum Usług Logistycznych „Olimp” w Szklarskiej Porębie odbyły się warsztaty szkoleniowe pn. „Rola dzielnicowego w nowoczesnej formacji policyjnej”. Do udziału w warsztatach zaproszono po 3 przedstawicieli z każdej KWP/KSP: zastępców komendantów miejskich/powiatowych/rejonowych Policji właściwych w sprawach prewencyjnych, komendantów komisariatów Policji oraz kierowników rewiru dzielnicowych. Wypracowane podczas warsztatów inicjatywy zostały omówione podczas seminarium nt. „Dzielnicowy w strukturze jednostek organizacyjnych Policji” zorganizowanego w dniu 26 listopada 2013 r. w Szkole Policji w Katowicach.
W dniach 22–23 października 2013 r. w Szklarskiej Porębie przeprowadzono warsztaty szkoleniowe pn.: „Prowadzenie przez Policję czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia – wybrane zagadnienia z obszaru prawa wykroczeń”, z udziałem koordynatorów – policjantów (pracowników) z wydziałów prewencji KWP/KSP nadzorujących realizację zadań z zakresu wykroczeń, przedstawicieli szkół policyjnych prowadzących zajęcia dydaktyczne z przedmiotowej problematyki, kierownictwo oraz przedstawiciele BPiRD KGP.
W dniu 6 listopada 2013 r. w Zakopanem odbyło się seminarium nt. „Działania Policji na zorganizowanych terenach narciarskich”, w którym uczestniczyli koordynatorzy z ramienia KWP w: Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Łodzi i we Wrocławiu, reprezentanci wybranych KMP/KPP/KP zajmujący się problematyką pełnienia służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich, wykładowcy Szkoły Policji w Katowicach, przedstawiciele Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Urzędu Miasta Szczyrk.
Dla policjantów pełniących funkcję oskarżyciela publicznego w dniach 18–22 listopada 2013 r. został zorganizowany kurs specjalistyczny w ramach doskonalenia lokalnego.

mł. insp. Dariusz Prządka, radca WP BPiRD KGP