2/2021

W numerze

Przeszukanie i zatrzymanie rzeczy w sprawach o cyberprzestępstwa. Udział specjalistów i biegłych  w czynnościach procesowych

W ciągu ostatnich dwóch dekad nasz kraj stał się jednym z najlepiej rozwijających się w Europie Wschodniej rynków komputerowych. Komputery, urządzenia elektroniczne, Internet oraz zaawansowane technologie odgrywają znaczącą rolę w naszym codziennym życiu, choć coraz mniej to dostrzegamy, nie myślimy o tym, dopóki wszystko funkcjonuje, jak powinno. Musimy jednak również pamiętać, że zaawansowane technologie mogą być narzędziem w prowadzeniu nielegalnej działalności poprzez możliwości, które oferują. Do tej działalności należą m.in.: nielegalny handel w sieci, rozpowszechnianie pirackiego oprogramowania, różnego rodzaju oszustwa, przestępczość z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych (pozyskiwanie numerów kart płatniczych, kopiowanie kart czy też włamania lub przejęcia kont bankowości elektronicznej), komputerowe szpiegostwo przemysłowe, podsłuch komputerowy i nielegalne pozyskiwanie informacji, a także handel narkotykami i bronią czy też pedofilia.

Wspólnie w walce z piractwem w Internecie. 20 lat działalności Stowarzyszenia „Sygnał”

W latach 90., kiedy telewizja wielokanałowa dopiero się rozwijała, piractwo było kojarzone z kopiowaniem płyt, dzieleniem sygnału sieci kablowych, podrabianiem kart i dekoderów platform cyfrowych. Obecnie piractwo polega przede wszystkim na nielegalnej dystrybucji sygnału telewizyjnego w Internecie (tzw. sharing i streaming). Kradzione są pojedyncze programy, filmy, transmisje sportowe, a także całe kanały telewizyjne. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, w 2001 r. powstało Stowarzyszenie „Sygnał”. Działa ono na rzecz poszanowania własności intelektualnej, praw nadawców, dystrybutorów, licencjodawców oraz odbiorców programów telewizyjnych i innych treści multimedialnych. Obecnie w jego skład wchodzi 18 firm z branży mediów i telekomunikacji, działających w Polsce bądź wchodzących w skład międzynarodowych korporacji. Prezesem Zarządu Stowarzyszenia „Sygnał” jest Teresa Wierzbowska, a w skład zarządu wchodzą przedstawiciele z: CANAL+ Polska S.A., Cyfrowy Polsat S.A., TVP S.A., TVN S.A. i HBO Polska Sp. z o.o.

Terminal mobilny w procesie kształcenia funkcjonariuszy Policji

Jednym z ustawowych zadań Policji jest przyjmowanie zgłoszeń alarmowych z centrów powiadamiania ratunkowego, o których mowa w ustawie z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 268). W celu usprawnienia realizacji zadań 1 stycznia 2013 r. został wdrożony specjalistyczny system teleinformatyczny, wspierający wykonywanie zadań ustawowych przez jednostki organizacyjne Policji, o nazwie: System Wspomagania Dowodzenia, który jest systemem bazowym dla aplikacji Klienta Mobilnego SWD.

Wybrane aspekty badania stanu technicznego układu hamulcowego samochodu osobowego po zdarzeniu drogowym

W artykule przedstawiono problematykę badania wyposażenia i stanu technicznego układu hamulcowego samochodów osobowych uczestniczących w zdarzeniach drogowych i uszkodzonych w stopniu umożliwiającym włączenie zasilania instalacji elektrycznej pojazdu i ewentualne przeprowadzenie jazdy próbnej. Bardzo ważnym elementem takiej jazdy jest wykonanie próby ekstremalnego hamowania, która nie tylko pozwala na określenie parametrów hamowania, ale także może potwierdzić działanie systemu ABS. W artykule zwrócono także uwagę na sposób i ryzyko bezkrytycznego wykorzystania wyników próby hamowania wykonanej przy odczycie prędkości początkowej hamowania z prędkościomierza pojazdu i pomiarze długości śladów pozostawionych przez koła pojazdu. Zamieszczone przykładowe obliczenia i wyniki badań drogowych samochodu osobowego średniej klasy, z wykorzystaniem aparatury pomiarowej różnej klasy, mogą stanowić materiał dydaktyczny z zakresu specjalistycznego szkolenia policjantów i krytycznego podejścia biegłych sądowych do problemu powypadkowego badania pojazdów.