nr 4/2017


Ustalanie położenia telefonu komórkowego z wykorzystaniem aplikacji Android

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy służy nam już nie tylko do rozmowy i pisania wiadomości SMS. Rozwój technologii spowodował, że telefony komórkowe zastępują nam wiele urządzeń, m.in. aparat fotograficzny, nawigację, odtwarzacz muzyczny i wideo oraz komputer z dostępem do Internetu. Powstaje wiele aplikacji, które wykorzystujemy w codziennym życiu, np. podczas uprawiania sportu, zwiedzania czy podróżowania autem. Telefony komórkowe (smartfony) stały się oknem na świat, urządzeniami, za pomocą których możemy wykonać wiele czynności, nie wychodząc z domu.

 

Możliwości wykorzystania telefonów komórkowych w pracy policjantów są omawiane w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie na „Kursie specjalistycznym w zakresie czynności zmierzających do zabezpieczenia majątkowego” oraz na „Kursie specjalistycznym w zakresie uzyskiwania informacji z Internetu dla policjantów zwalczających przestępczość komputerową”. Przedmiotem niniejszego artykułu jest jedna z aplikacji telefonu komórkowego z systemem Android, która może być użyta w celu odnalezienia osoby, zlokalizowania zaginionego telefonu, usunięcia jego danych oraz zablokowania telefonu tak, aby prywatne dane właściciela nie dostały się w niepowołane ręce.

Smartfon to „przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego. Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo”1. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla komputera kieszonkowego, takie jak zarządzanie informacjami osobistymi. Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach ogólnodostępnych i stosowanych w komputerach przenośnych czy laptopach.

Android to „system operacyjny z jądrem Linux dla urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety i netbooki. W 2013 r. był najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie. Wspomniane jądro oraz niektóre inne komponenty, które zaadaptowano do Androida, opublikowane są na licencji GNU GPL”2.

GNU General Public License to „licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 r. przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative”3.

GPS to „globalny system wyznaczania pozycji (lokalizacji) obiektów wykorzystujący sztuczne satelity Ziemi, przeznaczony do ciągłego, szybkiego i dokładnego wyznaczania trzech współrzędnych, określających pozycję anteny odbiornika osobistego albo zainstalowanego na obiekcie stałym lub ruchomym, znajdującym się na lądzie, wodzie lub w powietrzu”4.

Przedstawię jedną z możliwości smartfonów z systemem operacyjnym Android na przykładzie menadżera urządzeń Android, z wykorzystaniem telefonu HTC oraz konta znajdującego się w telefonie Samsung. W komputerze stacjonarnym, na laptopie, a także na telefonie – wykorzystując przeglądarkę internetową – możemy ustalić położenie innego telefonu komórkowego, i co za tym idzie, osoby, która z niego korzysta. Na przykład często udajemy się z dziećmi na różne festyny, koncerty i inne imprezy. Jeśli zdarzy się, że dziecko zniknie nam z pola widzenia, oddali się gdzieś, możemy – wykorzystując menadżera urządzeń Android – dość dokładnie ustalić jego położenie. Jesienią zwykle dzieje się tak, że wielu grzybiarzy, wciągniętych w poszukiwanie grzybów, traci orientację w terenie i gubi się w lesie. Tutaj również może nam pomóc wykorzystanie tej funkcji telefonu. Warunkiem jest podzielenie się z kimś bliskim adresem e-mail i hasłem założonym na telefonie.

Telefony komórkowe, wykorzystujące system operacyjny Android, wymagają założenia konta Google i zalogowania się na nie, co umożliwia korzystanie ze sklepu z aplikacjami Google Play oraz z innych funkcji telefonu. Telefon komórkowy, który ma konto Google, można zlokalizować przez menadżera urządzeń Android dostępnego w Internecie pod adresem https://www.google.com/android/find?hl=pl. Usługa Znajdź moje urządzenie (menadżer urządzeń Android) jest domyślnie włączona na urządzeniach z Androidem, powiązanych z kontem Google.

Niestety, aby wykorzystać możliwości systemu operacyjnego Android, musi być spełnionych kilka warunków. Urządzenie, którego położenie chcemy ustalić, musi być włączone i musi mieć użytkownika zalogowanego na konto Google. Ponadto musi mieć włączoną mobilną transmisję danych lub Wi-Fi oraz musi być widoczne w Google Play. W ustawieniach telefonu musi być włączona Lokalizacja oraz usługa Znajdź moje urządzenie. Na jakość ustalenia położenia i jego obszar wpływa kilka cech funkcjonalności telefonu. Jedną z nich jest włączony GPS w telefonie komórkowym, który umożliwia dokładniejsze ustalenie położenia telefonu. GPS w telefonie wykorzystuje również dodatek zwany geotagging. Jest to funkcja umożliwiająca połączenie danych współrzędnych geograficznych z wykonaną fotografią. Temat ten został omówiony w jednym z wcześniejszych numerów „Kwartalnika Policyjnego”5. Na prawidłowe działanie odbiornika GPS w telefonie wpływ ma każda przeszkoda znajdująca się pomiędzy odbiornikiem a satelitą. Mogą to być zarówno wysokie budynki, drzewa, jak i bardzo gęste chmury. Kolejną ważną cechą, umożliwiającą dokładne namierzenie telefonu komórkowego, jest uruchomienie sieci WiFi w telefonie, która pozwoli na dokładniejszą lokalizację.

[..]

kom. Rafał Lewandowski
młodszy wykładowca
Zakład Służby Kryminalnej CSP

 


Pełna wersja artykułu "Ustalanie położenia telefonu komórkowego z wykorzystaniem aplikacji Android" w pliku PDF

powrót
drukuj