1/2022


Trening bezstrzałowy. Strzelanie dynamiczne

Artykuł stanowi element serii, dwa wcześniej opublikowane materiały dotyczyły posługiwania się bronią palną krótką w warunkach typowych dla strzelań statycznych i szybkich. Niniejsze opracowanie porusza tematykę strzelań dynamicznych. Ich zasadniczym celem jest przygotowanie policjanta do posługiwania się bronią palną podczas interwencji, której przebieg może zawierać elementy: pościgu za sprawcą, pokonywania przeszkód, korzystania z różnego rodzaju osłon czy wzmożonego wysiłku fizycznego poprzedzającego użycie broni palnej.

Wysiłek fizyczny wpływa negatywnie na koordynację ruchową, znacznie obniżając precyzję wykonywanych czynności. Nawet jeśli strzelanie nie jest poprzedzone wysiłkiem fizycznym, to w sytuacji stresowej, jaką niewątpliwie jest użycie broni palnej, reakcja organizmu przypomina tę w czasie wysiłku. Dochodzi do przyspieszenia bicia serca, organizm wydziela adrenalinę, noradrenalinę, kortyzol, zwane hormonami stresu, oraz przestawia się  na system „uciekaj lub walcz”. Zgodnie z założeniami strzelań dynamicznych, jednym z ich elementów jest wywołanie u strzelającego stanu kontrolowanego zmęczenia organizmu, aby mógł podczas treningu oswoić się z negatywnymi zjawiskami towarzyszącymi wysiłkowi. W warunkach wzmożonego wysiłku i silnego stresu czynności sprawnego posługiwania się bronią służbową wymagają właściwego opanowania i powinny być poprzedzone prawidłowymi nawykami strzeleckimi, techniką posługiwania się bronią oraz stosowaniem odpowiedniej taktyki.

W celu utrzymania odpowiedniego poziomu skuteczności należy doskonalić się cały czas. Posiadacz broni palnej, z uwagi na charakter tego urządzenia, powinien posługiwać się nią perfekcyjnie. Umiejętność sprawnego posługiwania się bronią palną wpływa zarówno na bezpieczeństwo interwencji, jak i bezpośrednio na bezpieczeństwo fizyczne i prawne policjanta. Niewłaściwe posługiwanie się bronią palną i nieznajomość zasad jej użycia mogą mieć wysoce negatywne skutki zarówno wobec interweniującego, innych osób uczestniczących w interwencji, jak i osób postronnych. Należy pamiętać, że policjant, który używa broni palnej lub ją wykorzystuje, ponosi odpowiedzialność za każdy pocisk, który opuścił lufę jego pistoletu, czy to w warunkach wzmożonego wysiłku fizycznego, czy też w warunkach ogromnego stresu. Dlatego właśnie umiejętność oddania celnego strzału w sytuacji dynamicznej ma tak istotne znaczenie.

Jak już zostało to podkreślone w poprzednich artykułach, użycie broni na służbie najczęściej przypomina strzelanie szybkie, tj. z małej odległości do celu, w bardzo ograniczonym czasie na podjęcie decyzji, dobycie broni, przeładowanie i oddanie strzału. Jeśli dodamy do tego wzmożony wysiłek fizyczny i stres, może początkowo wydawać się to niemożliwe do wykonania. Jednak właściwy trening strzelecki, trening fizyczny oraz znajomość stosowania określonej taktyki są kluczowymi aspektami działania w dynamicznej sytuacji użycia broni palnej. Konieczność oddania precyzyjnego strzału decyduje w głównej mierze o skutecznym obezwładnieniu osoby. Osoba, w stosunku do której będzie trzeba użyć broni, może korzystać z osłony, schować się za czymś lub za kimś. Za tą osobą mogą znajdować się inni ludzie. W takiej sytuacji należy być pewnym swoich umiejętności.

Uczestnicząc w szkoleniu strzeleckim w trakcie strzelań dynamicznych, należy mieć świadomość, że trzeba będzie robić ugięcia ramion w podporze przodem, biegać, a podczas biegu pokonać różnego rodzaju przeszkody terenowe i techniczne w postaci np. płotów, poręczy, otworów. Trzeba będzie wykorzystywać różnego rodzaju osłony – wysokie i niskie, np. rogi budynku, mury, elementy karoserii samochodu; przemieszczać się z bronią między osłonami i przyjmować właściwe postawy strzeleckie; strzelać do oddalającego się celu, jak również poruszać się za nim; prowadzić skuteczny ogień w warunkach ograniczonego czasu. Czemu to służy? Powyższe elementy mają wprawić organizm w stan wzmożonego wysiłku i kontrolowanego stresu, by można było zapewnić warunki zbliżone do rzeczywistych oraz kształtować odpowiednie nawyki i umiejętności posługiwania się bronią palną, a dzięki temu przygotować szkolącego się funkcjonariusza do sytuacji, które mogą wystąpić w trakcie pełnienia służby.
(...)

Jakub Konieczny
Zakład Interwencji Policyjnych CSP

Hubert Kulesza
Zakład Interwencji Policyjnych CSP

 

Pełna wersja artykułu "Trening bezstrzałowy. Strzelanie dynamiczne" w pliku PDF

powrót
drukuj