SZKOLENIA BIURA OPERACJI ANTYTERRORYSTYCZNYCH KGP

Realizując zadania nałożone przez Komendanta Głównego Policji, mające na celu eliminację zagrożeń oraz ratowania życia i zdrowia ludzkiego, jednostka musi stale uczestniczyć w procesie szkolenia.
Obecnie komórką BOA KGP odpowiedzialną za prawidłowy proces szkolenia i wyznaczającą przyszłe kierunki w procesie podnoszenia zdolności realizowania zadań jest Wydział Koordynacji i Szkolenia Bojowego.
Szkolenie funkcjonariuszy odbywa się wielopłaszczyznowo, w różnym środowisku, z uwzględnieniem środowiska narażonego na działanie czynnika chemicznego, biologicznego, promieniowania jonizującego, nuklearnego i materiału wybuchowego. Jednostka szkoli się w ramach własnych sił i środków, jak również wspólnie z podmiotami o podobnym przeznaczeniu, zarówno z kraju, jak i z zagranicy.
Do najważniejszych szkoleń, jakie jednostka przeprowadziła w ubiegłym roku, należą te, które są związane z taktyką antyterrorystyczną stosowaną w jednostkach przeznaczonych do fizycznego przeciwdziałania czynom o charakterze terrorystycznym oraz z zatrzymywaniem szczególnie niebezpiecznych przestępców. Funkcjonariusze poszczególnych komórek organizacyjnych BOA KGP uczestniczyli w szkoleniach poligonowych w kraju i za granicą zarówno w ramach własnego programu szkoleniowego, jak i wspólnie z innymi służbami i instytucjami.
Szkolenie poligonowe prowadzone było głównie w ośrodkach poligonowych Wojsk Lądowych. W ramach tych zgrupowań jednostka realizowała wiele przedsięwzięć taktycznych wspólnie z wojskowymi jednostkami wchodzącymi w skład Dowództwa Wojsk Specjalnych, zwłaszcza z Jednostką Wojskową GROM oraz Jednostką Wojskową FORMOZA. Szkolenia obejmowały zagadnienia dotyczące taktyki antyterrorystycznej oraz działań związanych z sytuacjami zakładniczymi i zabarykadowaniami. Były prowadzone przy wykorzystaniu śmigłowców, pojazdów, łodzi i pontonów bojowych. Uczestniczyli w nich strzelcy wyborowi z jednostek, mający za zadanie wypracowanie wspólnych procedur reagowania w przypadku operacji połączonych. Bardzo istotnym elementem w procesie szkoleniowym funkcjonariuszy BOA KGP jest dokształcanie w różnego rodzaju centrach szkoleniowych, mające formę wykładów akademickich lub przeprowadzane z ekspertami w dziedzinach, które nie są stricte związane z zagadnieniami taktycznymi, lecz mają ogromny wpływ na wyszkolenie całej jednostki. Przykładem tego typu szkoleń są m.in. warsztaty poświęcone balistyce w strzelectwie długodystansowym, na których głównym prelegentem był ekspert z zakresu balistyki prof. Jerzy Ejsmont. Organizatorem tych warsztatów było BOA KGP, które zaprosiło do uczestnictwa funkcjonariuszy SPAP i SAT KWP oraz inne służby i instytucje (w tym wojskowe), w ramach których funkcjonują komórki zajmujące się strzelectwem długodystansowym. Inne ciekawe przedsięwzięcie szkoleniowe, które odbyło się pod koniec ubiegłego roku i było przeznaczone dla funkcjonariuszy Zespołu Strzelców Wyborowych, miało miejsce w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich we Wrocławiu. Dotyczyło procesu oddania strzału i było prowadzone pod opieką trenera kadry narodowej w strzelectwie sportowym Andrzeja Kijowskiego. Uczestniczący w nim funkcjonariusze korzystali z bazy ośrodka. Szkolenia odbywały się na specjalistycznych urządzeniach, wykorzystywanych na co dzień w treningach kadry olimpijskiej. Istotnym elementem zgrupowania były również zajęcia z psychologiem sportowym przygotowującym kadrę do udziału w najważniejszych zawodach sportowych.
Szkolenia związane z szeroko rozumianą taktyką specjalną były realizowane głównie we współpracy z partnerskimi jednostkami interwencyjnymi, wchodzącymi w skład unijnej grupy zadaniowej Atlas. Funkcjonariusze BOA KGP uczestniczyli w zakrojonych na największą skalę ćwiczeniach „Atlas Common Challenge 2013” opartych na założeniach związanych z wystąpieniem incydentów o charakterze terrorystycznym w różnych miejscach Europy w tym samym czasie. Siły BOA KGP wraz z jednostkami z Litwy, Łotwy i Estonii realizowały zadanie zatrzymania sprawców uprowadzenia statku typu „cargo” na wodach terytorialnych Łotwy. Podobnego rodzaju szkolenie odbyło się w niemieckiej jednostce specjalnej GSG-9 Bundespolizei. Jego głównym celem była unifikacja taktyki odbijania zakładników znajdujących się na pokładzie samolotów pasażerskich. Szkolenie przeprowadzono zarówno w ośrodku szkoleniowym niemieckiej jednostki, jak i w samolotach rejsowych znajdujących się na jednym z największych lotnisk Europy – we Frankfurcie nad Menem. Funkcjonariusze BOA KGP w trakcie tego przedsięwzięcia mieli okazję zapoznać się z taktyką stosowaną przez jednostkę gospodarza oraz ze stosowanym sprzętem technicznym. Warto wspomnieć, że obiektami szkoleniowymi były największe samoloty pasażerskie wykorzystywane przez linie lotnicze.
