Odważniki Kulowe. Skuteczny sposób rozwijania wytrzymałości siłowej w treningu indywidualnym policjantów

W artykule przedstawiono odważnik kulowy (ang. kettlebell, ros. giria) jako alternatywny sprzęt treningowy do wykorzystania w kształtowaniu sprawności fizycznej przez policjantów. W syntetyczny sposób przybliżono historię powstania odważników kulowych, a także charakterystykę tego sprzętu treningowego. Opisano również wpływ treningu kettlebellem na organizm ludzki oraz wskazano jego zalety. Ponadto zaproponowano zestaw podstawowych ćwiczeń i programów treningowych, składający się z części opisowej oraz ilustracyjnej.

Ludzie rozwijają swoją siłę mięśniową od czasów zamierzchłych. Już w czasach starożytnej Grecji panował kult ciała estetycznego i muskularnego. Lansowano ideał harmonijnego rozwoju zarówno ciała, jak i ducha. Również współcześnie podstawą ćwiczeń fizycznych jest trening siłowy. Każda dyscyplina sportu opiera się na treningu siłowym, bez którego niemożliwe jest osiągnięcie odpowiedniej formy i wyników. Ponadto brak przygotowania siłowego jest przyczyną wielu kontuzji, a nawet kalectwa. Głównym zadaniem treningu siłowego jest maksymalne wykorzystanie potencjalnych możliwości mięśni. Właściwy trening zwiększa siłę mięśni poprzez pobudzenie coraz większej liczby jednostek motorycznych. Jeżeli zastosujemy odpowiednią metodę treningową, wzrost siły może wystąpić nawet bez przyrostu masy mięśniowej, co jest ważne w niektórych dyscyplinach sportu.

Służba policjantów również wiąże się z wykorzystaniem siły fizycznej podczas prowadzonych działań. Im większa siła, tym łatwiej zastosować skuteczne techniki obezwładniające, które pozwolą przeprowadzić interwencję do końca w sposób bezpieczny. Praca w Policji wymaga od funkcjonariuszy regularnego treningu i podnoszenia sprawności fizycznej, a co za tym idzie – cech motorycznych. Jednym ze skutecznych sposobów poprawy siły i wytrzymałości siłowej jest trening z odważnikami kulowymi.

Odważnik kulowy, z ros. giria, to ciężarek odlany z żelaza, mający postać kuli z doczepioną rączką z tego samego materiału. Giria jest znana od bardzo dawna, a współcześnie wykorzystuje się ją głównie w celu poprawy zdolności motorycznych, przede wszystkim siły i wytrzymałości. Wielkość odważników mierzono w pudach. Pud to stara rosyjska miara równa ok. 16 kilogramów. Rozróżniamy podstawowe odważniki jedno-, półtora- i dwupudowe, czyli 16-, 24- i 32-kilogramowe.Współcześnie na potrzeby klubów sportowych i siłowni produkowane są odważniki w szerokiej gamie wagowej od 2 kg do 48 kg, a nawet cięższe [1, 4].
(...)

Arkadiusz Bordzio
Zakład Interwencji Policyjnych CSP

 


Pełna wersja artykułu "Odważniki Kulowe. Skuteczny sposób rozwijania wytrzymałości siłowej w treningu indywidualnym policjantów" w pliku PDF