nr 3/2012

W NUMERZE

Z Ireną Zając Prezesem Zarządu Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz nadinsp. Władysławem Padło Przewodniczącym Rady FPWiSpPP, rozmawia Piotr Maciejczak

MISTRZOWIE DROGÓWKI. Historia konkursu

Uczciwa rywalizacja, kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji, pielęgnowanie tradycji to zasady towarzyszące organizowanemu już w latach 80. konkursowi na najlepszego funkcjonariusza ruchu drogowego. Co wydarzyło się w ciągu minionych lat? Kto brał udział w konkursie? Kto stawał na podium, zyskując największe uznanie…?

W terminie 25–28 września bieżącego roku w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i na terenie m.st. Warszawy odbyła się XXV edycja konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Najlepsi funkcjonariusze drogówki z całego kraju stanęli w zawodach i zmagali się o tytuł najlepszego Policjanta Ruchu Drogowego roku 2012.

NOWOCZESNE STRZELNICE CENTRUM SZKOLENIA POLICJI

17 lipca br. w Centrum Szkolenia Policji odbyło się uroczyste otwarcie jednego z najnowocześniejszych obiektów strzeleckich w Europie. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz oraz Komendant Centrum Szkolenia Policji insp. dr Roman Stawicki. Zanim w Legionowie powstał jeden z najbardziej zaawansowanych kompleksów strzelnic policyjnych, instruktorzy Centrum Szkolenia Policji kształcili umiejętności strzeleckie słuchaczy w znacznie mniej komfortowych warunkach. Nieadekwatna do potrzeb szkoleniowych liczba strzelnic powodowała, że zajęcia często kończyły się wieczorem, a możliwość udzielania słuchaczom konsultacji była ograniczona do minimum. Z satysfakcją można powiedzieć, że to już historia!

MOWA PSA

Dla przewodnika psa służbowego w Policji, a na pewno instruktora prowadzącego zajęcia z tresury praktycznej, wiedza z zakresu prawidłowego odczytywania zachowania się psa jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na dobór odpowiedniej metody szkoleniowej, pozwalającej na osiągnięcie wysokiego poziomu jego wyszkolenia.

ON kontra OBM

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie jednostek terenowych Policji pozyskiwaniem do służby mało popularnej w naszych kynologicznych szeregach rasy – owczarka belgijskiego malinois (OBM). Dlaczego jest to rasa psów stanowiąca konkurencję dla wszechobecnego owczarka niemieckiego (ON)?

Wskazówki i komentarze opracowane przez wykładowców CSP: INTERWENCJE POLICYJNE. Bezpieczne stosowanie kajdanek oraz BADANIA TECHNICZNE MOTOROWERÓW I TZW. QUADÓW