DZIAŁALNOŚĆ BIURA SPRAW WEWNĘTRZNYCH KGP

Zapewnienie sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania Policji jako formacji liczącej blisko 100 tysięcy funkcjonariuszy i 25 tysięcy pracowników cywilnych, zarządzającej olbrzymim majątkiem oraz ustawowo wyposażonej w bardzo szeroki katalog uprawnień i obowiązków, wymaga stałej dbałości o doskonalenie mechanizmów służących skutecznej realizacji jej zadań. Istotną rolę w tym zakresie odgrywa od 16 lat Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji, które identyfikuje zagrożenia dotyczące środowiska policyjnego i reaguje na nie, przede wszystkim przez ujawnianie przestępstw i ściganie ich sprawców, ochronę policjantów przed pomówieniami i próbami korumpowania, ochronę interesów finansowych Policji, a także poprzez prowadzenie działalności profilaktycznej.

Wysoki poziom zaufania społecznego, a jednocześnie presja opinii publicznej i reakcja społeczna na wszelkie negatywne sygnały dotyczące Policji jako instytucji, a także jej funkcjonariuszy zobowiązują do stałego monitorowania potencjalnych obszarów zagrożeń i zapobiegania ich występowaniu. Tę odpowiedzialną funkcję pełni ponad 300 policjantów komórek terenowych Biura usytuowanych we wszystkich garnizonach, którzy działają w imieniu Komendanta Głównego Policji dla dobra całej formacji.
Biuro Spraw Wewnętrznych KGP, utworzone 1 maja 1998 r., funkcjonuje jako wyspecjalizowany pion służby kryminalnej, podległy bezpośrednio Komendantowi Głównemu Policji. Zgodnie z regulaminem Komendy Głównej Policji BSW realizuje zadania związane z zapobieganiem przestępstwom popełnianym przez policjantów i pracowników Policji, niektórym przestępstwom popełnianym na szkodę Policji, ich wykrywaniem oraz ściganiem ich sprawców, w szczególności poprzez podejmowanie czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych, koordynowanie działań operacyjnych prowadzonych w sprawach policjantów i pracowników Policji, gromadzenie i analizowanie informacji o przestępczości wśród policjantów oraz o przestępstwach popełnianych na szkodę Policji, podejmowanie przedsięwzięć zapobiegających przestępczości w Policji i na jej szkodę. Biuro odpowiada ponadto za organizowanie i przeprowadzanie badań psychofizjologicznych.
W ubiegłym roku zakres działania Biura został poszerzony o nowy rodzaj zadań, dotyczący zagrożenia przestępczością na szkodę Policji ze strony osób i podmiotów zewnętrznych – przede wszystkim szerokiego grona potencjalnych dostawców towarów i usług. Niezależnie od tego funkcjonariusze BSW zawsze zajmują się ustalaniem i ściganiem zarówno osób korumpujących policjantów i pracowników Policji, jak również sprawców bezpodstawnego pomawiania policjantów.
Misją Biura jest eliminowanie nadużyć w Policji, oczyszczanie policjantów z pomówień i doskonalenie systemu antykorupcyjnego. Działa ono na rzecz podnoszenia poziomu wiarygodności i kształtowania pozytywnego wizerunku Policji, która doskonali i rozwija systemowe rozwiązania zapobiegające patologii w służbie. Na ten system, wypracowany w Policji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat, składają się między innymi: ogół uregulowań prawnych i rozwiązań organizacyjnych mających gwarantować legalność, bezstronność i transparentność wykonywanych czynności, budowa statusu majątkowego policjanta, nadzór przełożonych, wykorzystanie instrumentów w postaci weryfikacji oświadczeń majątkowych, procedury rozpatrywania skarg i wniosków, procedury uzyskiwania poświadczenia bezpieczeństwa, badania poligraficzne kandydatów do niektórych pionów służby kryminalnej, praca komórek kontroli i audytu, działalność pełnomocników ds. ochrony praw człowieka w jednostkach. Nie mniej ważnymi jego elementami są: praca operacyjno-wykrywcza (stanowiąca mechanizm samooczyszczania środowiska policyjnego) i działalność profilaktyczna BSW oraz współdziałanie Biura w tym zakresie z kierownictwem jednostek, służb i pionów.

 

  Struktura organizacyjna Biura Spraw Wewnętrznych KGP  

Obok wydziałów terenowych usytuowanych w poszczególnych województwach, nadzorowanych przez dwóch zastępców dyrektora BSW KGP, funkcjonuje również podległy Dyrektorowi Zarząd w Warszawie, uwzględniający specyfikę sposobu zorganizowania Policji w województwie mazowieckim (w tym na obszarze działania Komendanta Stołecznego Policji), a także samej Komendy Głównej Policji. W skład Zarządu wchodzą trzy wydziały wykonawcze z siedzibą w Warszawie i jeden z siedzibą w Radomiu. Utworzony w Zarządzie z dniem 1 marca 2014 r. Wydział IV zapewnia wsparcie ofensywnych przedsięwzięć operacyjnych realizowanych przez wszystkie komórki wykonawcze Biura. Ponadto w centrali Biura działają dwa inne wydziały wspomagające pracę komórek wykonawczych – Wydział Analiz i Nadzoru oraz Wydział Ogólny, także podporządkowane bezpośrednio Dyrektorowi BSW KGP. W związku z ostatnią zmianą w strukturze BSW, tj. utworzeniem Wydziału IV Zarządu w Warszawie, etat Biura został zwiększony o 11 stanowisk policyjnych i aktualnie liczy 384 etaty, w tym: 343 policyjne, 36 należących do Korpusu Służby Cywilnej i 5 cywilnych spoza tego korpusu. Aktualnie liczba funkcjonariuszy Biura stanowi 0,34% wszystkich funkcjonariuszy Policji.

(...)

 


Pełna wersja artykułu w pliku PDF

Pliki do pobrania