3-4/2021

W numerze

Jesteśmy ważnym elementem całości systemu

Decyzja o wyjeździe na policyjną misję zagraniczną na pewno do łatwych nie należy. Trzeba przejść procedurę doboru, po drodze mierząc się z rozterkami swoimi i najbliższych. Otuchy dodają jednak relacje policjantów, którzy z misji powrócili. Przywożą ze sobą bagaż doświadczeń i kontaktów, a wielu z nich mówi, że ponownie spakowałoby walizki i ruszyło znowu w świat! Co takiego magnetyzującego jest w policyjnych misjach zagranicznych? Obietnica przeżycia przygody, niesienia pomocy, poznania ludzi z całego globu, ich kultury, kuchni, obyczajów… Czy to mało? Od czego zatem powinna zacząć osoba, której marzeniem jest wyjazd na misję? Co ją czeka na miejscu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w wywiadzie, w którym trzy policjantki opowiedziały mi o swoich doświadczeniach z misji zagranicznych. Sprawdź, czy byś się odnalazła w tym świecie. Sprawdź, czy byś się odnalazł.

Odważniki Kulowe. Skuteczny sposób rozwijania wytrzymałości siłowej w treningu indywidualnym policjantów

W artykule przedstawiono odważnik kulowy (ang. kettlebell, ros. giria) jako alternatywny sprzęt treningowy do wykorzystania w kształtowaniu sprawności fizycznej przez policjantów. W syntetyczny sposób przybliżono historię powstania odważników kulowych, a także charakterystykę tego sprzętu treningowego. Opisano również wpływ treningu kettlebellem na organizm ludzki oraz wskazano jego zalety. Ponadto zaproponowano zestaw podstawowych ćwiczeń i programów treningowych, składający się z części opisowej oraz ilustracyjnej.

Postawy strzeleckie przyjmowane podczas strzelania z broni palnej krótkiej

Postawa strzelecka jest jednym z elementów wpływających na celność strzału. W przypadku strzelań statycznych taka postawa powinna być przede wszystkim stabilna. Podczas strzelań bojowych trzeba stabilność postawy połączyć z możliwością sprawnego przemieszczania się, a niekiedy ze zminimalizowaniem obrysu sylwetki, aby stanowić mniejszy cel. Przyjęcie właściwej postawy można też zoptymalizować przez wykorzystanie różnego rodzaju osłon terenowych dających ochronę przed ewentualnym ostrzałem. Należy pamiętać o tym, że opisane postawy są jedynie pewnym schematem i drobne odstępstwa od tego schematu są dopuszczalne. Aby usprawnić opis postaw strzeleckich, zostanie przyjęte założenie, że strzelający jest praworęczny, z dominującym prawym okiem. Broń zaś trzymana jest oburącz.

Bezpieczeństwo czynne pojazdu

Jednym z dwóch podstawowych rodzajów bezpieczeństwa samochodu, obok biernego (pasywnego), jest bezpieczeństwo czynne (aktywne). Jest to zespół cech, które przyczyniają się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia drogowego.