Kolejnym istotnym szkoleniem były warsztaty z zakresu wykorzystywania technik wysokościowych w działaniach bojowych, zorganizowane przez litewski ARAS, jednostkę zrzeszoną w grupie Atlas. Zajęcia odbywały się w zespole budynków znajdujących się w ośrodku poligonowym w Kłajpedzie. Policjanci wymienili doświadczenia z zakresu bojowego zakładania stanowisk, technik zjazdów oraz stosowania specjalistycznego wyposażenia dedykowanego do tego typu realizacji. Ważnym przedsięwzięciem było także uczestnictwo w szkoleniu corocznie przeprowadzanym ze słowacką jednostką LYNX. Wzięli w nim udział policjanci Sekcji Strzelców Wyborowych. Warsztaty polegały na wymianie doświadczeń oraz na zajęciach praktycznych – poligonowych – dotyczących wykorzystania strzelców wyborowych stanowiącego element wczesnego rozpoznania obiektu, zabezpieczenia działań grup szturmowych oraz neutralizacji zagrożenia.
Jednostka odbyła również szkolenia z zagranicznymi podmiotami nieuczestniczącymi w grupie zadaniowej Atlas. Przykładem może być zgrupowanie w północno-wschodniej części Włoch w Dolomitach. Jego organizatorem był ośrodek szkoleniowy włoskiej policji. Szkolenie dotyczyło zagadnień związanych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych do pokonywania przeszkód budowlanych. Wzięli w nim udział funkcjonariusze SPAP i SAT KWP. Szkolenie z zakresu pirotechniki zostało również zrealizowane w ramach zgrupowania na Słowacji.
W ubiegłym roku, w ramach własnego cyklu, zrealizowano, przy użyciu specjalistycznego wyposażenia, ćwiczenia z wykorzystaniem technik wysokościowych i ratownictwa z powietrza. Przeprowadzili je instruktorzy BOA KGP posiadający odpowiednie uprawnienia we współpracy z instruktorami Tatrzańskiego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgrupowania z wykorzystaniem technik wysokościowych były prowadzone zarówno w terenie górskim na „ścianach naturalnych” oraz w terenie zurbanizowanym, jak i z pokładów statków powietrznych będących w służbie Zarządu Lotnictwa Policyjnego. Techniki wysokościowe są bardzo istotnym elementem, często wykorzystywanym podczas realizacji działań bojowych BOA KGP, zabezpieczania innych aktywności, w tym negocjacji policyjnych – dla bezpieczeństwa negocjatorów. W trakcie szkoleń ogólnie określanych jako „wysokościowe” ćwiczono elementy ratownictwa ze statków powietrznych oraz z zastosowaniem technik przyrządowych speleo. Częścią szkolenia była wspinaczka klasyczna jako element ogólnorozwojowy oraz udoskonalający wykorzystanie sprzętu specjalistycznego. Funkcjonariusze BOA KGP uczestniczyli również w zgrupowaniach wysokościowych organizowanych przez inne służby, m.in. 22. Karpacki Batalion Piechoty Górskiej z Kłodzka, podczas których oprócz rozwijania technik poruszania się w górach, ćwiczone były elementy ratownictwa wysokościowego.
W ramach własnego cyklu szkolenia funkcjonariusze BOA KGP uczestniczyli w ubiegłym roku w specjalistycznych szkoleniach w środowisku podwodnym, z wykorzystaniem sprzętu będącego na stanie jednostki. Szkolenia były prowadzone przez nurków instruktorów z uprawnieniami do kierowania pracami podwodnymi. Zajęcia odbywały się na akwenach śródlądowych, w jaskiniach, budowlach, takich jak tamy, śluzy czy zalane zbiorniki. Odbyły się również ćwiczenia z zakresu nurkowania podlodowego, w tym m.in. w najgłębszym jeziorze Polski – Hańcza oraz w Morskim Oku. Ponadto BOA KGP było współorganizatorem szkoleń dla innych służb, takich jak Straż Graniczna i Państwowa Straż Pożarna. Jedno z przedsięwzięć zostało przeprowadzone na Bałtyku, z wykorzystaniem jednostek pływających. Polegało na prowadzeniu nurkowań w obiektach zamkniętych, jakimi są wraki statków. Techniki nurkowe z zastosowaniem różnych czynników oddechowych stanowią element taktyczny, jak również są wykorzystywane podczas wykonywania czynności procesowych, czyli poszukiwania dowodów przestępstwa pod wodą, a także w sytuacjach ratowania ludzkiego życia w środowisku wodnym.
Oprócz wyżej wymienionych zrealizowano również szkolenia z zakresu medycyny ratowniczej i taktycznej, szkolenie spadochronowe, z zakresu negocjacji policyjnych, doskonalenie technik prowadzenia pojazdów oraz szkolenia z zakresu informatyki i języków obcych.